Google si pohrává s chytrými šiframi

Společnost Google chce dobýt trh s tištěnou reklamou. Za pomocníka si vybrala systém QR Code pro chytré čárové kódy.

Společnost Google neustále rozšiřuje nabídku svých produktů. V nejbližší době se tak na pulty amerických obchodů dostane satelitní navigace Magellan Maestro Elite 5340 vybavená aplikacemi od Google. Zapomenout nesmíme také na projekt platformy pro mobilní telefony Android, díky které se na trhu s mobilními technologiemi může objevit zcela nový hráč. Páteří ekonomického úspěchu této společnosti je však zisk z kontextových reklamních služeb, které představují jeden z fenoménů dnešního internetu.

Google propojí tištěnou reklamu s internetem

Již před mnoha lety mnozí prorokovali vizi, že s příchodem nových technologií postupně zanikne běžné tištěné médium. Realita je dnes poněkud jiná a vědom si je toho i Google, který zveřejnil svůj zájem o tuto oblast reklamního trhu. Jinými slovy, Google chce propojit svět internetu s tištěnou reklamou v novinách a časopisech.

Na americkém trhu si tak již dnes můžete vyzkoušet platformu Google Print Ads pro zadavatele reklamy. Pro vydavatele tištěných periodik je pak určena pilotní služba Google AdSense for Print. Pokud si tento přístup k reklamě najde své zákazníky, jistě se s ním brzy setkáme i u nás.

Google reklama v běžném tisku vypadá na první pohled stejně jako každá jiná. Zároveň však u každého „banneru“ americký čtenář brzy narazí na speciální šifru ve tvaru čtverce – tzv. QR kód. Tento „QR Code“ bude stěžejní částí tištěné reklamy, jelikož v sobě bude obsahovat zakódovaný odkaz na webovou stránku a další instrukce pro čtečku QR kódů.

 Klepněte pro větší obrázek
Princip QR čtečky v mobilním telefonu s fotoaparátem a webovým prohlížečem

Tip: detailní článek o technologii mobilních čárových kódů QR Code a praktické testy na mobilním telefonu Nokia N93i najdete zde.

K čemu je QR Code dobrý?

QR Code není nová technologie. Navrhla ji japonská společnost Denso-Wave již v roce 1994 a právě v Japonsku je dnes tato technologie nejrozšířenější. Poměrně odlišný stav je však v Evropě a v USA. K rozluštění QR kódu totiž potřebujete zpravidla mobilní telefon s fotoaparátem a příslušnou mobilní aplikací. Podle střízlivých odhadů je však podobnou čtečkou zatím vybaveno pouhé jedno procento mobilních telefonů v USA.

Klepněte pro větší obrázek
QR kód v japonském magazínu

Narazíte-li tedy na zajímavou tištěnou Google reklamu třeba na zlevněný fotoaparát na jednom z mnoha elektronických obchodů, jednoduše si vyfotíte přiložený kód a čtečka v mobilním telefonu vás pak přenese na cílovou webovou stránku s produktem, aniž byste museli složitě opisovat webovou adresu.

Vyzkoušejte čtečku Kaywa Reader

S QR kódy si rozumí mnohé chytré mobilní telefony Nokia počínaje modelem N93. Pro jiné platformy si můžete stáhnout čtečku přímo ze stránek společnosti Nokia. A pokud vlastníte mobilní telefon jiné značky, Google doporučuje Java čtečku Kaywa Reader, kterou zdarma pořídíte na webové adrese reader.kaywa.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozpoznáte, co se skrývá za těmito QR šiframi?

Na stránkách společnosti Kaywa najdete také několik zkušebních kódů, na kterých si můžete funkci otestovat a editor vlastních kódů. Vygenerovat si můžete odkaz na libovolnou stránku, mechanizmus odeslání SMS na zvolené číslo a zobrazení prostého textu bez diakritiky.

Technologie QR Code sice není nejnovější, doposud tu však chybělo masové využití. S mobilními kódy se setkáme především v Japonsku, kde jsou QR kódem občas vybaveny i běžné vizitky, v menší míře pak také v Evropě. Ve většině případů se však jedná o okrajové využití. Pokud však tuto technologii začne ve velkém provozovat Google, který chce tuto funkci implementovat i do své mobilní platformy Android, možná se dočkáme zcela nových forem využití mobilních kódů a nových aplikací.

Témata článku: Google, Šifrování, Mobilní telefony, Mobilní telefony nokia 225, Print, Denso, Maestro, Google AdSense, Čtečky čárových kódů

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Bosf 3. 3. 2008 20:11:31
    UAHA 25x jsem to zkousel pak jsem si to roztahl na cely monitor-8x a pak...
  • Bosf 3. 3. 2008 20:04:38
    Nomalne-URL se nenacte okamzite ale zobrazi se ti odkaz-ktery se uchova v...
  • Worm 18. 2. 2008 15:37:03
    Zajímavé. Já sotva zaměřím foťák na monitor a už čtečka (používám I-nigmu)...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5