Google: Jaké země světa by ho nejraději celý smazaly?

Google spustil službu Government requests, která eviduje země, ve kterých úřady žadají promazávání dat z jeho databází. Česká republika v něm naštěstí není.

Google se snaží zbavit nálepky velkého bratra, který dnem i nocí dohlíží na naše data kdesi v internetovém mráčku. Jde to ale ztěžka, v mnoha oblastech se totiž stal přirozeným monopolem – byl prostě jediný nebo ekonomicky nejperspektivnější, kdo mohl nabídnout dané služby.

 

Přirozený monopol, máme se bát?

Typickým příkladem jsou reklamní systémy AdSense a AdWords, které v globálním měřítku drancují konkurenci, a pak samozřejmě vyhledávač. Na poli internetového nelineárního videa se stal Google jedničkou díky YouTube a API, pomocí kterého si může napsat klient každý výrobce chytré televize nebo mobilního telefonu.

Dalším pravděpodobným monopolem budou mapy, o kterých se už několik let spekuluje, že se stanou informační Mekkou budoucnosti. Proč zrovna mapy? Protože téměř každá informace na světě má geografický kontext. Ať už půjdete do obchodu nebo do hospody, ať už pojedete na dovolenou, nebo na webu vystavíte fotky, bude vás mimo jiné zajímat i otázka „kde“.

Geoinformace a „geokontext“

Google má dnes po ruce mnoho map, vážně mnoho map od stovek poskytovatelů včetně českého Geodisu, který Googlu prodal licenci na letecké snímky České republiky i Slovenska. Google, Microsoft a Yahoo Maps v posledních letech vyrostly do takových rozměrů, že se o ně začínají zajímat i úřady.

Přesné výsledky ve vyhledávači chce mít totiž každý, detailní letecké a realistické snímky se už ale nelíbí úřadům. Určitě si vzpomínáte na případ jistého kalifornského zákonodárce, který chtěl před dvěma lety v Google mapách rozmazávat veřejné budovy včetně škol. Podobné praktiky se ale na státní úrovni dějí už od dob prvních veřejných map.

Mažeme základny z Google map

Slavná nevadská základna medializovaná pod kódovým označením „Area 51“ se nedostala do mnoha vydání tištěných map a svého času byste ji nenašli i na veřejných satelitních snímcích. Dnes je situace samozřejmě jiná a vy můžete v dokonalém satelitní detailu studovat přistávací plochu a mezi ubikacemi vyhledávat zrezivělý létající talíř z Roswellu.

Klepněte pro větší obrázek
Oblast 51 na Google mapách: Dvě supertajná letadla? Najdete další?

S moderní technikou se na to dnes jde trošku jinak, a tak na webu vznikají celé komunity nadšenců, kteří v Google Mapách nebo na Bingu hledají nejrůznější státem posvěcené retuše. Letecká základna poblíž nevadského Groom Lake je tak prý ve skutečnosti mnohem větší, citlivá místa ale nahradil dokonalý digitální pouštní písek. Další retuší je prý „postižena“ střecha Bílého domu a vůbec celý areál americké prezidentské rezidentce, kde prý na snímcích chybí stanoviště tajné služby a obraný systém, který má být právě na střeše. Hledejte, hledejte.

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek
V areálu Bílého domu je prý vyretušované rozmístění obranných stanovišť
Na druhém snímku pak holandský Leeuwarden a Bird's eye pohled v Bing mapách – takový malý pixelart

Pak ale samozřejmě existují i retuše, které samy přiznávají barvu. Tou nejznámější a nejbližší je pravděpodobně holandský Leeuwarden, ve kterém sídlí základna královského letectva a jedno z velících center NATO. Dalším případem je ještě o chlup bližší německý Ramstein, jehož obrovská americká základna je dodnes hojně využívaná pro operace v Asii a jak v Googlu, tak v leteckých mapách Microsoftu jsou některá místa podivně přeexponovaná – vybělená. Jedná se prostě o nový beton, nebo zasáhla vyšší moc?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jedno z velení NATO v Leeuwardenu: Tady si někdo hrál ve Photoshopu
Na druhém snímku německý Rammstein, který je v Google mapách reprezentovaný 10 let starým snímkem, zatímco okolí má mnohem mladší fotografie

Google Government requests

Google tedy vychází vstříc národním legislativám. Nerozmazává pouze mapy, maže také obsah z dalších služeb včetně YouTube a vychází nejrůznějším organům vstříc i v případně policejního šetření. Ostatně pokud jste si vytvořili Google účet, jistě dobře víte, že se na základě soudního rozhodnutí do vašeho profilu může podívat odpovědná osoba, případně o něj můžete i přijít.

Jak jsem ale napsal na začátku, Google se chce zbavit nálepky velkého bratra, snaží se tedy ukonejšit i nás – běžné smrtelníky a uživatele. Příkladem může být nová „služba“ Google Government requests, která shromažďuje a zveřejňuje statistiky žádostí ze strany úřadů o vstup na účet, případně žádosti o smazání nejrůznějších dat z Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Google data nejsou věčná...

Google nicméně přiznává, že z nejrůznějších právních důvodů nejsou data zcela přesná a některé záznamy prostě chybí. Zároveň v databázi nenajdete statistiku pro ty země, kde bylo v posledních šesti měsících malé množství žádostí o odstranění/náhled dat. Díky tomu není součástí databáze ani Česká republika. A to je dobře, znamená to totiž, že jsme buď slušní uživatelé, nebo že pro naše úřady není Google ještě příliš relevantní zdroj.

Ostatně v našich podmínkách ani nemá smysl něco rozmazávat, veškeré známé vojenské objekty totiž najdete na Google Mapách bez postihu. Tedy zatím.

Témata článku: Google, Web, Právo, Bezpečnost, Země, Area, Area 51, Monopoly, Rammstein, Google AdWords

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vladimír Brada 27. 4. 2010 15:47:56
    A nejenom letadla. Těch střel vzduch-vzduch je tam taky požehnaně :-)
  • Abox 27. 4. 2010 14:50:03
    Kdyby jenom...
  • Martin Polacky 27. 4. 2010 13:22:24
    umi nekdo najit na mape letadlo ve vzduchu ? me se to zatim...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5