Google Earth 4 beta - více detailů, textury objektů a jiné vychytávky

Google představil betaverzi již čtvrté generace své "mapové" aplikace Google Earth, která přináší několik zajímavých vylepšení proti stávají verzi 3 a posouvá tento program zase o kus dál. Nové rozhraní, textury u trojrozměrných modelů, značně rozšířená databáze, ale i poněkud vyšší systémové nároky. To nabízí prozatím betaverze Google Earth 4.

Instalace

Po stažení základního programu (samotné podklady pro satelitní a letecké snímky se samozřejmě stahují průběžně z Internetu), který má 13 MB, následuje standardní instalace, která ničím nepřekvapí. V závěru je vám pak nabídnuta možnost podílet se na statistice používání programu. Program bude monitorovat vaši činnost a odesílat anonymně informace o nejvyužívanějších funkcích a podobně. Na základě této zpětné vazby je pak program vylepšován.

Prostředí programu

Základní uživatelské prostředí je velmi přehledné a jednoduché. Pomineme-li hlavní menu, tvoří hlavní část okna náhled na samotnou "mapu". Po levé straně je pak k dispozici "sidebar", ve kterém jsou rychle po ruce vyhledávací funkce, ukládání oblíbených míst a práce s vrstvami.

Klepněte pro větší obrázek

Základní rozvržení programu po spuštění

Klepněte pro větší obrázek

Nad oknem s mapou najdeme jednoduchý toolbar s několika základními funkcemi. První tlačítko slouží k rychlému skrytí sidebaru, takže celé okno vyplňuje jen pohled na mapu. Dalším tlačítkem lze přidat na mapu nový "špendlík", tedy Placemark s popisem a dalšími údaji.

Další dvě funkce nejsou k dispozici pro zdarma dostupnou verzi. Následující funkcí z toolbaru je Image Overlay, tedy možnost vložit do mapy obrázek a překrýt (s volitelnou úrovní průhlednosti) konkrétní úsek mapy. Objekt se zároveň přidá do vašeho seznamu My Places a lze jeho zobrazení jednoduše zapínat a vypínat a měnit vlastnosti vloženého objektu.

Následuje funkce pravítka pro měření vzdáleností na mapě v různých jednotkách. Měřit lze buď jednoduchou vzdálenost mezi dvěma body a nebo komplikovanější "trasu".

Klepněte pro větší obrázek

Měření vzdáleností "pravítkem"

Klepněte pro větší obrázek

Vložení libovolného obrázku přímo do mapy

Poslední dvě položky v toolbaru slouží pro rychlé odeslání právě zobrazeného pohledu na mapu e-mailem a nebo si jej můžete nechat vytisknout.

Úplnou novinkou této betaverze je "ovládací kříž" v pravém horním rohu obrazovky. Umožňuje pohybovat se po mapě ve všech směrech, otáčet orientaci mapy, přibližovat a oddalovat pohled a také měnit úhel náhledu. Pokud myš přesunete z pravého horního rohu jinam, ovládací kříž sám zmizí.

Klepněte pro větší obrázek

Novinkou je ovládací kříž

Klepněte pro větší obrázek

Hory vypadají efektněji z tohoto pohledu

Podpora textur u 3D modelů

Jednou z klíčových novinek této verze je také podpora textur u 3D modelů, které lze do Google Earth vložit. Takové modely lze vytvořit kupříkladu v nástroji SketchUp, který nedávnou akvizicí přešel rovněž pod křídla Googlu.

Zatímco dříve sice bylo možné vložit trojrozměrný model ze SketchUp do Google Earth, přidáním podpory textur mohou vzniknout opravdu velmi realistické modely.

Klepněte pro větší obrázek

3D modely mohou mít i realistické textury

Export trojrozměrného modelu z programu SketchUp je velmi jednoduchý. Z menu File stačí zvolit položku Export a Google Earth. Těsně před exportem ještě zvolte výstupní formát souboru. K dispozici jsou dvě možnosti, v obou případech se jedná o formát KMZ pro Google Earth, ale máte na výběr mezi "starou" variantou a Google Earth 4 (položka pro GE 4 je dostupná zřejmě jen v nejnovější verzi SketchUp).

Klepněte pro větší obrázek

Export z Google SketchUp je snadný

Nová verze KLM souborů

Čtvrtá verze Google Earth přichází i s inovovanou verzí souborů KLM 2.1. Tyto soubory značným způsobem rozšiřují použitelnost Google Earth a široká komunita uživatelů může prostřednictvím těchto dodatečných souborů přidávat nové objekty a informační vrstvy do map. Stažením souboru z webu a jeho integrováním do Google Earth tak můžete svoji vlastní "mapu" vylepšovat o nové objekty. Právě přes KLM soubory lze načíst do programu například trojrozměrné modely, o kterých se píše v předchozí kapitole.

Nová verze souborů se od té předchozí poněkud liší. Zatímco data pro mapu samotnou se načítají postupně tak, jak je třeba (tj. nemá smysl stahovat detailní okolí Prahy, když se díváte na Londýn), u KLM souborů tomu tak dosud nebylo a jejich aktivováním se načetlo vždy všechno naráz, což mohlo program na kratší či delší dobu poněkud zpomalit a není to zrovna efektivní. U Google Earth 4 byla přenesena "streamovací" technika i na KLM soubory, takže příslušné doplňkové údaje se rovněž stahují postupně dle potřeby.

Pokrytí

Už v bleskovce jsme vás informovali o tom, že Google značným způsobem rozšířil svou databázi satelitních a leteckých snímků. Zní to skoro neuvěřitelně, ale pokrytí povrchu země se údajně zvýšilo čtyřnásobně a třetina světové populace (tedy ne třetina rozlohy) je nyní "pokryta" snímky s vysokým rozlišením.

Náročnost betaverze

Nová verze Google Earth je veřejnou betaverzí a má poněkud vyšší systémové nároky než současná "ostrá" verze 3. Pokud s aktuální verzí pracujete denně, citelného zpomalení aplikace si jistě všimnete a zejména paměťová náročnost je poměrně vysoká. Pro běh je doporučeno 512 MB paměti (starší verze 128 MB) a procesor Pentium 4 2.4GHz+ či AMD 2400xp+. Právě na počítači s 512 MB paměti jsem GE zkoušel a určitě by se vyplatilo pár stovek megabajtů přidat. Během testů pak několikrát aplikace i spadla. Znovu však připomínám, že se jedná o betaverzi a je tak třeba s tímto ohledem k aplikaci i přistupovat.

Klepněte pro větší obrázek

Chybička se vloudí

Kromě verze pro Windows, kterou si můžete stáhnout z GigaManie, si můžete ze stránek Google Earth stáhnout i verzi pro Mac OS X 10.4.5 a Google Earth je nyní dostupný též pro Linux.

Google také přidal další jazykové verze. Čeština sice chybí, ale nově je prostředí dostupné i francouzsky, německy, italsky a španělsky.

Spíše evoluce než revoluce

Co říci závěrem? Nová verze Google Earth přináší řadu zajímavých věcí, ale většina z nich je spíše logickým vylepšením stávajících funkcí než nějaká převratná novinka. Pochválit lze určitě velkou aktualizaci databáze (která ovšem nesouvisí přímo s uvedením betaverze GE 4 a týká se samozřejmě i starších verzí a Google Maps).

Pozorovatelné je celkové zpomalení aplikace, což sice může být dáno tím, že se jedná o betaverzi, nicméně paměťové nároky vzrostly a těžko soudit, zda se podaří finální verzi zoptimalizovat natolik, aby byla srovnatelná s verzemi předchozími.

Témata článku: Google, Linux, GigaMania, Google Earth, Earth, Google Sketchup, Sketchup, Export, Pravítka, GE, Google Toolbar

21 komentářů

Nejnovější komentáře

 • paul2 17. 6. 2006 18:19:58
  Ja mam starsi pocitac Duron 1600/512MB RAM, graf.kartu ATI Radeon 9200 a...
 • Koala 16. 6. 2006 9:57:15
  Je na GPL platformě, běhá rychleji, a není to Google, což je v dnešní době...
 • miki 15. 6. 2006 19:15:18
  Uz mi to docvaklo, dekuji.
  Navic San Franciskou radnici jsem ve...
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 52

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Inteligentní domy