reklama

Google Chrome OS – nový operační systém v roce 2010

Je to definitivní. Google chystá vlastní operační systém pro počítače s názvem Chrome OS. Postaven bude na Linuxu, má být open source a poběží na něm webové aplikace.

Google Chrome OS, tak se bude jmenovat chystaný operační systém od největší internetové firmy světa. Jak zástupci společnosti oznámili na svém oficiálním blogu, systém by se měl na trh dostat už v druhé polovině roku 2010 a zacílí především na uživatele, kteří preferují rychlý přístup k internetu a nulové nároky na údržbu.

Operační systém Googlu bude šířen plně pod licencí open source a postaven bude na jádru Linuxu. Nabídne svůj vlastní a zcela nový okenní systém a přislíbena je funkčnost jak na procesorech x86, tak i na těch s technologií ARM. Díky tomu bude možné Chrome OS nasadit nejen na běžných počítačích, noteboocích a netboocích, ale možné bude využití například v multimediálních přehrávačích atp.

Google ve svém prohlášení představuje některé své jasné vize. Jednou z nich má být rychlost a bezproblémová práce s jejich systémem. Firma uvádí, že podle jejich průzkumů uživatelé nechtějí čekat na dlouhý start systému, nechtějí se zabývat jeho údržbou a nebaví je neustále aktualizovat jejich software. Chrome OS proto hodlá nabídnout bleskové reakce, start a především poněkud jiný přístup k aplikacím.

Aplikace budou webové

Spouštět totiž půjdou aplikace psané pro web, což vývojářům zajistí možnost využití jejich oblíbených programovacích nástrojů, které znají doposud. Google přitom slibuje, že takto napsané aplikace bude možné využít kdekoliv jinde, mají být totiž multiplatformní. Nebude tak problém je přenést na Windows, Mac OS X nebo Linux.

Jak už bylo řečeno, první verze by měla vyjít už v druhé polovině roku 2010, Google přitom v současné době hledá vhodné partnery tohoto projektu. Hodlá totiž svůj systém prosadit jako OEM, zajímavým segmentem jsou pro něho především netbooky. Slabší výkon těchto strojů a jasně definované požadavky uživatelů z Google Chrome OS dělají vhodného kandidáta na post jedničky. I když Microsoft přijde na trh se svými Windows 7 Starter Edition už v říjnu tohoto roku a jeho ambice jsou stejně vysoké.

Google vstoupil na trh desktopových aplikací před několika měsíci, když vydal internetový prohlížeč Google Chrome. I když mu tenkrát mnoho odborníků příliš šancí nedávalo, dokázal se poměrně rychle prosadit a nyní už má kolem 30 milionů uživatelů po celém světě. Funguje přitom virální marketing a do budoucna se můžeme dočkat dalšího rozšíření. Uživatelé oceňují především rychlost a jednoduchost, tak jak je u Googlu zvykem.

Vývoj Chrome OS není společný s další platformou, Google Android. Operační systém pro mobily bude žít nadále vlastním životem a podléhat bude jiné vývojové větvi. Není tedy pravda, jak se dříve spekulovalo, že Google přijde s Androidem i na desktopy. Nicméně, Android je další ukázkou toho, že Google dokáže uživatele zaujmout i jinde než na internetu. První model s tímto systémem, G1 od HTC, se po celém světě prodává výborně a největší výrobci chytrých telefonů do budoucna s Androidem počítají stále ve větší míře.

Živě.cz komentuje

Klepněte pro větší obrázekGoogle obecně představuje hrozbu pro současné softwarové firmy, zejména pak Microsoft. Vývoj trhu totiž jasně naznačuje, že se aplikace dost možná v blízké budoucnosti začnou významně přesouvat z klasického desktopu na internet, kde má Google ze všech firem tu nejlepší pozici. A to jak skrze zkušenosti s vývojem Google Apps, tak z hlediska kvality služeb a nejlepší výchozí pozice.

Internetový hegemon přitom zvolil výbornou strategii. Nejdříve umožnil návštěvníkům přístup k webu skrze jeho vlastní prohlížeč. Brána do internetu už je tedy hotová, do jisté míry etablovaná, s vidinou dalšího růstu a dalších a dalších nových verzí. Nyní přichází i s další částí, operačním systémem, který je úplně tou nejzákladnější formou, jak se k webu dostat. Chrome OS pak bude pracovat s webovými aplikacemi a tedy do jisté míry s definicí cloud computingu podle vidiny Google.

Kombinace známé značky Google, která je ve světě vnímána mnohem lépe než značka Microsoft, a jasného programátorského umu Googlu, může v horizontu několika let poměrně zamíchat kartami. Minimálně alespoň v segmentu netbooků.

Věřím, že Chrome OS bude pekelně rychlý systém. To, že Google umí programovat na té úplně nejzákladnější úrovni (rozuměj nad hardwarem), dokazuje minimálně svými pověstnými servery, pro které byl celý systém vyvinut interně.

Končí tedy éra Microsoftu a skutečně začíná éra Googlu? Všechno jednou skončí a v historii IT jsme se o tom mnohokrát přesvědčili.

Témata článku: Software, Google, Microsoft, Internet, Linux, Open source, Chrome OS

173 komentářů

Nejnovější komentáře

  • koubavit 16. 10. 2010 17:04:05
    Google nakonce levně koupí Microsoft Zakrátko se mozek přes čip napojí na...
  • gotoapple 26. 11. 2009 13:01:13
    P.S.: A taky je nuda se pořád přihlašovat na google účet uživatelské jméno...
  • gotoapple 26. 11. 2009 12:57:05
    Tak to, že boot chromu je 5-6 sekund neznamená, že je to best os. Na...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama