Google Buzz: Gmail fušuje Facebooku do řemesla

A máme tady nový buzzword. Jmenuje se Buzz, Google Buzz, a jedná se o novou mikroblogovací službu ve stylu Twitteru a Facebooku pro fanoušky pošťáka Gmail. Má šanci?

Nedávno jste si mohli na Živě.cz přečíst bleskovku o tajemném systémovém Gmail štítku „buzz“. Pokud je pro vás Gmail velkou neznámou, vězte, že štítek v pošťákovi od Googlu plní roli složky. Blogeři si ovšem před pár týdny všimli, že si uživatel nemůže vytvořit štítek „buzz“ a spekulace se rozjely na plné obrátky. Proč si toto slovo Google zarezervoval a o jakou novou službu by se mohlo jednat?

Spekulace před několika hodinami utnul samotný Google a v relativní tichosti a bez velkého humbuku spustil nový web google.com/buzz, který je už lokalizovaný i do češtiny a nová služba Buzz získala celkem nenápadný název Google Hlášky. Buzz ve svém Gmailu najdou nejprve Američané, záhy by se ale měl dostat i do Česka. Jak už ale u nových služeb bývá zvykem, chvíli to potrvá, a tak si budeme muset pro začátek vystačit s krátkou ukázkou na YouTube. Google Hlášky by se v každém případě měly ve vašem Gmailu objevit během několika týdnů.

Mikroblogy jsou trendy, Google je chce taky

Google Buzz je nová mikroblogovací služba, která je součástí Gmailu a svým charakterem formálně konkuruje Twitteru, FriendFeedu, Facebooku a dalším službám založeným na sdílení krátkých stavových zpráviček.

Když se loni v létě poprvé začalo mluvit o tajemném Wavu, málokdo chápal jeho skutečný význam. Dnes víme, že se jedná o službu, pomocí které spolu mohou v reálném čase komunikovat skupiny lidí a diskutovat na jakési nástěnce nebo diskuzi – ve wavu – vlně.

Buzz je vlastně docela podobný konceptu Wave, Google jej ale přesouvá ze samostatné aplikace do Gmailu. Oproti Wavu zde nezakládáte vlny, ale prostě napíšete stavovou zprávičku podobně jako na Facebooku nebo Twitteru a odešlete ji jako běžnou zprávu. Stavová zpráva se následně zobrazí vaší Gmail komunitě – tedy Google kontaktům – a nové čtenáře vašeho Buzzu budete moci získávat podobným způsobem jako na ostatních mikroblogovacích službách. „Buzzovat“ budete moci soukromě pouze ve vlastní komunitě, ale i veřejně a bude vás tak moci odebírat celá Buzz komunita. Google Hlášky později nabídnou i robustnější API, takže je snadno propojíte s dalšími službami. Do vašeho Buzzu se tak budou moci přeposílat zprávičky z osobního Twitteru, oblíbené články z Readeru nebo třeba upoutávky na vaše veřejná alba na Picase. 

Klepněte pro větší obrázek
Google Buzz je další rozšíření pro Gmail, které jej promění v sociální síť

Gmail je především správce diskuzí

A teď přichází to nejlepší. Jedním z hlavních rozdílů Gmailu oproti jiným pošťákům je systém řazení souvisejících zpráv do diskuzí. Gmail takto funguje už roky a jeho uživatelé si na to zvykli. E-mail je tak v představě Googlu pouze speciální typ diskuze. A diskuzí je i vaše stavová zprávička, kterou jste vytvořili v Buzzu. Vaši přátelé na Gmailu ji budou moci stejně jako na Facebooku komentovat a vznikne tak opět diskuze, která se v principu příliš neliší od té, kterou díky odpovědím budujete pomocí klasického e-mailu.

Klepněte pro větší obrázek
Reakce na vaši zprávu se zobrazí v příchozí poště Gmailu jako nová pošta

V praxi to znamená, že se komentáře pod vaší zprávou budou zobrazovat ve společném přehledu jako by vám právě někdo poslal nový e-mail. Jakmile se tedy Buzz dostane i do vašeho pošťáka s logem červené poštovní obálky, stane se z Gmailu univerzální soukromý diskusní nástroj pro poštovní zprávy, stavové komunitní zprávy a díky integraci s GTalk i pro instant messaging.

Buzz na mobilu jako samostatná aplikace

Ale ani tím to nekončí, Buzz je totiž už nyní dostupný skrze mobilní telefony, stavové zprávičky tak můžete psát i na iPhonu, Androidu a na ostatních platformách se už podle oficiálního webu usilovně pracuje. Mobilní verze umožní ke stavové zprávičce přilepit i informaci o lokalitě a Buzz se díky mobilitě kapesního zařízení skutečně tak trochu promění v mikroblogovací službu. Mobilní Buzz by měl být dostupný už nyní, na iPhonu nebo nejnovějších telefonech s Androidem 2.x tedy navštivte adresu buzz.google.com.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Buzz na Androidu 2.1 jako mikroblogovací aplikace a na Google Mapách jako
seznam geograficky zaměřených zpráviček

Kde to skřípe?

Svět ovšem není růžový a i v Googlu najdete plný nákladní vagón šotků, chyb, nesrovnalostí a faktických překážek. Pokud to vezmu pozpátku, hlavní nevýhodou Buzzu je z hlediska budování sociální sítě samozřejmě jeho malá a uzavřená komunita. Sice se dříve či později objeví aplikace, které budou umět přeposílat Buzz zprávy na Facebook a další služby, Buzz ale bude plnohodnotně fungovat pouze v tom případě, že stavová zprávička bude žít svým vlastním životem uvnitř Gmailu, kde ji budou moci vaši přátelé komentovat. Jako klasická sociální síť tak bude Buzz (a Gmail) příliš malý, může ale tak trochu suplovat velký Wave a skrze Gmail si tak budete moci v malém uzavřeném týmu rychle a snadno vyměňovat informace.

Je pro vás Buzz španělskou vesnicí? Podívejte se na ukázkové video

Druhým velkým otazníkem je podpora Apps Gmailu. Zatím neznáme oficiální informace, ale vzhledem k napojení Buzzu na další Google služby si dovolím zaspekulovat, že se jej majitelé Apps schránek jen tak nedočkají – s 

Buzz na Apps

Buzz se během několika měsíců na Apps skutečně objeví, ale jednotlivcům bude k ničemu, určen totiž bude pro školy a podniky a jejich vlastní interní komunitu na jedné doméně. Více si můžete přečíst na Google Enterprise blogu. Na článek upozornil Ivan Codeas Kutil.

Apps identitou se totiž na Picasu nebo Reader prostě nepřihlásíte. Ještě před pár lety by bylo toto omezení celkem logické, Apps je tu přeci pro byznys sféru a organizace, jejichž zaměstnanci by na tyto hrátky měli mít vlastní soukromý Gmail, dnes je ale realita trošku jiná, bezplatná verze Apps Standard je totiž jedinou cestou k tomu, jak Gmail provozovat na vlastní atraktivní doméně – třeba rodinné. Dokud si tuto menší „schízu“ Google neuvědomí a nevyjde běžným smrtelníkům na Apps účtu trochu vstříc, nůžky mezi těmito dvěma komunitami se budou stále více rozevírat a Apps účet se dostane na druhou kolej.

Buzz je v každém případě po GTalku už druhou velkou aplikací, kterou Google integroval do webového e-mailu a v příštích měsících a letech možná zase o kousíček posune naše chápání toho, jak má vypadat posílání e-mailů. Gmail už nebude pouze poštovní a IM klient, ale stane se z něj i sociální síť. Jestli tento koncept sklidí úspěch široké veřejnosti, nebo se na něj brzy zapomene, ale v každém případě ukáže až čas a nasazení v praxi.

Témata článku: Google, Web, Internet, Sociální sítě, Gmail, Instant Messaging, Ankety, Google Apps, Google Mail, Wave

61 komentářů

Nejnovější komentáře

  • astray 13. 2. 2010 20:14:03
    Tak jsem si stáhl do mobilu Google Maps 4.0 a ten buzz vyzkoušel. Je to...
  • Joint007 11. 2. 2010 22:10:24
    Na seznam si stejně nechávám posílat jen nevyžádanou poštu (různá fóra,...
  • akira.uzai 11. 2. 2010 21:43:36
    to že seznam mail používají uživatele lidé.cz bych bral jako důvod proč...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5