Google Book Search chce být „Centrálním mozkem lidstva“

Největší světový katalog digitalizovaných knih, Google Book Search, vyřešil spory s americkými nakladateli a pokračuje v digitalizaci. Už se podařilo naskenovat 7 milionů knih.

Internet je dnes z principu nejdokonalejší distribuční kanál pro libovolný typ informací. Přes internet se jednoduše šíří téměř všechno od prostého textu po hudební nahrávky a digitalizovaný film. S rostoucí rychlostí připojení k internetu to je zároveň každým rokem snazší.

Veškerá vědomost lidstva zdarma na webu? Co na to autorská práva?

Evolučně přirozená snaha „všechno dostat na web“ a z internetu udělat globální vědomostní databázi, tedy skutečný „Centrální mozek lidstva“, však naráží na stejně přirozený problém autorských práv. Zatímco tedy jedni tvrdí, že za internet včetně jeho kompletního obsahu platí ve formě poplatku za připojení, druzí nechtějí být biti jen proto, že se internet svou podstatou tak trochu vymezuje oproti běžným a zažitým legislativním zvyklostem.

V posledních letech se tak dostává do střetu s nejrůznějšími mediálními skupinami zejména YouTube. Za připomínku stojí soudní pře s italským televizním konglomerátem Mediaset, který viní americký portál z toho, že na něj jeho uživatelé nahráli bezmála pět tisíc neautorizovaných videí a požaduje odškodnění ve výši 500 milionů dolarů, mediální skupina Viacom si pak ze stejného důvodu řekla rovnou o celou miliardu.

Google Book Search na konci října indexoval 7 000 000 knih

YouTube patří Googlu, který v roce 2004 spustil službu Google Book Search, což je vyhledávač digitalizovaných knih. Ty se ovšem nevyskytují jen tak nahodile na internetu, naopak je Google dnem i nocí cíleně skenuje a indexuje a spolupracuje při tom s mnoha americkými univerzitami, kterým by „Centrální mozek“ mnohé usnadnil.

Na začátku listopadu 2008 tak databáze digitalizovaných knih nabízí 7 milionů publikací celkem od 20 tisíc nakladatelů po celém světě. Podobný projekt budoval i Microsoft, letos na jaře ale svou snahu vzdal a svou elektronickou knihovnu ukončil.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Google vyhledávač knih: některé jsou k dispozici kompletní, některé pouze ve formě náhledu

Nicméně ani Google Book Search to neměl v minulosti lehké, před dvěma lety se totiž v zámoří rozhořel litý boj mezi Googlem na straně jedné a Cechem amerických autorů a několika nakladateli na straně druhé. Podstatu celého sporu vysvětluje Roy Blunt, prezident Cechu autorů: „Napsat knihu je těžké a ještě těžší je dostat za ni zaplaceno. Coby čtenář a badatel jsem nadšen tím, že se nyní budu moci zastavit v naší místní knihovně a odsud procházet sbírky nejlepších knihoven světa. Na druhé straně coby autor ocením honorář, který dostanu, pokud někdo mé dílo použije. Přijde mi, že toto řešení je logické.“

Americké knihovny zdarma, ostatní za poplatek

Spor byl před několika dny konečně vyřešen, i když ještě nebyl soudně potvrzen. Z dosažené dohody by měli profitovat jak čtenáři, tak nakladatelé. Dohoda uznává práva a zájmy majitelů autorských práv a nabízí jim kontrolu nad tím, jakým způsobem jsou tato díla využívána prostřednictvím internetu, přičemž za přístup k internetu budou dostávat náhradu – resp. čtenáři budou platit licenční poplatek. Na základě dohody budou všechny knihy v plném znění dostupné z amerických veřejných knihoven, ostatní organizace si ale budou moci přístup předplatit. Samozřejmě bude k dispozici i veřejný přístup jak tomu bylo doposud, nenajdete v něm ale v plném znění všechny publikace.

Ačkoliv se jednalo o ryze americký spor, na lepší časy se blýská i v globálním měřítku, lze totiž očekávat, že se do projektu budou připojovat další a další nakladatelství.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
U některých knih se dozvíte ouze základní informace, jiné jsou i zdarma k dizpozici v plné nebo částečné podobě

Google zároveň v rámci odškodného investuje 125 milionů dolarů do ¨nového institutu Registr autorských práv, zaplatí soudní výlohy a odškodní poškozené autory a nakladatele.

Bezplatný elektronický Čapek z tepla domova? Zatím ne

A jaká je situace v Evropě? Svého času si někteří evropští politici stěžovali na skutečnost, že je databáze „příliš anglická“, postupně se ale začíná rozšiřovat i o díla v národních jazycích. Google Book Search se už dočkal i české lokalizace a na podzim minulého roku byl spuštěn tuzemský partnerský program, do digitalizace se tak mohou zapojit i zdejší nakladatelé. Pomalu také přibývá organizací včetně knihoven, které nabízí plnohodnotný přístup do databáze.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Válka s mloky pouze ve formě výstřižků a téměř kompletní česká kniha o mincích
Záleží pouze na vydavateli, kolik textu poskytne a s jakou licenční politikou

Jaká je realita na webu, kde si může vyhledávání vyzkoušet každý? Karla Čapka si zatím v plném znění nepřečtete, budete si muset vystačit pouze s vyhledáváním a zobrazením úryvků, lze však vyhledat české knihovny, které nalezenou publikaci mají k dispozici.

Bude zajímavé sledovat, jestli časem vzniknou podobné registry i pro jiné typy informací. Co myslíte? Podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Google, Web, Internet, Book, Search

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • TChubock 2. 11. 2008 15:35:45
    Důvody uvedené výše plně chápu a respektuji, každý dělá něco proto, aby z...
  • goob 2. 11. 2008 1:22:30
    No, však já to myslel jen za tisk ;-) Další náklady jsem pak vypsal. A to...
  • Niky 1. 11. 2008 13:40:05
    Imho to vyjde na mnohem vice :) Na tech 70 tisic te vyjde jenom tisk knihy...
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

22.  3.  2017 | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C