reklama

GOM Player: Přehraje video bez kodeků

Vyzkoušejte jihokorejský přehrávač videa a hudby, který se obejde bez jediného kodeku a poradí si i s poškozenými soubory.

Multimediálních přehrávačů je dnes celá řada. Jihokorejský GOM Player patří mezi ty, u kterých najdete negativní hodnocení jen velmi zřídka. Nabízí přehledné uživatelské rozhraní, pod kterým se ovšem skrývá netradičně široká paleta funkcí a množností nastavení. GOM Player vás ale zaujme především díky patentovanému přehrávání poškozených AVI souborů a integrovanému kodeku pro přehrávání nejběžnějších hudebních souborů a videa. XviD, DivX, H263, MP4, FLV1, OGG a jiné tak uvidíte i bez nainstalovaného originálního kodeku. Pokud se přesto pokusíte otevřít nepodporované video nebo zvuk, přehrávač vám nabídne možnost stažení vytipovaného externího kodeku. Snadno tedy přehrajete také DVD, QuickTime a jiné.

Podpora skinů je dnes u přehrávačů téměř samozřejmostí a nejinak je tomu u GOM Playeru. Oficiální webové stránky takových nabízí k výběrů několik desítek. Ten, se kterým se setkáte ihned po instalaci, však patří k nejpovedenějším.

Klepněte pro větší obrázek
GOM Player v akci a výchozí skin

Přehraje poškozený AVI soubor

GOM Player přehraje běžné video díky vlastnímu integrovanému kodeku. Pokud vám ovšem takové řešení nevyhovuje, pro vybrané formáty lze podporu integrovaného kodeku snadno vypnout a použít originální řešení. Pokud otevřete nepodporované video, GOM Player se pokusí odpovídající kodek nalézt sám pomocí své vlastní webové služby. Přehrávač si také poradí se streamovaným videem i zvukem ve formátu ASF, OGG, MP3, AAC a MPEG.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud narazíte na neznámý kodek...

Jednou z hlavních předností tohoto přehrávače je ale schopnost otevřít poškozené video ve formátu AVI. Občas se totiž stane, že máte po ruce nekompletní soubor, kterému nějaký ten megabajt dat chybí. AVI videa ale obsahují důležité řídící informace až na konci souboru a pokud je takový soubor neúplný, málokterý přehrávač si s tím poradí. GOM Player se takové video pokusí sám opravit a přehrát existující data.

Ďábelsky rychlé snímání snapshotů

Velmi dobře pracuje GOM Player také s titulky. Podporuje všechny dnes rozšířené formáty a přináší širokou škálu možností jejich nastavení. Subtitle Explorer zobrazí aktuálně zvolený soubor, jednoduše upraví časování a provedené změny uloží. Rychlé změny za pochodu lze také provést přes kontextovou nabídku a chování titulků lze upravit i v dialogu nastavení, kde je možné změnit grafický styl, odsazení, znakovou sadu a metodu zobrazení (monitor, televizní obrazovka). Pakliže máte více různých titulků v jednom adresáři, stačí nastavit standardní složku, kde má GOM Player titulky hledat. Používáte-li pro zobrazování titulků externí filtr DirectVobSub nebo DivXG400, můžete v nastavení odškrtnout volbu blokování těchto filtrů a filtry použít.

Občas se hodí funkce „snapshotu“, tedy možnost uložení obrazu v podobě obrázku. GOM Player nabízí také funkci „Burst“, pomocí které snímá a ukládá běžící obraz ve zvoleném časovém intervalu až do počtu 999 snímků. Stejně tak si poradí s nastavením videa jako tapety Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Bohaté možnosti snímání obrazu

Nastavíte všechno

K téměř jakékoliv akci lze připojit vlastní klávesovou zkratku. Nejčastější akce jsou dostupné pomocí hlavní kontextové nabídky. U přehrávání tak snadno video nebo zvuk zrychlíte, posunete záznam o 10, 60, 300 vteřin, přesunete se na další záznam titulků, na další kapitolu, nebo soubor v playlistu. Stejně tak pomocí klávesové zkratky změníte poměr stran na formát 4:3, 16:9 (HDTV), 1.85:1, 2.35:1 a uživatelem definovaný poměr, u kterého lze změnit výšku a šířku videa pixel po pixelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kontextové nabídky nabízí téměř jakoukoliv možnost rychlé úpravy

K nastavení se dostanete také přes kontrolní panel přehrávače. Ten se skládá ze čtyř záložek. V první lze upravit základní vlastnosti obrazu, tedy světlost, kontrast a barevnost. Také odtud pořídíme snímek obrazu nebo nastavíte režim „Burst“ pro vícenásobné automatické snímkování obrazu. V záložce Audio je k dispozici přednastavený a ruční ekvalizér. Zbývají záložky pro úpravu velikosti, polohy a rychlosti titulků a pro kontrolu přehrávání, které lze krokově posunout dopředu a dozadu, snížit nebo zvýšit jeho rychlost a nastavit A-B smyčku.

Klepněte pro větší obrázek
Dialogy kontrolního panelu

GOM Player obsahuje samozřejmě i přehledný a poměrně bohatý dialog s nastavením. Vedle základního nastavení chování myši a klávesových zkratek zde můžete upravit prioritu přehrávání, podporu multimediální klávesnice (ovládání hlasitosti), výchozí jazykové nastavení pro DVD a podporu multimediálních kláves pomocí Bluetooth.

Svou záložku má také obraz a zvuk. Najdete zde všechny funkce nastavitelné pomocí kontextové nabídky pěkně pohromadě. Jelikož GOM Player podporuje AC3, můžete povolit použití interního kodeku a konfiguraci reprosoustavy. Nakonec lze v GOM Playeru použít DSP pluginy z hudebního přehrávače Winamp verze 2 a vyšší. V nabídce je také jednoduchý efekt pro odstranění hlasu, Reverb efekt a Extra-Stereo efekt.

Jelikož je GOM Player poměrně samostatný program a kdekdo požívá vedle přehrávače nejrůznější cizí filtry, můžete je v tomto přehrávači jednoduše zakázat. To se týká především nejrůznějších systémů pro zobrazování titulků, FFDSHOW dekodéru aj. Stejně tak snadno vypnete podporu integrovaných kodeků přímo v GOM Playeru a můžete tak použít například oficiální DivX kodek.

Klepněte pro větší obrázek
Dialog s nastavením

GOM Player je poměrně nenáročný a stabilní multimediální přehrávač, který je ihned po instalaci, která spotřebuje okolo 20 MB místa na pevného disku, zcela připraven pro přehrávání běžného videa a zvuku. Pokud narazíte na data, se kterými si neporadí integrovaný ani externí kodek, GOM Player se pokusí nalézt odpovídající řešení na svých webových stránkách.
 

GOM Player
Multimediální přehrávač
Zdarma
Gomplayer.com
Klepněte pro větší obrázek

integrované kodeky
přehrává neúplné AVI soubory
možnosti nastavení

Klepněte pro větší obrázek

chybí oficiální čeština

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Video, Download, Web, Windows, Player, Media Player, Mp3 a mp4 přehrávače

70 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Bohemian 20. 4. 2008 19:39:35
    jestli chcete opravdu někomu skutečně poradit, tak mu neraďte Gom...
  • pajax 11. 1. 2008 13:05:10
    ko/dek = ko (koder) / dek (dekoder) B-]
  • JeCh 8. 1. 2008 23:33:24
    Přeně tak, slovo kodek je složenina dvou slov - kodér+dekodér. A pokud...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama