Gnome 3 a Unity přinesou revoluci v ovládání

Velká Británie musí preferovat otevřené technologie a standardy, Android si už plně rozumí s VP8. Gnome 3 bude jiný, Red Hat znevýhodňuje konkurenci. Linxuové novinky.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Vláda Velké Británie schválila dokument (PDF), který státním organizacím ukládá, aby preferovaly otevřené technologie a standardy při zadávání zakázek v oblasti informačních technologií. Pouze pokud otevřená technologie není dostatečně kvalitní nebo není pro dané použití vhodná, mohou úřady uvažovat o uzavřených řešeních. Pojem „otevřený standard“ je ovšem trochu neurčitý, jak ho definuje britská vláda? Měl by být plně zdokumentován a veřejně dostupný zdarma nebo za nízkou cenu, přičemž musí být „royalty free“, tedy nesmí vyžadovat poplatky za jednotlivá použití. Dále musí být technologie udržována otevřeně a nezávisle a musí být schválena uznávanou standardizační autoritou (jako příklad jsou uvedeny W3C a ISO). Do třetice technologie musí být použitelná na různých platformách. Stručně řečeno: Tyto podmínky prakticky splňují jen open-source řešení. Zprávu přinesl magazín H-online.com.

Android: podpora formátu VP8, první ohlasy na tablet Xoom

Nejnovější verze „dvojkové“ řady operačního systému Google Android 2.3.3 nově podporuje formát videa VP8 a kontejner WebM, ve kterém se distribuuje. Google se tento formát snaží prosadit jako budoucnost internetového videa, například jsou v něm alternativně uložena také videa na YouTube. A nedávno dokonce zakročil tak, že z prohlížeče Chrome odstranil podporu pro konkurenční formát H.264.

Ze světa mezitím přichází první ohlasy na tablet Motorola Xoom, což je první zařízení s Androidem 3.0 běžící na platformě Nvidia Tegra 2. Recenzenti si většinou velmi pochvalují rychlost systému, ale zároveň říkají, že Honeycomb ještě není úplně odladěný a uživatel se nezřídka kdy setká s chybami. Další nevýhodou je potom nedostatek aplikací šitých na míru tabletu, těch v Android Marketu najdete jen pár desítek. Google už ale vydal finální verzi vývojářského balíčku pro Honeycomb, tak snad budou rychle přibývat. Nedostatek aplikací i tak zřejmě bude největší nevýhodou tabletů s Androidem oproti Apple iPad 2, který přijde ještě v březnu a v této oblasti má více než roční náskok.

Klepněte pro větší obrázek
Tablet Motorola Xoom

GNOME 3 a Unity mění způsob práce s okny

Prostředí GNOME 3 a Unity se poměrně zásadně chystají změnit způsob, jakým pracujeme s operačním systémem. Nyní poodhalily další novinky, které se týkají práce s okny. V Unity nebudou stále viditelné posuvníky oken, ale zobrazí se jen když myší najedete k pravému kraji okna. „Schovávání“ není jediná změna, ale ty ostatní se nedají tak lehce popsat. Více vám prozradí video níže. Celý koncept vypadá promyšleně. Podrobné představení najdete na Desing.Canonical.com.

Práce s posuvníky v prostředí Unity

 

 

Druhá změna proběhla u GNOME 3 a byla přijata o poznání chladněji. Ze záhlaví oken zmizí klasická tlačítka pro minimalizaci a maximalizaci, zbude jen tlačítko pro zavření. Vývojáři tento krok odůvodňují tím, že tato tlačítka stejně lidé moc nepoužívají a nezapadají do konceptu prostředí. Možnosti minimalizace a maximalizace samozřejmě nezmizí úplně, ale budete si k nim muset najít jinou cestu. GNOME si zahrává s ohněm. Je sice chvályhodné, že se snaží inovovat, ale někdy možná až moc násilně. Vytvořit nové prostředí je mnohem snazší, než přesvědčit uživatele, že právě takový způsob práce s počítačem je pro ně vhodný. A tlačítka v záhlaví okna jsou tu už kolem dvou desetiletí.

Red Hat změnil způsob patchování jádra, aby znevýhodnil konkurenty

Jak asi víte, v open-source sektoru neplynou hlavní příjmy z prodeje produktů, ale z prodeje služeb s nimi spojených – většinou podpory. Red Hat nedávno začal dodávat serverovou distribuci Red Hat Enterprise Linux (RHEL) s linuxovým jádrem, na které už byly aplikovány patche. Na Internetu se objevilo mnoho názorů, že tím chce konkurenčním společnostem ztížit správu distribuce. Red Hat to nakonec otevřeně přiznal. Jeho hlavní konkurenti v poskytování podpory Oracle a Novell teď mají ztíženou situaci, protože neznají přesný výčet zahrnutých patchů. Obtížnější bude i sestavování distribuce CentOS, která je prakticky klonem RHELu. Ať už jednání Red Hatu schvalujete nebo ne, podle všeho není v rozporu s licencí GNU GPL, protože zdrojové kódy patchů jsou veřejně dostupné.

Novinky ze světa softwaru


Postler – nenáročný e-mailový klient

Vyšla první stabilní verze nového poštovního klienta Postler. Ten je součástí projektu Elementary, který se snaží o vytvoření designově povedené linuxové distribuce s velmi jednoduchým a intuitivním rozhraním. Kvůli tomu vytváří také vlastní aplikace – Postler je jednou z nich, tudíž nečekejte žádné rozsáhlé možnosti nastavení. Všechno podstatné pro běžnou práci s e-maily ale Postler zvládne. Pokud toužíte po jednoduchém klientu, ale z nějakého důvodu nechcete používat webové rozhraní, Postler by vás mohl zaujmout. Rovněž by se mohl uchytit na slabších počítačích, protože údajně zabírá jen kolem sedmi megabajtů operační paměti. V Ubuntu a Debianu si můžete přidat repozitář, ve kterém najdete i příbuznou aplikaci pro správu kontaktů Dexter.

Klepněte pro větší obrázek
Postler sází na design a jednoduchost

Hry: Trailer na Rage, předprodej OilRush

Po delší době se podíváme na novinky z herního světa. Vyšel trailer na velmi očekávanou hru Rage. Tuto hru má na svědomí studio idSoftware, které proslulo hlavně sériemi Doom a Quake. A také je známé tím, že většinu her vydalo i pro Linux. Nejspíš tomu tak bude i v případě Rage, které má na trh přijít v září tohoto roku. Je však možné, že linuxová verze bude mít zpoždění. Rage bude klasická střílečka podobná ostatním výtvorům idSoftware. Píše se rok 2036, do naší planety narazí obří asteroid, udělá tu trochu nepořádek a vy se v postapokalyptickém prostředí budete muset vypořádat se vším, co po vás skočí. Mimochodem, námět není až tak nereálný: V roce 2036 má asteroid zvaný Apophisjen těsně minout Zemi.

Trailer na hru Rage

 

Další zajímavá hra je OilRush z dílny ruského studia Unigine, o které už jsme dříve psali. Půjde o strategii a vaším úkolem bude dobývat ropné plošiny, k čemuž budete mít k dispozici námořní a letecké jednotky. Datum vydání bylo upřesněno na červen a hru už si můžete předobjednat. OilRush vás vyjde na celkem příjemných dvacet dolarů. Pokud si hru předobjednáte, tak navíc budete mít přístup i k některým vývojovým verzím a budete si ji moci zahrát již před oficiálním vydáním.

Strategie OilRush

 

Novinky ze světa distribucí


FreeBSD 8.2

FreeBSD je unixový operační systém, který má díky své stabilitě a bezpečnosti největší využití na serverech. Už z povahy systému vyplývá, že změn nebude mnoho. Verze 8.2 přináší nové verze prostředí GNOME 2.32.1, KDE 4.5.5 a souborový systém ZFS veverzi 15. Nově je do FreeBSD zahrnut nástroj video4linux pro snímání videa z různých zdrojů. Dále zaujme například akcelerované šifrování AES nebo podpora USB 3.0. Na FreeBSD.org najdete kompletní seznam změn a odkazy ke stažení systému pro mnoho procesorových architektur.

Témata článku: Software, Linux, Open source, Rage, Trailer, Unit, Unity, Asteroid, Dexter, Vita software

120 komentářů

Nejnovější komentáře

  • TrSek 10. 3. 2011 18:16:01
    Je zive.cz fašistický web? Hlasovať možete na nasledovnom...
  • VladexAndroid 9. 3. 2011 20:42:54
    jak udelam multiboot linuxu na mem ntb s windows ? mam tam uz win chci...
  • 1049an 9. 3. 2011 19:46:40
    Může mi někdo sdělit, proč je ten tučňák stylizován do podobizny vraha a...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5