reklama

Gmail chce oddělit zrno od plev, zatím mu to moc nejde

Tvůrci funkce Prioritní pošta v Gmailu tvrdí, že služba dokáže oddělit důležitou poštu od méně důležitého. Otestovali jsme ji v praxi.

Google nedávno uvedl službu pro automatické rozeznávání prioritní služby v Gmailu. Chtěli jsme jí otestovat, ale kolegové z webu Živé.sk byli rychlejší. Proto jsme převzali tento jejich článek a zkušenosti slovenských kolegů krátce doplnili o zkušenosti vlastní.

Kliknutím na odkaz vpravo nahoře "Novinka! Prioritní pošta" jsme začali využívat novou službu Gmailu. Hned po jejím spuštění se nám Gmail pokusil poštu roztřídit. Z jednoho sloupce vytvořil hned tři.V prvním uvidíme důležité a nepřečtené zprávy, hned pod ním umístil e-maily označené hvězdičkou a na konci jsou všechny ostatní přijaté zprávy. V ostatních zprávách jsou také zvýrazněny ty důležité nenápadnou šipkou před předmětem. Tuto značku si můžeme v nastaveních vypnout.

Na první pokus se nedá očekávat perfektní rozeznání důležité pošty od méně důležitého. Je tedy samozřejmostí, že výběr obsahuje chyby. Při prvním pohledu můžeme vidět, že algoritmy se nespoléhají pouze na odesílatele. V případě starších e-mailů upřednostňují ty, na které jsme odpověděli. Bohužel, není tomu tak v každém případě.S některými odesilateli jsme vícenásobně komunikovali a přesto se ocitli v ostatní poště. Zatím je výběr více než náhodný, mnozí z odesílatelů, kteří byli pro adresáta důležití, pro Gmail prioritu nepředstavovali.

Klepněte pro větší obrázek
Nové roztřídení pošty

Po novém i po starém

Služba umožňuje vrátit se jednoduše zpět, protože složka doručená pošta se vedle prioritní ponechává. Můžeme si tak vedle prioritní pošty prohlížet i běžnou doručenou poštu, na kterou jsme zvyklí. Pokud je s ní uživatel velmi nespokojen, může si ji v nastavení, konkrétně v části prioritní pošta, úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení prioritní pošty

E-maily se dají přesunout i manuálně, pokud je označíme šipkami s označením + a - umístěnými v horní části. Gmail by měl na těchto akcích poučit a příště chybu napravit.

Menší změnou oproti běžné poště na Gmailu například je, že nezobrazuje přesné množství doručené pošty a chybí i odkaz na starší e-maily. Uživatel se tedy musí prokliknout na doručenou poštu a tam si prohlédnout dávno přijatou poštu. Jednou z těch hezčích stránek je možnost zabalit nové sekce prioritní pošty, čímž se zvyšuje přehlednost v případě většího množství přijatých e-mailů.

Klepněte pro větší obrázek
Sekce je možné sbalit a prioritní poštu určovat ručně

V nastavení si můžete kromě výchozích kategorií vybrat i složku Důležité či Nepřečtené. Do prvního z nich vám Gmail následně zařadí všechny důležité, ale již přečtené zprávy. V tom druhém najdete všechny své e-maily, na které jste zapomněli.

Klepněte pro větší obrázek
Přidali jsme čtvrtou sekci s důležitými, ale již přečtenými e-maily (můžete vybrat i jiné kritérium, například výpis určitého štítku)

První pokroky, někdy se však logika vytrácí

První roztřídění není příliš přesné, ale algoritmy Gmailu se na základě vícenásobného manuálního přesouvání pošty postupně učí. Po předchozích označeních Facebooku jako neprioritních odesílatele je tedy po delším čekání konečně zařazen do zbývající pošty.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z odesílatelů konečně přeřazen k neprioritních poště

Objevují se však i první nedostatky. Je zvláštní, že služba na začátku bez problémů rozlišila přeposlány e-maily s cílem pobavit příjemce a zařazovala jejich mezi neprioritní. Později je však bez logiky klasifikoval do prioritní pošty. Naopak některé důležité e-maily se ocitly v ostatní poště. Rozhodli jsme se dát Gmailu šanci a poštu jsme si znovu roztřídili manuálně.

Klepněte pro větší obrázek
Přeposlané "oddychové" e-maily zařazeny do prioritní pošty

Je pravda, že Gmail je silný v rozlišování spamů.Existoval tedy předpoklad, že bude schopen rozlišit i nedůležitou poštu tak, jak to slibovalo propagační video. Bohužel, nemůžeme tyto informace potvrdit. Navzdory opakovanému manuálnímu přesouvání e-mailů označoval Gmail podobně zaměřenou poštu nesprávně.

Odesílatel, se kterým proběhla mnohonásobná výměna e-mailů během několika dnů, byl v některých případech označen za neprioritní. A to platilo i naopak. Po vícenásobném manuálním snižování priority jednoho z odesílatelů, byl po čase zařazen zpátky do prioritní části. Oprava přišla až přibližně po týdnu a mnoha manuálních přesunech.

Poštu si budeme dále třídit sami

O své poště ještě nějaký čas budeme rozhodovat sami, protože na automatické roztřídění pošty se zatím naplno spolehnout nedá.Abychom však Google pouze nekritizovali, jednou z výhod prioritní pošty je alespoň její větší přehlednost oproti běžnému soupisu e-mailů. Seznam pošty si můžeme rozdělit na čtyři kategorie, do kterých můžeme manuálně uklidit své důležité a méně důležité zprávy. Snad se časem fungování prioritní pošty upřesní a budeme mít o starost méně.

David Polesný:

Klepněte pro větší obrázekAsi největším zklamáním je pro mě absence služby v Gmailu vedeném v rámci Google Apps, tam bych ji mohl otestovat naplno. Ale i na svém běžném Gmailu bylo co pozorovat. Prvotní roztřídění je skutečně značně nepřesné, ale s manuálním tříděním se systém ledacos naučí. Ovšem asi to chce pořádný přísun pošty a především pečlivé ruční třízení po několik prvních týdnů, aby služba spolehlivě fungovala.

Jakub Čížek:

Klepněte pro větší obrázekTřídění spamu jde Googlu velmi dobře, je to dobrý žák. Ovšem naučit se rozlišovat důležitou a běžnou poštu?  To chce hodně velké sebevědomí, protože zde už nejde o slovíčka, ale o mnohem hlubší analýzu textu. Je tedy logické, že první nadšení vystřídá zklamání. Po několika týdnech jsem ale Gmail poměrně vycvičil a mí přátelé mě od té doby nemají rádi, jejich nedůležitou poštu jsem totiž přestal číst. Nene, zpátky na zem, stejně jako David používám soukromou poštu poměrně zřídka, asi tedy nebudu ten nejlepší betatester. 

Téma do diskuze: Jaké máte zkušenosti s Prioritní poštou v Gmailu vy?

 

Témata článku: Google, Web, Gmail

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • monn 13. 10. 2010 8:18:07
    hmm. bylo by hezky, kdyby ti, co klepou minuska, reagovali i textove. :-/
  • klak 9. 10. 2010 23:12:41
    Vy jste fakt přeložili ten slovenský článek do češtiny?!? :-O Nebo se mi...
  • monn 8. 10. 2010 21:05:38
    "První roztřídění není příliš přesné, ale algoritmy Gmailu se na základě...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 64

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama