reklama

Gianfranco Lanci: post-PC éra neexistuje [rozhovor]

Přečtěte si názory prezidenta Lenova pro oblast EMEA, které poskytl v rozhovoru pro Živě.cz, uskutečněném na letošním veletrhu CES v Las Vegas.
Kapitoly článku

Na akci přidružené k veletrhu CES jsem dostal příležitost vyzpovídat Gianfranca Lanci, prezidenta Lenova pro Evropu, Střední východ a Afriku. Zajímal mě jeho názor na měnící se trh počítačů, Windows 8, dostupnost smartphonů Lenovo v Evropě, ale můžete se dovědět také to, jaký notebook používá jeho 13letý syn.


Co si myslíte o post-PC éře? Umíte si představit chytrý telefon nebo tablet jako primární zařízení pro práci?

Nemyslím si, že existuje nějaká post-PC éra, dle mého jde o normální vývoj počítačů. Počítače se mění, to ano, byli jsme téměř třicet let zvyklí dívat se na počítač s tradičním form-factorem. Nyní však vidíme příchod nových form-factorů, konvertibilní zařízení, tablety, oddělitelná zařízení, opravdu spoustu rozdílných řešení, která jsou postavena na rozdílných potřebách zákazníků.

Když se ale podívám, co lidí dělají s tabletem nebo chytrým telefonem, tak to co chtějí dělat je to, co byli zvyklí dělat na počítači. A na chytrém telefonu nemůžete dělat to, na co jste byli zvyklí u počítače. Můžete dělat některé z těchto věcí, ale ne 100 % z nich. Jiné je to u tabletu. Na tabletu s Windows 8 můžete dělat 100 % toho, na co jste byli zvyklí u počítače.

Klepněte pro větší obrázek
Gianfranco Lanci, prezident společnosti Lenovo pro Evropu, Střední východ a Afriku

Když vezmete tradiční tablet, ne ten s Windows, budete neustále něco postrádat. Takže podle mého se počítače mění, tablet je dobré řešení, pokud uvažujete pouze o konzumování obsahu, protože pro tento účel je velmi dobrý. Pokud ale potřebujete obsah také vytvářet, což je obvyklé, protože většina lidí dělá obojí – někdy si ani neuvědomujete, že to děláte, ale děláte obojí – pokud nejste pouze konzument, stále potřebujete schopnosti počítače. Takže post-PC éra je dle mého pouze vývoj počítačů.

Takže jaká je budoucnost počítačů a notebooků?

Schopnosti počítačů a notebooků budou neustále stejné. Myslím, že to jediné co se bude měnit, je jejich form-factor. Můžeme uvažovat o tabletech s Windows 8 se schopnostmi počítače, můžeme uvažovat o konvertibilních zařízeních – loni jsme představili Lenovo Yoga, letos další podobná zařízení - můžeme uvažovat o oddělitelných zařízeních, kdy lidé odejdou jen s displejem a klávesnici připojí až ve chvíli, kdy ji budou potřebovat.

Můžeme přemýšlet o mnoha řešeních, která dřív nebyla dostupná ze dvou důvodů. Tím prvním je technologie, protože nebylo možné výkonný hardware dostat do tak malého balení. Druhým důvodem jsou dotyky, protože s dotykovým ovládáním můžete přemýšlet o některých řešeních, která dříve nebyla možná. A to je dle mého názoru budoucnost počítačů.

Stále budou pokračovat v tom, že jsou to počítače, protože jinak bychom nemohli ani o notebooku uvažovat jako o počítači. Když se podíváte na náš stolní počítač (Lenovo IdeaCentre Horizon, pozn. red.), vypadá jako stůl. Vypadá jako velký tablet, ale je to počítač. Je to jen počítač, který je velkým tabletem, na kterém můžete dělat věci, které byly dřív pravděpodobně nemyslitelné. Je to počítač? Ano, je. Je velmi rozdílný od tradičního počítače? Ano, je.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lenovo IdeaCentre Horizon poslouží jako All-in-one počítač, ale třeba také jako stůl

Je jako tablet.

Je jako tablet nebo je tablet jako počítač. Nevím, jaký je ten správný přístup. Jak jsem řekl, s tabletem bez Windows můžete dělat 70 % toho, co potřebujete. A já stále věřím tomu, že lidé chtějí dělat 100 %, ne pouze 70 %. Nemůžeme jít zpátky, to je společné pro spotřebitele i komerční zákazníky.

Jak myslíte, že je rodina ThinkPad přijímaná nefiremními zákazníky? A je vašim cílem, aby byly ThinkPady pro tyto uživatele známější?

Myslím, že značka ThinkPad má velmi silnou a velkou reputaci, je velmi dobře vnímána profesionálními uživateli a my zde budeme pokračovat v jejím prosazování. Pro spotřebitele máme jiná řešení, máme IdeaPad a další, a jsme v tomto ohledu právě tam, kde chceme být. Zatím je tedy velmi brzy bavit se o představení ThinkPadu pro běžné spotřebitele.

Co si myslíte o Windows 8? Jsou podle vás krokem správným směrem?

Myslím, že Windows 8 jdou správným směrem pro zařízení pro mladé. Protože dotykové rozhraní je opravdu dotykové. Pokud se podívám na vývoj počítačů, je to správný krok. Existuje zde velké množství lidí, kteří chtějí přirozené vstupní rozhraní. Klávesnice a myš je pro ně tímto rozhraním. Ale za dva až tři roky se každý bude dívat na dotyky jako na přirozené rozhraní, především díky mladým uživatelům. Pochopitelně musíte vybudovat ekosystém, okolo je potřeba udělat spoustu věcí, Windows 8 nejsou pouze operační systém. Ale v každém případě jde o správný směr.

Proslýchá se však, že lidé nemají dotykové rozhraní Windows v oblibě.

Podle mého lidé nemají rádi změny. To je přirozená reakce lidí. Když se podíváte na vývoj Windows od jejich začátků, viděli jsme množství změn. A vždy kvůli změnám nutně ztratily něco, co měly dřív. Když se podívám na vnímání Windows 8 za šest měsíců, lidé změní názor, protože si začnou přivykat jak dělat konkrétní činnosti. Pro většinu uživatelů jsou dle mého názoru Windows 8 lepší, než kterékoli předchozí verze Windows. Přechod k dotykům je totiž přechodem k lepšímu uživatelskému zážitku.

A byl toto váš názor na Windows 8 také ve chvíli, kdy jste je viděl poprvé?

Upřímně, můj názor na Windows 8 byl vždy pozitivní. Je zde totiž ještě jedna věc. Máte stejné rozhraní pro všechna zařízení od malých po velké. Můžete jít od čtyř nebo pěti palců po televize. Se stejným rozhraním. Což je jeden z problémů, který řešíme velmi často. Když přecházíme z jedné velikosti na jinou, musíme používat různá rozhraní. Pro uživatele pak není jednoduché přecházet mezi rozhraními. S Windows 8 máte tento problém vyřešen. Mají jedno rozhraní pro jakýkoli druh zařízení. Vždy jsem byl z Windows 8 pozitivně naladěn, i přesto, že vím, že je vždy těžké vypořádat se se změnami.

Témata článku: Počítače, Rozhovory, CES 2013, Netbook, Lenovo Ideacentre, Horizon, Carbon, Lenovo Yoga

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mungo 14. 1. 2013 21:50:47
    @Gianfranco Lanci: "Na tabletu s Windows 8 můžete dělat 100 % toho, na co...
  • Tomáš Grohmann 14. 1. 2013 12:45:55
    Mě to přijde jako naprosto zbytečný téma pořád omýlané.
  • kazeasch 14. 1. 2013 12:25:08
    Já bych spíš řekl že případná existence post-PC éry závisí výhradně na...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 66

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama