reklama

GeForce GTX 480M: výkonná „Fermi“ grafika do notebooku

Po dlouhém očekávání Nvidia oficiálně představila mobilní verzi grafické karty Nvidia GeForce GTX 480M založené na architektuře Fermi.

Společnost Nvidia uvedla své nové grafické karty vycházející z architektury Fermi téměř před dvěma měsíci a nyní oficiálně představila mobilní verzi těchto čipů, které se svým výkonem jistě zařadí mezi nejvýkonnější mobilní grafické čipy určené pro notebooky. Díky použití stejného jádra lze navíc počítat se všemi technologiemi jako u desktopových variant.

Nvidia GeForce GTX 480M: nejdůležitější je příkon

Desktopová verze grafické karty GeForce GTX 480 od Nvidie disponuje obřím čipem GF100, který obsahuje bezmála tři miliardy tranzistorů. Velká univerzálnost, široké výpočetní možnosti a především nová architektura však přinesla větší spotřebu a tepelné vyzařování než u konkurenčních grafických karet od ATI.

Nvidia se rozhodla pro mobilní verzi využít stejné jádro, i když kvůli elektrickým a tepelným omezením notebooků bylo samozřejmě nutné jádro výrazně upravit. Úprava jádra tak vychází ze standardních omezení (TGP – Total Graphics Power – až 100 W) a v konečném důsledku se týkají nejen frekvence jádra, ale také počtu CUDA procesorů. Konečné specifikace mobilní grafické karty GeForce GTX 480M jsou totiž konečně známy.

Klepněte pro větší obrázek 
Nvidia GeForce GTX 480M (MXM)

GeForce GTX 480M má tedy jádro se třemi miliardami tranzistorů, které je vyrobeno 40nm technologií (TSMC) a pracuje na snížené frekvenci 425 MHz. CUDA procesory, kterých je celkem 352 (téměř třikrát více než u předchozích mobilních grafických karet od Nvidie), pracují na dvojnásobné frekvenci 850 MHz. Paměti GDDR5 (256bit) o celkové kapacitě 1 GB běží na frekvenci 1 200 MHz a jejich propustnost je až 76,8 GB/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Dle oficiálních údajů o teoretickém výkonu zvládne karta 18,7 GT/s (Texture Fill Rate) a výpočetní výkon 352 CUDA procesorů je až 897 GFLOPS (desktopová verze má výkon 1350 GFLOPS a 42 GT/s).

Technologie jako na desktopu

Díky stejnému jádru se mobilní verze v podobě grafické karty GeForce GTX 480M může pyšnit stejnými technologiemi jako desktopová varianta. Kromě plnohodnotné podpory DirectX 11 a OpenGL 3.2 se tak můžeme těšit na PhysX (výpočet fyziky ve hrách za pomocí CUDA procesorů), potažmo na podporu všech aplikací a pluginů využívající výpočetní výkon CUDA procesorů, které ve specifických oblastech paralelně náročných úloh poskytují několikanásobně vyšší výkon, než nejvýkonnější čtyřjádrové procesory.

Klepněte pro větší obrázek

Podporováno je také SLI zapojení dvou těchto grafických karet do společného výpočtu scény, stejně tak technologie Optimus, která zajistí plynule přepnutí grafické karty. To umožní provozovat notebook při běžné práci pouze na slabém ale velmi úsporném grafickém čipu (například Intel GMA HD v procesorech Core i5, i7), a v případě potřeby výkonu dojde bez povšimnutí k přepnutí na výkonnou grafickou kartu GeForce GTX 480M.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k nastupujícím 3D trendu nechybí ani podpora technologie Nvidia 3D Vision, která v kombinaci se speciálními brýlemi a kompatibilním 3D displejem (120 Hz) dokáže ve většině hrách, ve speciálních 3D filmech či 3D fotografiích navodit poměrně realistický prostorový zážitek. Technologie vyžaduje operační systém Windows Vista nebo Windows 7. Samozřejmostí je úplná akcelerace HD videa díky PureVideo HD.

Specifikace Nvidia GeForce GTX 480M

 • Frekvence jádra: 425 MHz
 • Počet CUDA procesorů: 352, frekvence 850 MHz
 • Paměti: 1 GB GDDR5 (256bit), 1 200 MHz, propustnost 76,8 GB/s
 • Technologie: SLI (2-way), Nvidia 3D Vision, PureVideo HD, PhysX, CUDA, DirectX 11, OpenGL 3.2
 • Výkon: 897 GFLOPS (SP), 18,7 GT/s
 • Spotřeba: až 100 W
 • Rozhraní: PCI Express 2.0, MXM

První extrémně výkonné notebooky (očekávat lze minimálně 17" modely) s touto grafickou kartou by se měly objevit již v polovině června, mezi prvními výrobci se objeví například společnost Clevo.

Klepněte pro větší obrázek 
Starší notebook Asus G51J s podporou Nvidia 3D Vision

Témata článku: Hardware, Notebooky, Nvidia, Nvidia Geforce, Nvidia 3D Vision, Vision, Physx

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • neradil 26. 5. 2010 21:02:19
  DD: No vzhledem k tomu, že jsem jeden z mála lidí, který se v ČR ke...
 • AndyF 26. 5. 2010 16:52:19
  Ani ne tak Maserati, to je spis Lenovo X200. Tyhle Eurocomy a Cleva jsou...
 • EuGenio 26. 5. 2010 13:53:22
  OMLUVA: Misím se skutečně omluvit. Hned z kraje jsem nepochopil účet...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama