Geekettes: I ženy fandí technice

Kdo je geek určitě víte – je to muž (to je teď důležité) s více než kladným vztahem k technice. Teď se ale konečně více objevují a prezentují i ženské obdoby geeků.

Obecná si vztahu žen k technice a technicky založeným „hračkám“ představujeme spíše jako chladné využívání fragmentu jejich schopností – bez většího zájmu o ně, či bez nějakého výraznějšího potěšení z jejich vlastnictví. Podobně jako v jakýchkoliv jiných obvyklých popisech a představách jsou i v tomto směru k nalezení výjimky – ženy či dívky, jenž řeší u svého mobilu nejen vzhled ale i funkcionalitu, které rády objevují nové online služby a technické hračky. Prostě žena-geek, neboli „geekette“ či infantilněji „geek girl“.

Samotné označení geek je však historicky i v současnosti ještě pořád založeno spíše na silném zájmu až posedlosti obecně, než na jejich objektu. Historicky šlo o velmi divné až nepochopitelné záliby, které se postupem času přetransformovali v aktuálnější „postižení“ technikou či vědou. Zájmy mimo hlavní proud, a možná až nezdravá posedlost jimi, poměrně logicky posouvali geeky trochu mimo společnost – vždyť kdo by se chtěl kamarádit s takovými podivíny?

Klepněte pro větší obrázek
Geekette si umí vybrat. Prioritou je technická vyspělost, ale oproti klasickým geekům má zpravidla i základní cit pro styl. Volbou netbooku tak může být třeba Sony Vaio řady P se špičkovou výbavou a netradičním barevným laděním.

Být divná může být in

Jste geek/geekette?

Původně se označení „geek“ používalo ve zcela jiném kontextu. Základem geek či „geck“ je totiž „fool“ či „freak“ – jednoduše divný a/nebo posedlý člověk. Jedna ze slovníkových definic přiřazuje k označení geek osobu vystupující na karnevalu či pouti, která předvádí obskurní představení zahrnující například odkousnutí hlavy živé slepice.

Současné vnímání se od původního smyslu vzdálilo. Geek je i v současnosti člověk minimálně trochu divný a částečně posedlý (alespoň z pohledu většinové veřejnosti), jeho divnost a posedlost se však spojuje s mnohem aktuálnějšími obory – technikou, dnes převážně IT technikou.  

Naše společná paměť je však krátká a v poslední době se označení geek posunulo na takovou úroveň, že se jím lze i chlubit. Technické hračky, počítače, online služby a přidružené aktivity již totiž nejsou mimo hlavní proud či zájem společnosti jako celku. Proto se lidi, kteří jim rozumí a mají je rádi, stávají zajímavější a žádanější nejen na trhu práce – přečtěte si například pojednání o tom, proč se vyplatí chodit s geekem (v angličtině).

Jak nám do toho zapadají ženy? Ještě poměrně nedávno bylo s ohledem na zmíněnou obecnou představu o vztahu žen k technice téměř nemyslitelná existence ženy, jenž by se sama dobrovolně, nebo dokonce s hrdostí označovala za geekette. Zmíněný posun technických dovedností do hlavního proudu však způsobil, že to již není tak moc divné, aby to nemohlo být zároveň „cool a in“.

Někdy stačí opravdu málo

Míra posedlosti a také znalostí či vztahu se zároveň odvíjí od určité „normální“ úrovně, kterou definuje společnost jako celek, a proto obvykle nejde srovnávat míru „postižení“ mezi geeks a geekettes. Přesně dle známého pořekadla „jednooký mezi slepými králem“ je totiž i žena či dívka, která nejenže zvládne, ale i s oblibou využívá více než 20 % funkcí chytrého telefonu velmi rychle škatulkována směrem k divnosti a posedlosti – pak stačí jen přidat trendy nálepku a máme novou geekette.

Klepněte pro větší obrázek
Oblíbená hračka amerických geekettes – Motorola FlipOut. Qwerty, Android, neobvyklé technické řešení a osobitý styl.

Výraznější vstup žen do geek komunity způsobil i snahu o objev nějakého počeštěného pojmenování – geekette se totiž nevyslovuje právě nejpohodlněji a geek girl je pro mnohé feminističtěji založené ženy až příliš infantilní. Na netradičním místě, v čísle 348 Nového Prostoru, bylo prvně použité označení Technomolka, které dle autorky článku Ivety Hajdákové vychází z knihomola jakožto člověka se silným zájmem o knihy. Vhodnost tohoto označení je však minimálně diskutabilní s ohledem na původ slova knihomol, který skutečně vychází ze záliby molů v konzumaci papíru a tedy i věčnému „ležení v knihách“. Zájem či posedlost je společná, motivace a původ slova však kulhá.

Chytré věcičky i zbytečné služby

Jak tedy přesněji definovat geekette, aby bylo konečně jasno? Základem je silný zájem až posedlost, který se v kontextu technických hraček či služeb projevuje různorodě. Naše konzumní společnost, rychlý rozvoj technologií a v neposlední řadě i taktiky marketingových oddělení dávají značný prostor posedlosti vlastnit tu nejnovější technickou hračku a správná geekette si proto častěji vybírá nový mobil či počítač nežli kabelku či boty.

V internetovém věku lze se přímo nabízí objevování a zkoušení všech možných online služeb – moderní geekette si lze představit jako velmi zkušenou surferku na vlnách internetu (podobnost se zálibou v surfování na pravých vlnách, které holduje jedna z prominentních „geek girls“ v ČR – Eliška Hutníková je čistě náhodná), která má profil či účet všude a někdy i stovky až tisíce kamarádů či následovníků v sociálních sítích.

Klepněte pro větší obrázek
Dnes patří geek primárně mezi skupinu označení, které rozčleňují jejich nositele dle sociálních dovedností, obsese (posedlosti) a technických dovedností či inteligence obecně. Nejlepší představu o různých stavech, které z této trojice vlastností vyplývají, získáte z jednoduchého diagramu. Dodatek pro geeky – ano, je to vennův diagram.

Když nástroj není cíl

Do škatulky geekette někdy spadnou i takříkajíc nevinné oběti. Pracovat s počítačem, mít chytrý telefon či „umět s internetem“ jsou dnes docela normální věci, které když se nespojují s opravdovým zájmem o tyto většinou pracovní prostředky, nemají nic společné s geek kultem. Je to podobné jako ve škole – dobré známky znamenají téměř automaticky nálepku šprt, dnes je v podobném duchu v módě přisoudit nálepku geek komukoliv s lehce nadprůměrnými schopnostmi či výbavou v technickém směru.

Je rozhodně pozitivní, že zájem o techniku či obskurnější záliby dnes již nemusí být stigma, posouvat geeky a geekettes do hlavního proudu nedává příliš smysl. Zájmy a záliby této skupiny lidí jsou jen dnes bližší hlavnímu proudu, posedlost a zanícení pro ně je však ještě pořád jasně vymezující. Nyní mě prosím omluvte, musím jít vyzkoušet všechny nové aplikace pro iPhone v kategorii photography!

Původní verze tohoto článku vyšla v časopise Computer číslo 20/10.

Témata článku: Časopis Computer, Proud, Flip, Girl, Stigma, Girls, Fragment

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • miser 19. 11. 2010 17:57:09
    Pane Nygrýne, toho vašeho slováka-analfabeta hájíte sice hezky, ale...
  • Anna Frajtová 18. 11. 2010 20:03:30
    Aj! A je to jasné - teď už jsem geekette oficiálně, definice na mě platí....
  • akira.uzai 15. 11. 2010 22:10:59
    diagram s geeky, nerdy a podobnou havětí je pěkný ale dost mně naštvalo,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5