FTPbox: Obejděte cloudy a spusťte si vlastní Dropbox

Zapomeňte na Google Drive a Dropbox. Zkuste FTPbox, který vám umožní synchronizovat soubory napříč počítači. Na vlastním hostingu jej můžete zprovoznit zcela zdarma.

Data přístupná odkudkoliv je sen spousty z nás. Možná už používáte služby Dropbox či Google Drive, které umí synchronizovat soubory mezi zařízeními. Pomocí bezplatné aplikace FTPbox můžete opustit tyto komerční služby a začít provozovat vlastní cloud. Zatím sice neumí jakékoliv pokročilé funkce, ale za nulovou cenu může být zajímavá alternativa.

Zdarma, ale…

Dropbox vám v počátku nabídne zdarma 2 GB prostoru a dalších přibližně 18 GB můžete získat zdarma díky doporučení dalším uživatelům, aktivitě na Facebooku či Twitteru. Kromě speciálních akcí (které nejsou úplně výjimečné) tím končí štědrost Dropboxu. Za každých dalších 100 GB měsíčně zaplatíte 9,99 USD (193 Kč).

Vedle toho FTPbox je zcela zdarma, ale také s nulovým prostorem. Musíte si nejprve zakoupit buď celý webhosting, anebo službu, která vám zpřístupní pouze nějaký prostor na disku.

 Buďte opatrní na webhostingy s neomezenou kapacitou – v podmínkách obyčejně mají, že je nutné, aby na všechny soubory vedl odkaz zvenčí. Pro účely cloudu je to ale obvykle nevhodné.

Máte doménu?

Abyste mohli komukoliv poslat odkaz na stažení souboru, budete navíc potřebovat nějakou doménu. Postačí obyčejná doména .eu, kterou lze v akci sehnat za pár desítek korun na rok. Některé webhostingy vám dovolí fungovat i bez domény, protože vám vytvoří „servisní“ subdoménu na nějaké své doméně – i to může být cesta, jak ušetřit pár korun. Obyčejně je pak ve tvaru váš_účet.webhosting.cz.

Sáhnout také můžete po nějakém freehostingu, tam už ale záleží na tom, jak si ceníte svých dat. Pro samotný provoz nepotřebujete nic speciálního. Stačí obyčejný přístup přes FTP, což zvládá každý webhosting.

Jde se instalovat

Aplikaci  FTPbox stáhněte a nainstalujte. Po spuštění se usídlí v podobě malé ikony u hodin a uvítá vás okno, kam vyplníte přihlašovací údaje na FTP. Do položky „host“ můžete zadat IP adresu vašeho serveru, ale vhodnější je zadat přímo doménu, abyste později mohli odkázat na soubor pomocí URL.

Klepněte pro větší obrázek
Přihlašovací údaje na FTP

V dalším kroku vyberte hlavní složku FTPboxu, která se má synchronizovat. Je to po vzoru Dropboxu, takže žádná věda se nekoná.

Klepněte pro větší obrázek
 Určení domovské složky

Je to beta verze, ale základní funkce zvládá

FTPbox je zatím v beta verzi, přesto funguje docela spolehlivě. Nastavení jednotlivých voleb ale není příliš uživatelsky přívětivé. Chybí jakékoliv potvrzovací tlačítko „Uložit“, takže když něco změníte, ani se nedozvíte, že došlo k automatickému uložení.

Na záložce „Obecné“ můžete nastavit automatické spouštění aplikace po startu systému a vypnout upozornění – bubliny informující o synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek
Bublina informuje o změně v souborech

Záložka „Bandwidth“ umožní omezit rychlost stahování a odesílán dat, což se hodí na pomalejších připojeních. Ve „Filters“ lze vybrat soubory, které nechcete synchronizovat (pokud už nějaké synchronizované máte) a lze i ze synchronizace vyřadit některé přípony souborů, dočasné soubory a soubory začínající tečkou na začátku (například .htaccess).

Začínají nesnáze

Abyste se s aplikací zcela sžili, nesmíte minout záložku „Účet“, která je zdárným příkladem, jak by aplikace neměla vypadat. Naleznete zde správu profilů, takže můžete synchronizovat více složek s různými servery.

Klepněte pro větší obrázek
 Správa profilů je nedotažená

První nelogičnost nastává už u toho, že se záložka nachází až na druhém místě – není to faktický problém, jen je to matoucí, protože je to „nelogické“. Dále chybí možnost uvedené údaje upravit – nezměníte tak přihlašovací jméno ani heslo, cestu ke vzdálenému adresáři a už vůbec ne hlavní složku, která se má synchronizovat.

Když klepnete na tlačítko „přidat“, FTPbox se automaticky restartuje a otevře se okno s vytvořením nového účtu. FTPbox vypnete, znovu spustíte a opět jste vyzváni k vytvoření nového účtu. Nastala patová situace, účet již máte vytvořený, ovšem nelze se do něj nijak (jednoduše) přepnout. Můžete tedy vytvořit nový účet a později se na záložce „Účet“ přepnout na původní účet. Je to hloupé, ale doufejme, že to vývojáři do finální verze ještě opraví.

Přístup přes webové rozhraní

K souborům standardně můžete přistupovat pouze přes FTP nebo složku v počítači. Pokud se rozhodnete soubory zpřístupnit přes webové rozhraní, stačí označit požadovanou volbu. Klient nejprve stáhne potřebné soubory a následně je nahraje na FTP (ve složce je neuvidíte, přes FTP klienta ano).

Klepněte pro větší obrázek
Povolte webové rozhraní

Na zadané doméně pak ve webovém prohlížeči uvidíte webové rozhraní FTPboxu. Při prvním spuštění zadáte heslo a potvrdíte cestu k chráněnému adresáři. FTPbox zatím neumí vytvářet uživatele s různými právy.

Klepněte pro větší obrázek
 Při prvním spuštění můžete zadat heslo

Všechny nahrané soubory jsou veřejně dostupné – pokud na ně znáte přímý odkaz, můžete je komukoliv poslat. Webové rozhraní tak slouží pouze k tomu, abyste si zobrazili seznam všech souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Výpis souborů ve webovém rozhraní

Pokud nechcete, aby byly soubory veřejně přístupné, měli byste přes FTP účet nahrávat soubory do adresáře, který není zvenčí přístupný (pokud to webhosting umožní). Druhá možnost je v prostoru FTP vytvořit soubor .htaccess s následujícím obsahem (nezapomeňte na webhostingu povolit zpracování souborů .htaccess), který znemožní přístup k soborům:

Order Allow,Deny
Deny from all

Pouze pro Windows

Synchronizační aplikace je v plánu pro operační systémy Mac OX X a Linux, zatím je ale dostupná pouze pro Windows. Aplikace je napsána v programovacím jazyce C#, takže by neměl být problém aplikaci převést na ostatní platformy.

Zatím chybí a je zcela v nedohlednu podpora mobilních zařízení – zapomenout tak můžete na přístup k souborům přes iPhone, Android či Windows Mobile. Pokud potřebujete k souborům přistupovat odkudkoliv z mobilního telefonu, musíte využít webové rozhraní.

Témata článku: Software, Cloud, Open source, Dropbox, Webhosting, T mobile mobilní telefony akce

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ellesmess 20. 8. 2013 12:23:12
    Huh, zajímalo by mě, zda někdo z živě.cz slyšel o mladém projektu...
  • cassul 20. 8. 2013 10:17:36
    Asi jsem to moc nepochopil. To je zkrátka nástroj, který synchronizuje...
  • Marek Lukáš 20. 8. 2013 8:37:08
    Jako alternativa bez webhostingu se da pouzit i BitTorrent Sync.Staci to...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5