Fotogalerie ve Windows: Hledejte pět rozdílů

Poslední desktopovou aplikací týdne s Windows Live bude Fotogalerie. Je-li vám název povědomý, jste na správné adrese.

Když jsem se poprvé doslechl o existenci Windows Live Fotogalerie, říkal jsem si, že došlo k přejmenování Windows Fotogalerie známé z Windows Vista. Nelogickému, ale přejmenování. Informační zdroje mě však od této teorie odváděly čím dál více. Začínal jsem se těšit na tu skvělou integraci s Windows Live Spaces, na to, že konečně bude existovat nástroj, s jehož pomocí lze z klientského počítače pracovat s vlastním webovým fotoalbem. Větší pohodlí si totiž nedovedu představit, přitom dosavadním vrcholem tohoto přístupu jsou například některé amatérské uploadery galerií pro CMS framework Community Server.

Hledejte pět rozdílů

Když jsem Windows Live Fotogalerii poprvé spustil na svém počítači, rychle mnou proběhly různorodé pocity. Zklamání, pobavení a znovu zklamání. V systému totiž najednou byla dvojice téměř identických aplikací. Jednou z nich byla Windows Fotogalerie a druhou Windows Live Fotogalerie. Najdeme spolu pět rozdílů? Najdeme. Najdeme ale pět rozdílů, pokud vynecháme drobné rozdíly v rozložení ovládacích prvků, grafice či lokalizaci? V žádném případě. Rozdíly ale stojí za to.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hledejte pět rozdílů: Windows Vista Fotogalerie a Windows Live Fotogalerie

Na první pohled si všimneme, že Windows Fotogalerie svým černým nástrojovým panelem ladí s grafikou Windows Vista, Live Fotogalerie pak modrou se službami Windows Live. V nástrojovém panelu jsou některé funkce jinde umístěny, případně zanořeny, jinak jsou ale identické s jedinou výjimkou. Onou výjimkou je právě provázání Windows Live Fotogalerie se službami Windows Live, konkrétně pak s fotogalerií na Windows Live Spaces. Spaces však zatím nechme stranou a popišme si samotnou aplikaci.

Windows (Live) Fotogalerie - velmi schopný správce a prohlížeč

Funkce programu naprosto přesně odpovídá jeho funkci i poslání. Windows (cokoliv) Fotogalerie totiž slouží ke správě fotografií, jejich prohlížení, případně exportu galerií. Svou galerii lze vytvořit jednoduše výběrem libovolné složky v počítači. Do již existující galerie lze fotky přidávat jako soubory či prostřednictvím rozhraní Windows pro komunikaci se zdroji obrázků.

Obrázky v galerii lze upravovat, vnutit jako zdrojové soubory spořiči obrazovky, nastavit jako tapetu plochy, tisknout, odeslat e-mailem, vytvořit z nich video, vypálit na CD či DVD video, předat je externí aplikaci a konečně je lze odeslat do služby Windows Live Spaces. Digitální úpravy, kterých je Fotogalerie schopna, se překvapivě neomezují pouze na základní manipulace.

Tím narážíme na druhý funkční rozdíl mezi oběma Fotogaleriemi. Ta Živá totiž nabízí mnohem pokročilejší možnosti. Kromě obligátních změn velikosti a orientace obrázku lze jednak ručně, jednak automaticky opravovat expozici. Ruční úprava nabízí změny jasu, kontrastu, intenzity stínů a světlých ploch. Expoziční hodnoty obrázku lze upravovat i přímo na histogramu. U barev můžeme měnit teplotu, nádech a sytost.

K dispozici je jednoduchá funkce pro zaostření, jakož i ořez, kde lze dokonce nastavovat poměr stran. Poslední možností je autoamtické odstranění efektu červených očí. Trochu problematické je, že veškeré změny se po opuštění editoru bez ptaní automaticky zapíší do zdrojového obrázku. Naštěstí přímo v editoru je parádně řešen pohyb mezi jednotlivými kroky činnosti včetně tlačítka pro návrat k původnímu souboru, jejž si systém Windows automaticky zálohuje. Tyto zálohy lze nechat automaticky po nastavené době mazat.

I po delší zkušenosti jsem přesvědčen, že pokročilého uživatele tento přístup (mírně řečeno) obtěžuje, nehledě například na nemožnost nastavení míry komprese při ukládání. Možnost uživatelem ovlivnitelného ukládání souborů je obecně malá. Jedinou cestou je funkce vytvoření kopie, která nabízí zduplikování aktuálně označeného obrázku do formátů JPEG, TIFF či Microsoft HD Photo (zde značeno ještě jako Windows Media Photo). Pokročilého uživatele rovněž zamrzí absence jakékoli podpory EXIF informací.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o obrázku: EXIF neumíme

Hlavní trumf: práce online

Windows Live Fotogalerie vznikla především za účelem spolupráce online. Obsahuje proto již zmíněné funkce publikace fotografií v galerii na webu Live Spaces. Stejně tak umí obrázek odeslat i na server Flickr. Jak na Spaces?

Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření fotoalba ve Windows Live Spaces

Jednoduše. Stačí označit obrázky, které chcete na Spaces uložit, a z nabídky Publikovat zvolit Publikovat ve službě Windows Live Spaces. Totéž lze udělat i s videi, která obdobně dostanete do služby MSN Video Soapbox. Po této volbě vás Fotogalerie požádá o zadání přístupových údajů, vašeho Windows Live ID. Máte-li nainstalován Windows Live Messenger se zapnutým ukládáním e-mailu a hesla, nemusíte se obtěžovat s vyplňováním, stačí vepsat první písmenko. Zbytek se doplní automaticky.

Dalším krokem je pojmenování fotoalba, které se ze vkládaných fotek vytvoří. V nabídce je i přidání k již existujícímu fotoalbu. Přímo ve stejném okně můžete rovněž nastavit oprávnění přístupu k fotogalerii. Všechna nastavení lze pochopitelně udělat dodatečně přímo v Live Spaces. Do služby je možno nahrát pět set obázků během každých třiceti dní. O datovém objemu se nápověda aplikace nezmiňuje. Dalším krokem je již samotné odeslání fotografií. Byť není nejrychlejší, neblokuje alespoň celou aplikaci, s níž se tak dá dále normálně pracovat.

Klepněte pro větší obrázek
Odesílání fotografií

Zklamání nebylo na místě

Když jsem Windows Live Fotogalerii podrobněji prozkoumal a vyzkoušel, vím, že prvotní zklamání nebylo na místě. Aplikace je sice téměř totožná se svou předchůdkyní ve Windows Vista, přináší však několik významných vylepšení. Není sice pořád tím, co bych so pro práci s online fotogalerií představoval, rozhodně ale stojí za vyzkoušení. Ocení ji všichni uživatelé Windows Live Spaces a rovněž všichni uživatelé Windows XP, kterým je Windows Fotogalerie Windows Vista odepřena. Windows Live Fotogalerie je konkurencí mnohým placeným programům podobného zaměření. Jen škoda, že nenabízí větší možnosti konfigurace.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Windows, Fotky, Live, Windows Live, Fotoalba, Undefined, Video Editor, Windows Live Mail

66 komentářů

Nejnovější komentáře

  • D@li 3. 2. 2008 11:16:38
    To vie aj prehliadac fotiek vo Win, este aby to nevedelo totok B-]
  • Sajrajt 25. 11. 2007 16:08:15
    Ou, nejsem linuxak, to sis ale pekne nabehl :-P ;-)
  • ybn 25. 11. 2007 0:19:23
    ...toho, jak při každé úpravě obrazu (kontrast, jas, barevnost) to...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 38

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?