FlashLight: další český prohlížeč obrázků

K prohlížení obrázků můžete použít vestavěný prohlížeč ve Windows XP, který je ovšem spíše řešením pro začínající uživatele. Mnohem lepším řešením je použití specializovaného prohlížeče obrázků. Vyzkoušejte český FlashLight, který podporuje všechny důležité grafické formáty pro ukládání obrázků a nabízí několik dalších zajímavých funkcí.

Plusy / minusy
+ rychlost
+ přechodové efekty
+ filtry pro úpravy obrázků
+ generátor fraktálů
– hromadné použití filtrů
– nastavení filtrů pouze pomocí táhla
– přizpůsobení velikosti obrázku
   rozměrům obrazovky

Mluvím-li o prohlížeči, mám na mysli aplikace typu IrfanView, XnView či některé z prvních verzí ACDSee. Moderní katalogy obrázků již nabízejí až příliš funkcí pro to, aby mohly sloužit pro rychlé zobrazení souboru s fotografií. FlashLight patří ještě do staré školy a myslím, že si rozhodně zaslouží, aby se o něm více vědělo. Můžete jej přiřadit jako výchozí prohlížeč ke dvacítce podporovaných typů souborů. Po otevření obrázku můžete jednoduše pomocí mezerníku a klávesy BackSpace přecházet mezi obrázky v aktuální složce. Klávesové zkratky jsou definovány i pro přecházení na konkrétní obrázky či slideshow. Vše jak se patří.

Klepněte pro větší obrázek

FlashLight – jednoduchý prohlížeč obrázků

Na samotném prohlížení obrázků není nic až tak zvláštního. Jak jsem se již zmínil, FlashLight nabízí několik dalších zajímavých funkcí. Potřebujete-li co nejvíce zmenšit JPEG obrázky, ale nechcete sáhnout k vyšší kompresi nebo nižšímu rozlišení, můžete využít funkci pro odstranění nepotřebných metadat ze souborů. I tímto způsobem lze zmenšit jejich velikost.

V aktuální složce a podadresářích dovede FlashLight najít duplicitní obrázky, což oceníte v případě, že máte na svém disku menší nepořádek. K dispozici je jednoduchá funkce sloužící pro hromadné přejmenování souborů v dané složce. Nové názvy budou tvořeny číselnou posloupností a případnou předponou, kterou zadáte. Tolik tedy souborové operace. FlashLight umí i tisknout, bohužel bez jakéhokoli předchozího varování jde obrázek přímo na tiskárnu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení asociace s různými typy souborů

Množství skutečně použitých barev v obrázku a nastavení aktuální fotografie na pozadí pracovní plochy jsou spíše doplňkové funkce v nabídce pro manipulaci s obrázkem. Skrývá se zde však ta nejzajímavější funkce FlashLightu – úprava obrázku pomocí filtrů. Celkem se jich nabízí 47 v šesti různých skupinách. Barevné filtry využijete například při úpravách nedokonalostí u svých digitálních fotografií.

Pomocí konverzních filtrů snadno prohodíte jednotlivé barevné složky obrázku. Pro jednoduché deformace vám poslouží geometrické filtry. Pro některé uživatele možná tajemný název konvoluce ukrývá filtry pro rozmazávání nebo zaostření obrázku. Zajímavé je její uživatelské nastavení. Z dalších filtrů FlashLight nabízí různé efekty jako je exploze, reliéf, šum, psycho atd. Nastavení jednotlivých filtrů se až na výjimky provádí pomocí táhel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázky různých filtrů

Možná vás překvapí, že problém mohou způsobit velké obrázky, které přesahují rozměry monitoru – FlashLight je při prohlížení nezmenšuje. Pomocí myši však s nimi můžete posunovat. Několik funkcí nabízí kontextová nabídka vyvolaná pravým tlačítkem myši na obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Kontextová nabídka obrázku

Ještě bych se měl jednou zmínit o možnostech prohlížení obrázků ve FlashLight. Prohlížeč totiž umožňuje nastavit různé přechodové efekty mezi střídáním obrázků. Tuto vlastnost nejspíš oceníte až při prohlížení v režimu slideshow. Až budete svým přátelům ukazovat fotografie v počítači, můžete si nastavit některý z pevně daných přechodových efektů či nechat výběr na prohlížeči a slideshow spustit. Do jisté míry se tak oživí i nudné fotografie. Dobu zobrazení jednotlivých obrázků si samozřejmě můžete nastavit podle libosti.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení přechodových efektů

Zajímavým doplňkem, který však s prohlížením obrázků téměř nesouvisí je generátor fraktálů. Fraktály jsou nejsložitější geometrické objekty, které současná matematika zkoumá. Přesnější vysvětlení najdete například na Wikipedii. FlashLight nabízí několik definicí pro vytvoření těchto obrazců. Jak vidíte na obrázku, s nastavením si můžete vyhrát. Také pro tvorbu fraktálů můžete použít několik filtrů, byť v jiné podobě, než znáte z úprav obrázku. Působivý fraktálový obrázek potřebuje tu správnou paletu barev. FlashLight dovede vytvořit náhodnou, namíchat si však můžete i svou vlastní. Nastavení palety je možné ukládat do souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Generátor fraktálů v podání FlashLightu

Hotové fraktály můžete uložit přímo do bitmapového souboru, ihned po jejich přepočítání. Generátor vám umožní zadat rozměry výsledného obrazu. Při vytváření vidíte pouze výřez z jeho celkové plochy. Rozměry výřezu si opět můžete nastavit. Fraktál je možné nastavit na pozadí pracovní plochy, zkopírovat do schránky a použít v grafickém editoru, nebo vytisknout.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti exportu fraktálového obrazce

FlashLight je bezesporu kvalitní prohlížeč, který méně náročným uživatelům bude vyhovovat. Pokud vám jde skutečně jen o prohlížení a případné jednoduché úpravy je tím pravým. Nenabízí žádné automatické konverze či hromadné použití filtrů. V roce 2003 tento program zvítězil na 25. celostátní přehlídce SOČ v Kadani.

 FlashLight 3.81
 produkt    prohložeč obrázků a generátor fraktálů 
 výrobce  Petr Šupina
 web  flashlight.slad.cz
 cena  zdarma

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Acdsee

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ladislaw 4. 10. 2005 21:03:12
    Přesně jak píše autor, "..Moderní katalogy obrázků již nabízejí až příliš...
  • hwi 3. 10. 2005 18:16:41
    Flashlight je taky jméno pro šikovnou náhražku ženského pohlavního orgánu....
  • Olda 1. 10. 2005 23:39:20
    www.oldversion.com
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 45

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

Včera | Pavel Tronner | 12

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Dnes | Jakub Čížek | 82


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?