Fixing Windows: Kéž by takto vypadal Windows 8.2

Stále častěji se začíná mluvit o Windows 8.2 a možná i Windows 9. UI/UX designér Jay Machalani na sklonku loňského roku vytvořil propracovanou studii, jak by to mohlo vypadat.

Joseph Machalani je UX/UI designér, který má rád Windows 8. Ano, vážně ho má rád, ale zároveň si je vědom toho, že není dokonalý a že mnoho nových uživatelů mate svou dualitou Metra a desktopu, které se vzájemně prolínají.

Jay se jednoho podzimního dne rozhodl, že se to pokusí změnit a ukáže veřejnosti, jak by měl v jeho představách správně vypadat Windows 8.2. Jay si dlouhé měsíce kreslil fixem na tabuli, natočil několik videí na YouTube a konečně spustil Adobe Fireworks a začal navrhovat fiktivní obrazovku dokonalého Windows. Na rozdíl od klasických renderů typu „takto-by-měl-vypadat-iPhone-XYZ“ se ale nespokojil s jedním snímkem obrazovky, ale vytvořil jich ohromné množství a natočil i několik animací, takže to opravdu vypadá, jako by měl na počítači zcela funkční a přitom neexistující prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Současná koncepce Windows 8 (zelená) a návrh podle Josepha Machalaniho

Jayova studie se svou propracovaností vymyká průměru a jeho snímky si zaslouží pozornost – jak mezi samotnou komunitou uživatelů, tak především přímo v Redmondu. Pojďme se tedy na to dílo podívat a okomentovat několik snímků prototypu Fixing Windows 8. Veškerou grafiku přebíráme v původním rozlišení a se souhlasem autora.

Jeden Store

Jay má sice Windows 8 rád, ale vadí mu to samé co nám. Zatímco Metro má svůj vlastní Windows Store, desktopové aplikace se instalují klasickou cestou a chybí tedy jednotný správce instalací jako na OS X i mnoha linuxových distribucích. Toto musí skončit. Windows Store musí být centrálním zdrojem instalací nehledě na to, jestli se jedná o aplikaci pro Metro, či desktop.

Dva světy a přitom stále jeden

Windows 8 už dnes nabízí dva světy, nicméně nejsou dostatečně oddělené, takže pokud pracujete výhradně na nedotykovém počítači, mohou vás všechny ty charm bary a různá gesta myší a klávesové zkratky obtěžovat. Stejně tak pokud budete v rukou držet osmipalcový tablet, tak jej asi nebudete chtít ovládat klepáním na titěrné ikony na ploše. Jay navrhuje, aby si uživatel už při instalaci vybral preferované prostředí, takže Metro a desktop si budou naprosto rovnocenné. Zároveň se nebudou prolínat. I nadále ale mezi nimi můžete přepínat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Už během instalace si vyberete, jaké prostředí budete preferovat

Jednotný styl

Ačkoliv se desktop ovládá myší a klávesnicí, Windows jako celek by měl mít jednotný grafický styl. Jistě, Metro vypadá jinak, poněvadž ho ovládáme dotyky, ale pokud v něm nastavíte růžový nádech, musí se z něj stát klíčová barva napříč systémem. Jay také poukazuje na to, že desktop dodnes používá některé prehistorické ikony z dob Windows 9x a XP. To musí zmizet. Metro a desktop se sice ovládají jinak, ale zároveň k sobě musí ladit.

Klepněte pro větší obrázek
Plocha fiktivního Windows 8.2. Jay chce jednotné styly, takže je vše ploché bez náznaku nějaké plastické hrany. Na panelu jsou zástupci jak aplikací pro desktop, tak pro Metro. Třeba Twitter.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud nastavíte azurové, růžové nebo třeba monochromatické téma, musí to být klíčový odstín na desktopu i v Metru – no prostě všude. Stejně tak elementární grafické prvky musí být jednotné, poněvadž Windows používá jednotný designový jazyk.

Nabídka Start

Samozřejmě i Jay chce zpět nabídku Start, ale aby byla kompatibilní s předchozím požadavkem na jednotný styl, bude vypadat úplně jinak. Jay se nesnaží objevit kolo, takže do svého Windows 8.2 nevložil nabídku z Windows 7, ale vytvořil novou, která se velmi podobá startovní obrazovce z Metra. Není se čemu divit, poněvadž plní tutéž roli, jen je optimalizovaná pro jiný způsob ovládání. Najdete v ní ale podobné dlaždice jako v Metru. Opět zopakuji klíčovou myšlenku: dvě různá prostředí, ale jeden propojený systém a design.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Start jako malé Metro ovladatelné myší v různých podobách

Nabídka Start a její animace

Nabídka Start a přechod do Metra na tabletu

Metro a notifikace

Samostatnou kapitolou je Metro. Jelikož musí fungovat zcela samostatně, musí konečně nabídnout notifikační centrum. To by se podle Jaye zobrazilo pomocí pravého charm baru a seznam notifikací by mohl připomínat to, co se na desktopu odehrává v oznamovací oblasti Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Metro konečně získalo notifikační centrum podobné roletce z Androidu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vylepšené Metro s novou sekcí Computer namísto současné dlaždice pro přepnutí na plochu. Všimněte si i dlaždice připojeného USB zařízení – v tomto případě telefonu 

 Odpoutané aplikace

Jak už jsem napsal výše, mantrou Jayovy studie jsou sice dvě striktně oddělená prostředí podle způsobu ovládání, ale zároveň jednotný design a také aplikace. Aplikace mohou mít rozhraní pro desktop, nebo rozhraní pro Metro, ale kouzlo spočívá v tom, že je můžete spustit na obou prostředích.

Pokud tedy budete na desktopu, vedle prohlížeče si spustíte klidně i nějakou hru pro Metro. Jelikož jste na desktopu, ta se zobrazí v okně. Pokud budete naopak v Metru a budete chtít spustit nějaký desktopový program, nepřepnete se na plochu, ale okno v maximalizovaném stavu jednoduše vyplní displej. Vlk se tedy nažere a koza zůstane celá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Desktopový program v režimu plochy a tentýž program spuštěný v Metru.
Klepněte pro větší obrázek
Poštovní klient z Metra spuštěný na desktopu. Zobrazí se tedy v okně a s rámem, který obsahuje dodatečná tlačítka z postranního panelu (charm baru). Ten na desktopu není.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vícero aplikací v oknech na desktopu a stejně tak aplikace vedle sebe na Metru. Desktopová aplikace se zde opět chová stejně jako ta pro Metro.

 

Windows RT přejmenovat na Lite

Jay se ve své studii zabývá i dalšími aspekty Windows 8, které se už netýkají designu a UX. Windows RT by například přejmenoval na Lite. Je s podivem, že se tak verze RT nejmenuje už dávno. Je to přirozenější a pochopitelnější než „RT“, což běžnému smrtelníkovi neřekne naprosto nic.

Zatímco klasický Windows by v sobě obsahoval obě dvě prostředí vedle sebe, Windows Lite by disponoval výhradně dotykovým Metrem.

Jayova cesta rozhodně není pro každého. Joseph Machalani nechce zabít Metro a jeho designový jazyk. Spíše naopak – chce jej dostat i na desktop a Windows tedy sjednotit; ovšem při zachování specifik obou oddělených způsobů ovládání počítače. Jeho receptem tedy určitě není poselství: Zrušme Windows 8 a vraťme se k Windows 7.

Líbí se vám to, nebo je to podle vás slepá cesta jednoho nadšence? Hlasujte v anketě a podělte se se svým komentářem v diskuzi pod článkem, nebo rovnou na webu Jaye Machalaniho, který prosí o zpětnou vazbu.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 8, SE, Metro, Metro 2033, Desktop, Start, Mantra, Přepnutí klávesnice

150 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vít Kubát 24. 1. 2014 7:20:45
    Tohle vypadá fakt hezky, ale ty zvuky.. Detaily jsou fakt dotažený, čárka...
  • StanovskyM 23. 1. 2014 13:21:14
    No, já si myslím, že by mohli přestat blbnout, vrátit se zpět a udělat dva...
  • microfox22 22. 1. 2014 14:37:38
    No vypadá to mnohem mnohem lépe než současné osmičky...Určitě bych si...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 49

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 100

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?