reklama

Firefox v Evropě překonal Internet Explorer 7

Firefoxu se poprvé podařilo překonat Internet Explorer v podílu na trhu. Ne však celkově, ale v souboji nejrozšířenějších verzí. Jaká je situace v Evropě na trhu prohlížečů?

Open source internetový prohlížeč Firefox z dílen Mozilla Corporation dokázal z hlediska podílu na trhu porazit konkurenční Internet Explorer od Microsoftu v jeho sedmém vydání. Poprvé se mu to podařilo v březnu tohoto roku a i když součtem všech verzí IE stále vítězí, pro Mozillu a její příznivce je to i tak veliký úspěch.

Jak ukazují veřejné statistiky StatCounter, Firefox 3 už má na starém kontitentě k 1. dubnu přes 34 procent uživatelů, přičemž ještě pár dní předtím se mohl pochlubit více než 37 procentním tržním podílem. Internet Explorer 7 se počátkem dubna asi o půl procenta vrátil do vedení, dá se však přepokládat jeho pokles vlivem nástupu osmé verze.

Celkově stále vede Internet Explorer

Pokud se podíváme na celková čísla bez rozlišování verzí, Microsoftu patří 50 procent evropského trhu s prohlížeči, avšak jeho podíl neustále klesá. Ještě koncem loňského roku mu patřil téměř 60 procentní podíl. Firefoxu se naopak podařilo za tři měsíce poskočit o téměř 7 procent na 37,91 procenta. Odborníci nicméně přepokládají mírný nárůst podílu Internet Exploreru v závislosti na vydání finální osmé verze. Dlouhodobě se však vyšší trend růstu v Evropě připisuje právě Firefoxu, který by měl ještě tento rok přijít s očekávanou verzí 3.5.

Evropskou trojkou je Opera, jenž si dlouhodobě drží stabilní podíl těsně pod 7 procent. Alespoň částečně tak anuluje své relativní neúspěchy na severoamerickém trhu, kde se netěší příliš velkému zájmu. Shrnutí situace internetových prohlížečů ve Spojených státech si můžete pročíst v našem včerejším souhrnu.

Čtvrté místo patří evergreenu Safari, které je stejně jako Opera dlouhodobě velice stabilní a aktuálně si drží podíl 2,5 procenta. Od konce loňského roku o několik desetin procenta vyrostl Google Chrome, jehož současný stav se zastavil na 1,98 procentech. Mnozí diskutující se shodují, že by podíl těchto dvou prohlížečů mohl v průběhu roku trochu narůst. Apple totiž chystá finální čtvrtou verzi konečně vyladěnou i pro Windows, Google pak chystá vylepšenou druhou verzi. Oba prohlížeče zajímají uživatele zejména z hlediska rychlosti načítání stránek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celkově bez rozlišené verze prohlížeče stále vede Internet Explorer, podíl už je však na hranici 50 procent. Samostatný IE7 už však byl třetí verzí Firefoxu pokořen. Zdroj: StatCounter (tisková zpráva)

Situací na evropském trhu s prohlížeči by mohl zamíchat i finální verdikt Evropské komise ve věci sporu Microsoftu a Opery. Mnozí odborníci se ale shodují, že pokud zůstane pouze u toho, že se ve Windows 7 v základu neobjeví IE8, prakticky nic se nestane. Příliš veliký rozruch by nemuselo způsobit ani začlenění jiných prohlížečů do systému Windows Update a prakticky jediný opravdu významný vliv by mohla mít přítomnost prohlížečů přímo v instalaci, kdy by si uživatel mohl vybrat, co se nainstaluje v základu.

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Open source, Firefox

80 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kozec 31. 7. 2009 9:44:25
    > a příště, až zase budeš chtít do diskuse vyplodit podobná hov.na jako...
  • j.r.fish 31. 7. 2009 0:30:43
    něco takového může napsat skutečně pouze naprosto retardovaný idi.ot,...
  • nnobuddy 5. 4. 2009 22:30:57
    Jj, zejména po poslední aktualizaci jsme Microsoftu poděkovali. Část...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 274

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama