reklama

Firefox: dvacet nejužitečnějších rozšíření

Firefox v současné době nabízí tisíce rozšíření. Nahlédněme na sbírku dvou desítek velmi užitečných extensions, které usnadní práci.
Kapitoly článku

Co jsou rozšíření (neboli extensions) pro Firefox?

Jedná se o malý software, který jednoduchými kroky implementujete do Firefoxu. Mezi rozšíření patří například blokování reklamy, počasí, vylepšené panely atd...

Jak do Firefoxu nainstalovat rozšíření?

Rozšíření lze instalovat velice jednouchým způsobem. Pro příklad uveďme, že chcete nainstalovat rozšíření AdBlock (v článku se mu později věnuji). Na stránce https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1865 kliknete na tlačítko Nainstalovat doplněk. Mělo by se vám zobrazit následující okno:
 
Klepněte pro větší obrázek

 

 

Pokračujte kliknutím na Instalovat nyní. V následujícím okně můžete sledovat postup stahování rozšíření a jeho instalace. Většina rozšíření pro Firefox má nanejvýš pár stovek KB.

Klepněte pro větší obrázek

Po úspěšném stažení rozšíření budete vyzváni k restartu Firefoxu. Pokračujte tedy kliknutím na „Restartovat aplikaci Firefox“.

Klepněte pro větší obrázek

Firefox se vypne a znovu zapne. Nedivte se, kdyby se Firefox nyní spouštěl pomaleji, je to tím, že instaluje zadané rozšíření. Při dalším startu se už bude spouštět rychleji.

Pozor, doporučuji instalovat rozšíření pouze z oficiálních stránek Mozilly. Tak máte jistotu, že se nejedná o virus či jinak škodlivý soubor.

Jak nastavit, odinstalovat nebo blokovat rozšíření?

V horním menu klikněte na Nástroje a z kontextového menu zvolte Správce doplňků. Zobrazí se okno se seznamem nainstalovaných doplňků. Kliknutím na položku v seznamu, můžete dále zvolit akci, kterou chcete s rozšířením provést.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti – nastavení rozšíření

Zakázat – zablokuje rozšíření tak, že nebude vykonávat žádné operace. Pozor, zakázáním rozšíření neodinstalujete!

Odinstalovat – vymaže rozšíření. Pro odinstalování budete vyzváni k restartu Firefoxu.

Rozšíření pro prohlížení stránek

AdBlock Plus

Jedno z nejužitečnějších rozšíření. Ocení jej zejména lidé s pomalejším připojením. AdBlock dokáže dle zadaných filtrů (které lze i stáhnout z internetu) blokovat reklamu na prohlížených stránkách a tím i několikanásobně zrychlit jejich načítání. Také si můžete nastavit seznamy stránek, kde reklamu blokovat nechcete.

Klepněte pro větší obrázek

Pro maximální využití AdBlocku doporučuji používat některý z volně stažitelných filtrů. Jejich seznam lze najít na adrese http://adblockplus.org/en/subscriptions. U vybraného filtru stačí kliknout na odkaz Subscribe a v okně AdBlocku, které se zobrazí, vše potvrdit stisknutím OK. Osobně doporučuji filtr EasyElement+EasyList.

Rozšíření lze stáhnout zde: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1865

FlashGot

Pokud používáte externí správce stahování (Internet Download Manager, GetRight, FlashGet aj.), určitě využijete toto rozšíření, které s ním Firefox propojí. Zároveň umožňuje sestavit si galerie odkazů a ty následně hromadně stahovat.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení můžeme volit externí správce stahování, formát názvu stahovaných souborů, použití cookies, adresář pro dočasné soubory atd.

Rozšíření lze stáhnout zde: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/220

Download Statusbar

Nahrazuje klasické okno Správce stahování. Místo něj zobrazí v dolní liště progress-bar s informacemi o stahování.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšíření poskytuje celkem dost nastavení, mimo jiné také můžeme volit, co vše se má zobrazovat na progress-baru (rychlost, zbývající čas, procenta, celkem staženo), barvy i automatickou antivirovou kontrolu stažených souborů.

Rozšíření lze stáhnout zde: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/26

NoScript

Firefox je známý tím, že na stránkách nepodporuje některé skripty, aby odboural možnost napadení prohlížeče škodlivým kódem, nicméně nezakazuje Java a JavaScripty. To z toho důvodu, že nejsou zdaleka tak nebezpečné a navíc jsou hojně využívány na mnoha stránkách. Pokud tedy chcete blokovat i Javu a JavaScript, toto rozšíření to umožní.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení jde blokovat mimo Javu a JavaScript, také Adobe Flash a zásuvné moduly (Windows Media Player, QuickTime, RealMedia...), nastavit filtry, kde skripty neblokovat (defaultně je v seznamu zhruba 20 bezpečných stránek).

Rozšíření lze stáhnout zde: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/722

IETab

Občas se stává, že Firefox nenačte nějakou internetovou stránku správně a je ji třeba otevřít v jiném prohlížeči, často v Internet Exploreru. Díky tomuto rozšíření nebudete muset vždy zapínat celý Explorer, ale jen kliknete na tlačítko v kontextovém menu Firefoxu a přímo v něm se načte vykreslovací jádro Internet Exploreru. Rozšíření se bude velice hodit webmasterům k testování.

Klepněte pro větší obrázek

Můžeme si nastavit seznam stránek, které se vždy načtou pomocí jádra IE, cestu k Internet Exploreru (defaultně je nastavena C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe) a zasílaný parametr, obsah kontextového menu atd...

Pozor, toto rozšíření funguje pouze v systémech rodiny Windows.

Rozšíření lze stáhnout zde: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1419

GooglePreview

Příjemné rozšíření, které do výsledku hledání Google a Yahoo! přidá náhledy podobně, jako je to ve výsledcích hledání českého Seznamu.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšíření lze stahovat zde: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/189

PDF Download

Na internetu je dnes spousta dokumentů ve formátu PDF, na jehož prohlížení je zapotřebí mít nainstalovaný Adobe Reader, nebo některý z neoficiálních prohlížečů. Firefox automaticky otevírá PDF soubory v PDF prohlížeči, nenabízí tak možnost jeho uložení na disk. K tomu slouží rozšíření PDF Download, které se při kliknutí na odkaz na soubor v PDF formátu zeptá, zda jej chcete uložit na disk, okamžitě otevřít nebo otevřít jako HTML.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení můžete určit výchozí akci, cestu k prohlížeči PDF a nastavit převod do HTML.

Rozšíření lze stahovat zde: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/636

Seznam hledání

Přidává do seznamu vyhledávačů hledání na Seznamu, v CZ/EN a EN/CZ slovnících, na Seznam zboží, Seznam Mapách a Seznam Encyklopedii.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšíření lze stahovat zde: http://software.seznam.cz/vyhledavaci-moduly?browser=geck

Témata článku: Video, Internet, Firefox, PDF, Pravítka, Progress, Subscribe, AdBlock Plus

123 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Peter Šedivý 10. 10. 2010 17:50:17
    tiež som to chcel spomenúť, v slovenskom FF je to pod "Zobraziť - Panel s...
  • Maybe23 24. 2. 2010 16:49:32
    Taky by se nemělo opomenout české rozšíření usnadňující práci se...
  • rosenheim 12. 8. 2007 22:06:28
    Pán je asi velký Znalec :-D
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 75

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

Včera | Jakub Čížek | 23

Nevyznáte se ve značení procesorů Intelu? Tady máte tahák

Nevyznáte se ve značení procesorů Intelu? Tady máte tahák

** Z označení procesorů Intelu se toho dá mnoho vyčíst ** Ze čtyř čísel se dozvíte něco o výkonu i grafickém jádru ** Poradíme, jak číst číselné označení i písmena na konci

13.  2.  2017 | Stanislav Janů | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama