reklama

Firefox 3 Beta 2: jedenáct tisíc vylepšení

Co nového přináší druhá betaverze třetí generace jednoho z nejoblíbenějších internetových prohlížečů?
Kapitoly článku

Krátce před Vánocemi byla uvolněna druhá betaverze třetí řady oblíbeného internetového prohlížeče Mozilla Firefox. Změn oproti současné stabilní verzi 2.0.0.11 je obrovské množství. Za více než dva roky vývoje došlo k úpravě téměř 2 000 000 řádků zdrojového kódu a vyřešení 11 000 chyb. Firefox se dnes může chlubit novým vykreslovacím jádrem Gecko 1.9 a grafickou knihovnou Cairo s podporou hardwarové akcelerace. Firefox je dnes tedy rychlejší a bezpečnější pro uživatele, přináší ale také některá vylepšení pro tvůrce webových stránek a oblíbených doplňků.

Firefox bude mít nový základní skin

Ačkoliv nyní betaverze obsahují standardní téma dvojkové řady, již dnes je jisté, že finální trojka bude vystrojena čerstvými ikonami. Těch je v současné době na 120 a na první ukázky, jak by mělo vše dopadnout, se můžete podívat na blogu Alexe Faaborga. Zajímavostí je, že Mozilla Fundation tentokrát sází na co největší míru integrace do operačního systému, takže některé návrhy nových ikon vypadají zcela jinak na platformě Microsoft Windows, v OS X a v Linuxu, kde designéři spoléhají na co největší využití vybraného tématu GTK. Aby toho nebylo málo, vedle nových ikon, které by měly ještě více zapadat do grafického kontextu operačního systému, byl povolán člověk nejpovolanější k vypracování návrhu nové hlavní ikony programu. Nejedná se o nikoho jiného než o Johna Hickse, jednoho z autorů současné „lišky“ a na první hrubý návrh se můžete podívat na jeho blogu. Pokud vás kresbička neohromila, porovnejte ji s vývojem současné ikony.

Klepněte pro větší obrázek
První zveřejněný návrh nového loga. Zdroj: hickdesign.co.uk

Že se pomalu ale jistě blíží uvolnění finální verze, dokazují přeci jen i některé znaky uvedení druhé betaverze. Po úspěšné instalaci vás namísto poměrně nudného ohlášení, že jste absolvovali instalaci nové testovací verze, překvapí futuristická „Welcome to Firefox“ stránka s rozezleným robotem majícím v hledáčku současné logo prohlížeče Firefox. Ihned se vyrojily nejrůznější spekulace, co že má obrázek znamenat a máte-li i vy na věc svůj názor, můžete se s ním podělit s ostatními na webu Into The Fuzz. To nejlepší řešení prý bude oceněno tričkem Mozilla Firefox.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka po úspěšné instalaci Mozilla Firefox 3.0 Beta 2

Nový správce stahování, chytré záložky a inteligentní adresní řádek

Mnoha změn se dočkalo uživatelské rozhraní. Pokud vstupujete na webovou stránku chráněnou heslem, Firefox vás nyní neobtěžuje dialogem pro uložení zadaného hesla, ale lištou, která se zobrazí v horní části. Jedním kliknutím je heslo uloženo. Firefox dále nabízí přibližování celé stránky, nikoliv pouze textu. Navštívíte-li tedy v hlavním menu položku Zobrazit – Velikost stránky, zvětší se také všechny obrázky a rozložení stránky. Zajímavým vylepšením bude také kopírování celých odstavců přes klávesovou zkratku.

Velké změny se dočkal správce stahování, který dnes konečně umí navazovat přerušená stahování. Pokud tuto funkci podporuje webový server, můžete tedy započaté stahování přerušit a dokončit později. Každý úspěšně stáhnutý soubor má také ikonku „i“. Pokud na ni klepnete, objeví se bublinová nápověda s informací, kdy byl soubor stažen, odkud pochází a kam byl uložen. V levém dolním rohu se pak nachází interaktivní vyhledávací formulář. Stačí zadat několik písmen a seznam stahování ve správci se omezí podle vyhledávaného kritéria.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nový správce stahování

Další novou funkcí jsou tzv. „Chytré záložky“, které najdete v liště záložek. Po klepnutí se otevře nabídka nejnavštěvovanějších stránek, naposledy přidané oblíbené webové stránky a poslední štítky, pomocí kterých můžete řadit webové stránky podle klíčových slov. Chytré záložky tedy chtějí více využít zejména potenciálu historie navštívených webů. Mozilla se snaží o co největší integraci multiplatformního prohlížeče do operačního systému, uživatelé OS X tedy využijí zdejší kontrolu pravopisu a podporu systému Growl, uživatelů Windows Vista a Linuxu se pak týká zejména větší grafická integrace oproti předchozím verzím (menu využívající styl Windows Vista, ikonky GTK aj.) .

Klepněte pro větší obrázek
V liště záložek přibyly chytré záložky

Také adresní řádek nepřišel nazmar. Kliknete-li na ikonu webové stránky nalevo od adresního řádku, zobrazí se nápověda informující, zda-li je komunikace s webovou stránkou bezpečná. Vpravo pak vedle indikace RSS přibyla hvězdička, pomocí které snadno stránku přidáte mezi oblíbené. Zadáváte-li adresu nebo libovolný výraz do adresního řádku, Firefox 3 Beta 2 prohledává nejen mezi webovými adresami, ale také v jejich názvech. Výsledky pak zvýrazňuje tučným písmem a na rozdíl od stabilní verze 2.0.0.11 využívá pro každý nalezený záznam dva řádky a poměrně větší velikost písma.

Klepněte pro větší obrázek
Nový adresní řádek a interaktivní doplňování webových adres

Internetové protokoly a vylepšený správce záložek

Výrazných změn se dočkal také správce záložek. Zatímco stabilní Firefox 2 umí hledat pouze mezi oblíbenými webovým stránkami, v poslední betaverzi můžete vyhledávat také mezi štítky, v historii a v liště záložek, přičemž vyhledávání můžete omezit podle webové adresy, podle názvu webové stránky, nebo podle data navštívení webu.

Klepněte pro větší obrázek
Nový správce záložek

Zajímavou vlastností Firefox 3.0 bude také možnost asociace mnoha síťových služeb s webovými aplikacemi. Po klepnutí na elektronickou adresu se tak spustí asociovaná webová aplikace namísto klasického okenního poštovního klienta. Stačí podpora této asociace na straně webové aplikace a nastavení prohlížeče Firefox jako výchozího programu pro zvolenou akci.

Syntaxe na straně webové aplikace pak může vypadat třeba takto:

navigator.registerProtocolHandler("mailto",
"https://mail.google.com/mail?view=cm&tf=0&to=%s","Google Mail");

Témata článku: Software, Prohlížeče, Bezpečnost, Firefox, Download, Skin, Cairo, Windows Live Mail, Google Mail, Quartz, Canvas, Welcome, Working

133 komentářů

Nejnovější komentáře

  • JeCh 11. 6. 2008 23:09:47
    Hm, to je hodně přehledný :-P Mimochodem FF umí zobrazit taby ve více...
  • Filip Münster 11. 6. 2008 19:59:07
    O IE se ani nebudu vyjadřovat. Akorát dobrý na stažení FF -...
  • -mirnov- 8. 1. 2008 19:23:10
    To se chlubíš? :-) I kdyby modul stál 10 Kč, není to argument...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 100

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 34

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

** Novinka od Asusu míří přímo proti MacBooku od Applu ** Nabídne daleko více výkonu za stejné peníze

2.  12.  2016 | David Polesný | 145

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 73


reklama