reklama

Firefox 3 Beta 2: jedenáct tisíc vylepšení

Co nového přináší druhá betaverze třetí generace jednoho z nejoblíbenějších internetových prohlížečů?
Kapitoly článku

Krátce před Vánocemi byla uvolněna druhá betaverze třetí řady oblíbeného internetového prohlížeče Mozilla Firefox. Změn oproti současné stabilní verzi 2.0.0.11 je obrovské množství. Za více než dva roky vývoje došlo k úpravě téměř 2 000 000 řádků zdrojového kódu a vyřešení 11 000 chyb. Firefox se dnes může chlubit novým vykreslovacím jádrem Gecko 1.9 a grafickou knihovnou Cairo s podporou hardwarové akcelerace. Firefox je dnes tedy rychlejší a bezpečnější pro uživatele, přináší ale také některá vylepšení pro tvůrce webových stránek a oblíbených doplňků.

Firefox bude mít nový základní skin

Ačkoliv nyní betaverze obsahují standardní téma dvojkové řady, již dnes je jisté, že finální trojka bude vystrojena čerstvými ikonami. Těch je v současné době na 120 a na první ukázky, jak by mělo vše dopadnout, se můžete podívat na blogu Alexe Faaborga. Zajímavostí je, že Mozilla Fundation tentokrát sází na co největší míru integrace do operačního systému, takže některé návrhy nových ikon vypadají zcela jinak na platformě Microsoft Windows, v OS X a v Linuxu, kde designéři spoléhají na co největší využití vybraného tématu GTK. Aby toho nebylo málo, vedle nových ikon, které by měly ještě více zapadat do grafického kontextu operačního systému, byl povolán člověk nejpovolanější k vypracování návrhu nové hlavní ikony programu. Nejedná se o nikoho jiného než o Johna Hickse, jednoho z autorů současné „lišky“ a na první hrubý návrh se můžete podívat na jeho blogu. Pokud vás kresbička neohromila, porovnejte ji s vývojem současné ikony.

Klepněte pro větší obrázek
První zveřejněný návrh nového loga. Zdroj: hickdesign.co.uk

Že se pomalu ale jistě blíží uvolnění finální verze, dokazují přeci jen i některé znaky uvedení druhé betaverze. Po úspěšné instalaci vás namísto poměrně nudného ohlášení, že jste absolvovali instalaci nové testovací verze, překvapí futuristická „Welcome to Firefox“ stránka s rozezleným robotem majícím v hledáčku současné logo prohlížeče Firefox. Ihned se vyrojily nejrůznější spekulace, co že má obrázek znamenat a máte-li i vy na věc svůj názor, můžete se s ním podělit s ostatními na webu Into The Fuzz. To nejlepší řešení prý bude oceněno tričkem Mozilla Firefox.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka po úspěšné instalaci Mozilla Firefox 3.0 Beta 2

Nový správce stahování, chytré záložky a inteligentní adresní řádek

Mnoha změn se dočkalo uživatelské rozhraní. Pokud vstupujete na webovou stránku chráněnou heslem, Firefox vás nyní neobtěžuje dialogem pro uložení zadaného hesla, ale lištou, která se zobrazí v horní části. Jedním kliknutím je heslo uloženo. Firefox dále nabízí přibližování celé stránky, nikoliv pouze textu. Navštívíte-li tedy v hlavním menu položku Zobrazit – Velikost stránky, zvětší se také všechny obrázky a rozložení stránky. Zajímavým vylepšením bude také kopírování celých odstavců přes klávesovou zkratku.

Velké změny se dočkal správce stahování, který dnes konečně umí navazovat přerušená stahování. Pokud tuto funkci podporuje webový server, můžete tedy započaté stahování přerušit a dokončit později. Každý úspěšně stáhnutý soubor má také ikonku „i“. Pokud na ni klepnete, objeví se bublinová nápověda s informací, kdy byl soubor stažen, odkud pochází a kam byl uložen. V levém dolním rohu se pak nachází interaktivní vyhledávací formulář. Stačí zadat několik písmen a seznam stahování ve správci se omezí podle vyhledávaného kritéria.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nový správce stahování

Další novou funkcí jsou tzv. „Chytré záložky“, které najdete v liště záložek. Po klepnutí se otevře nabídka nejnavštěvovanějších stránek, naposledy přidané oblíbené webové stránky a poslední štítky, pomocí kterých můžete řadit webové stránky podle klíčových slov. Chytré záložky tedy chtějí více využít zejména potenciálu historie navštívených webů. Mozilla se snaží o co největší integraci multiplatformního prohlížeče do operačního systému, uživatelé OS X tedy využijí zdejší kontrolu pravopisu a podporu systému Growl, uživatelů Windows Vista a Linuxu se pak týká zejména větší grafická integrace oproti předchozím verzím (menu využívající styl Windows Vista, ikonky GTK aj.) .

Klepněte pro větší obrázek
V liště záložek přibyly chytré záložky

Také adresní řádek nepřišel nazmar. Kliknete-li na ikonu webové stránky nalevo od adresního řádku, zobrazí se nápověda informující, zda-li je komunikace s webovou stránkou bezpečná. Vpravo pak vedle indikace RSS přibyla hvězdička, pomocí které snadno stránku přidáte mezi oblíbené. Zadáváte-li adresu nebo libovolný výraz do adresního řádku, Firefox 3 Beta 2 prohledává nejen mezi webovými adresami, ale také v jejich názvech. Výsledky pak zvýrazňuje tučným písmem a na rozdíl od stabilní verze 2.0.0.11 využívá pro každý nalezený záznam dva řádky a poměrně větší velikost písma.

Klepněte pro větší obrázek
Nový adresní řádek a interaktivní doplňování webových adres

Internetové protokoly a vylepšený správce záložek

Výrazných změn se dočkal také správce záložek. Zatímco stabilní Firefox 2 umí hledat pouze mezi oblíbenými webovým stránkami, v poslední betaverzi můžete vyhledávat také mezi štítky, v historii a v liště záložek, přičemž vyhledávání můžete omezit podle webové adresy, podle názvu webové stránky, nebo podle data navštívení webu.

Klepněte pro větší obrázek
Nový správce záložek

Zajímavou vlastností Firefox 3.0 bude také možnost asociace mnoha síťových služeb s webovými aplikacemi. Po klepnutí na elektronickou adresu se tak spustí asociovaná webová aplikace namísto klasického okenního poštovního klienta. Stačí podpora této asociace na straně webové aplikace a nastavení prohlížeče Firefox jako výchozího programu pro zvolenou akci.

Syntaxe na straně webové aplikace pak může vypadat třeba takto:

navigator.registerProtocolHandler("mailto",
"https://mail.google.com/mail?view=cm&tf=0&to=%s","Google Mail");

Témata článku: Software, Prohlížeče, Download, Bezpečnost, Firefox, Skin, Cairo, Quartz, Canvas, Welcome, Working, Yahoo Mail, Windows Live Mail

133 komentářů

Nejnovější komentáře

  • JeCh 11. 6. 2008 23:09:47
    Hm, to je hodně přehledný :-P Mimochodem FF umí zobrazit taby ve více...
  • Filip Münster 11. 6. 2008 19:59:07
    O IE se ani nebudu vyjadřovat. Akorát dobrý na stažení FF -...
  • -mirnov- 8. 1. 2008 19:23:10
    To se chlubíš? :-) I kdyby modul stál 10 Kč, není to argument...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 122

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama