Fences 2.0: Konec svinčíku na ploše Windows

Konec nepřehledné hromadě různých ikon, zástupců, složek a dalšího nepořádku na ploše. Stardock Fences organizuje obsah plochy do skupin a přitom nabízí pestrou paletu nastavení a úprav.

Vývojáři pod názvem Stardock jsou známí řadou utilit, které slouží ke zlepšení či úpravě práce ve Windows. Program Fences pro organizaci plochy je pomocník, za jehož služby je sice třeba platit, ale 10 dolarů je přiměřená cena vzhledem k tomu, co program umí. Co konkrétně nabízí ve verzi 2.0?

Dlouhá tradice, dobrá podpora

Fences není žádným nováčkem a uživatelé Windows jej mohou využívat už několik let. Program roste spolu s tímto operačním systémem, takže je samozřejmě možné jej využívat i na nových Windows 8, přestože je zde v důsledku Metra role ikon upozaděna.

Klepněte pro větší obrázek
Na úvod může nezkušený uživatel nechat vytvoření boxíků na programu.

Aplikace funguje velice jednoduchým způsobem. Nechá uživatele vytvořit (popř. mu sama vytvoří) několik různých virtuálních boxíků či škatulek, do nichž se dají různě po ploše rozeseté ikony umístit a setřídit. To je v základu vše. Můžete mít zvláštní kolonku na programy, druhou na složky, další na systémové nástroje, jinou na fotky atd.

Klepněte pro větší obrázek
Uvítání na úvod a představení nastavení.

Nejste přitom nikterak omezeni počtem boxíků, jejich velikostí, umístěním na ploše nebo objemem jejich obsahu. Můžete si tak vytvořit pět malých škatulek a rozházet je libovolně po obrazovce, stejně jako je naplnit jakýmkoli množstvím ikon. Jejich počet totiž může výrazně přesahovat velikost zobrazeného okna. Tento problém vyřeší klasicky posuvný jezdec.

Klepněte pro větší obrázek
Na černém pozadí černé rámečky.

Barevnost a podoba

Vytvořené boxíky přitom vůbec nemusí budit rušivý dojem. Dají se totiž velice dobře schovat nebo zakomponovat do barvy na ploše. Navolit si totiž můžete jak přesnou barvu, tak odstín, saturaci a také průhlednost. Hodně průhledné boxíky pak na ploše téměř nevidíte, zatímco ty plně barevné spatříte v celé jejich kráse. Variací je přitom mnoho.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení barevnosti boxíků.

Nový box lze vytvořit kdykoli velice snadno. Postačí kliknout pravým tlačítkem myši na plochu a nakreslit rámeček. Ikony jsou pak v rámci něj síťově vyrovnané. Jejich pořadí a způsob třídění lze u každého boxíku určit zvlášť podle několika kritérií – jména, velikosti, druhu položky, data vzniku, úpravy či přidání do rámečku, nebo třeba podle počtu otevření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé barevné variace.

Právě poslední vlastnost sice na jednu stranu způsobuje pohyb ikon a jejich přesouvání z místa na místo, ovšem ty nejčastěji používané budou rychle k dispozici navrchu. Organizace dle druhu ikon může rozdělit boxíky na ty pro složky, dokumenty, obrázky, hudbu a video, stažené nebo webové odkazy.

Klepněte pro větší obrázek
Tvorba nového boxu je velice snadná a rychlá.

Úpravy a nastavení

Fences je do značné míry pasivním a neotravným programem. Nevnucuje uživateli nastavení svého chodu, nedává mu rady a funguje jen podle toho, co dostane zadáno. Přitom se ale integruje do systému do takové míry, že jeho nastavení je k dispozici přes Ovládací panely a funkci Vzhled a přizpůsobení.

Klepněte pro větší obrázek
Organizace boxu dle vybraného kritéria.

Zde se dá nastavit např. skrytí ikon, takže můžete mít plochu zcela bez ikon a jen v případě potřeby je přivolat, abyste se jich pak okamžitě zbavili. To lze učinit buď pomocí dvojkliku myší přímo na plochu, nebo automatického skrytí, pokud není plocha aktivní. Dále zde můžete vytvořit náhled do vybrané složky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Organizace v nastavení, skrývání ikon a sledování obsahu vybrané složky.

Jedná se v podstatě o další boxík, který bude vždy ukazovat aktuální obsah daného adresáře. Další dovednost Fences spočívá v nastavení tzv. desktopových stránek, kdy lze posunutím jednoho tematického panelu mimo obrazovku nechat vyjet panel tematicky jiný – např. ikony pro práci a ikony pro zábavu.

Odebírání a více monitorů

Jak se Fences boxy snadno vytváří, tak je i okamžitě zlikvidujete. V takovém případě se ikony se zástupci opět přesunou do své původní polohy. Anebo můžete zrušit rovnou celé rozložení, program si totiž pamatuje podobu výchozího stavu vaší plochy a takové snímky si pro archivaci také můžete sami vytvářet a pak je obnovovat z archivu podle libosti.

Klepněte pro větší obrázek
Vytváření snímků, jejich obnova a práce s nimi.

Propracovanost programu oceníte v momentě, kdy jej vyžíváte v prostředí, kdy častěji dochází ke změnám rozlišení či obrazového výstupu. Připojujete notebooku k monitoru, přičemž někdy je externí obrazovka ta hlavní, měníte rozlišení a jindy jen rozšíříte plochu? Pak program nemá problém boxíky správně přeskupit a pamatovat si jejich polohu.

Fences a celý balík programů

Fences je, jak již bylo zmíněno, dostupný se všemi výše uvedenými schopnostmi za baťovskou částku 10 dolarů bez jednoho centu. Je ovšem možné zakoupit celý balík od Stardock, který nese název Object Desktop. Ten k Fences přidává několik zajímavých aplikací, ovšem již za cenu téměř 50 dolarů.

Co umí Fences uvidíte názorně na tomto videu:

Jedná se např. o WindowFX, který dodá do systému zajímavé animace a grafické efekty, dále nástroj Tiles pro vylepšenou správu běžících aplikací, DeskScapes pro možnost vytvořit dynamické pozadí na ploše místo strnulého obrázku a další. Pokud jste fanouškem programů od Stardock, pak se vám jistě vyplatí zauvažovat o této možnosti. Ti ostatní by měli alespoň zvážit investici do Fences, který je skutečně podařeným nástrojem.

Témata článku: Software, GigaMania, Clean

51 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Hübsch 6. 2. 2013 18:15:53
    Ikony odešly i s Windows 7 :-)
  • jerry_cz 5. 2. 2013 12:07:28
    Používám starší verzi 1.01, která je opravdu Free a nemám potřebu...
  • Ladislav Hruška 5. 2. 2013 10:08:16
    Tohle umí KDE.
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5