FeedDemon: skutečně znáte propracovanější RSS čtečku?

Vyzkoušejte bezplatnou RSS čtečku, na kterou se dostanete ze svého počítače i z internetové kavárny kdekoliv na světě. Získáte také chytrý monitoring, různé pohledy a kupu dalších funkcí.

Alespoň jeden RSS kanál dnes nabízí každý zpravodajský web. Čtenáři je mají rádi, tuší totiž, co se na jejich oblíbeném portálu děje, aniž by museli neustále kontrolovat jeho titulní stránku, což se už nemusí zamlouvat autorovi. Snad i to je důvod, proč se dodnes neprosadilo masové sdílení obsahu. RSS (Really Simple Syndication) zdroj totiž zpravidla nabízí jen titulek článku a jeho stručný úvodník – celé články v RSS najdete jen u poměrně malého množství rozsáhlých zpravodajských serverů.

Zatímco dříve bylo potřeba k příjmu RSS speciálního softwaru, dnes najdete integrovanou čtečku v každém webovém prohlížeči a poradí si s ním i některé webové čtečky, které trpělivě shromažďují nejnovější články, i když nejste u počítače. Za zmínku stojí třeba velmi oblíbený Google Reader. Zdaleka ale není jediný.

NewsGator FeedDemon: Webová i desktopová čtečka v jednom

Čtečky v prohlížečích jsou elegantní, jednoduché, nabízí i jednoduché vyhledávání, pokud však přijímáte RSS zdroje z desítek webů, pravděpodobně vám dříve či později nebudou stačit. V takovém případě nastupují na scénu staré dobré desktopové čtečky – robustní programy, které dnes kdekdo považuje za zbytečné.

Vybrat správnou desktopovou čtečku je poměrně složité. Každému vyhovuje něco jiného a ani jedna čtečka nesplňuje všechny požadavky přísného uživatele. Bezplatný NewsGator FeedDemon pro Windows, který se nedávno dočkal nové verze 2.7, patří k těm nejpovedenějším, spojuje v sobě totiž jak webovou, tak desktopovou čtečku, přičemž se obě navzájem synchronizují. K oblíbeným RSS zdrojům se tak dostanete opravdu odkudkoliv, stačí si pouze zařídit NewsGator účet. Zde se patří poznamenat, že při registraci je nutno vyplnit pouze přihlašovací jméno a heslo, k vyplňování osobních údajů vás nikdo nutit nebude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledné uživatelské rozhraní RSS čtečky a její webová alternativa s plnou vzájmenou synchronizací

Prostředí desktopové čtečky se příliš neliší od konkurence. Vlevo najdete strom RSS zdrojů, které lze libovolně organizovat do složek a vpravo webový prohlížeč s podporou navigace v panelech. Budou se v něm zobrazovat jak RSS články, tak libovolné webové stránky.

Kupa funkcí v jednoduchém programu

Nové zdroje vložíte do FeedDemonu buď zadáním konkrétní webové adresy, pomocí OPML souboru, který může obsahovat desítky dílčích zdrojů, v nabídce je ale také vyhledávač zdrojů na internetu, synchronizace s webovými čtečkami Bloglines, RSS Bandit a nechybí ani získání RSS z Internet Exploreru. Přímý import z Google Readeru zatím chybí.

Klepněte pro větší obrázek
Nový zdroj můžete vložit i přes vyhledávač

Každá čtečka musí být především přehledná – snadná orientace je zde základ. FeedDemon nabízí několik pěkných témat. Jednou se články zobrazí jako prostý seznam, podruhé se na virtuální stránce rozprostřou jako na titulní straně tištěných novin – vybere si určitě každý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam článků můžete zobrazit pomocí některého z mnoha dostupných témat (zcela vlevo je výchozí téma)

Seznam článků můžete řadit podle názvu, data vydání, stejně tak můžete omezit pohled pouze na nepřečtené články, nebo na ty, které jste označili hvězdičkou. U některých témat lze také omezit množství zobrazených informací, v seznamu lze tak pro přehlednost zobrazit pouze názvy, případně i celé úvodníky.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavička článku a možnost označení hvězdičkou, smazání, uložení, odeslání a vyhledání odkazujících článků na webu
Pokud to web podporuje, dostanete se odtud také k RSS komentářů a dalším

Pokud RSS zdroj neobsahuje celé články včetně obrázků, což je případ drtivě většiny z nich, nabízí se funkce běžného webového prohlížeče postaveného na Internet Exploreru, který otevře stránku s článkem v novém panelu. Každý článek můžete zároveň označit hvězdičkou, odeslat do poštovního klientu, na katalog oblíbených webových článků del.icio.us a Digg. Nakonec umí čtečka podle své databáze zjistit, kdo na takový článek odkazuje z jiného webu, toho využijete ale pouze u zahraničních webů s velkou návštěvností – u českých portálů zpravidla FeedDemon nenajde žádné související články.

Monitoring: hlídce neunikne žádná důležitá zpráva

Pokud v redakci sledujeme poslední události v nějaké konkrétní kauze, je třeba nějaký monitoring médií. Tuto funkci nabízí i čtečka od NewsGatoru a jmenuje se Watches. Ve Watches si nastavíte nový monitoring podle určitého výrazu a čtečka pak bude filtrovat všechny vámi odebírané zdroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editor nového monitoringu a výsledek v praxi se všemi odpovídajícími články

Pokud tedy nastavíte hlídku na slovo „Firefox“, budete mít stále přehled o nových článcích o Firefoxu, i když odebíráte desítky zdrojů. A to vše zcela automaticky a bez zbytečného procházení a vyhledávání.

Nakonec FeedDemon disponuje i několika pěknými reporty. Ty vypočítají, které zdroje navštěvujete nejčastěji, které program naopak doporučuje pro váš nezájem smazat, která vlákna často nefungují, třeba pro vytíženost webového serveru, a která témata čtete nejčastěji. Při odběru desítek RSS kanálů ale oceníte především „tlačítko paniky“. Funkce Hit Panic Button zobrazí speciální dialog v případě, že máte více než tisíc nepřečtených zpráv, ktere pak jedním kliknutím snadno označíte jako přečtené.

Klepněte pro větší obrázek 
Report nejčastěji čtených zdrojů

FeedDeamon toho samozřejmě mnohem více, jeho výhodou je ale skutečnost, že si toho na první pohled nevšimnete. Tváří se jednoduše a skutečně je poměrně ergonomický, monitoringem, synchronizací s webovou čtečkou, která je dostupná prakticky odkudkoliv, i několika typy seznamů článků si ale získá i pokročilejší uživatele.

Používáte jinou RSS čtečku, na kterou nedáte dopustit, a nejedná se o webový prohlížeč nebo poštovní klient? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

 

NewsGator FeedDemon
RSS čtečka
Zdarma
http://www.newsgator.com/individuals/feeddemon
Klepněte pro větší obrázek

- webová i desktopová RSS čtečka
- monitoring článků
- vyhledávač RSS na webu

Klepněte pro větší obrázek

- občas vyšší systémové nároky

 

Klepněte pro větší obrázek

 

 

Témata článku: Software, Google, Windows, Čtečka, RSS, Monitoring, Zdroje, Bandit, Panic

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • A.D. 13. 6. 2008 15:42:07
    zkus www.mobipocket.com
  • A.D. 13. 6. 2008 15:41:39
    Mobipocket reader umí číst pda knihy, importovat office/pdf dokumenty, má...
  • Karel K. 13. 6. 2008 13:45:26
    No, nevím, ale mně se ta čtečka nějak nezdá. Mám naprosto validní RSS feed...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 110

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?