Express Burn: rychlé vypalování zadarmo

Bezplatné vypalovací programy jsou často stejně kvalitní jako placené. Rozdíl bývá v doplňkových funkcích, jež ne každý využije.

Express Burn je programem patřícím do skupiny NCH Swift Sound suite. Některé další programy z této sady se vám nabídnou také při instalaci Express Burn. Pokud je nemíníte využívat, tak jejich instalaci nezapínejte. Vypalovací program Express Burn si poradí s běžnými datovými nosiči, zvládá i Audio CD a Video DVD. Kromě toho by si měl poradit i s médii Blu-ray a HD-DVD.

Většinou se říká, že začátečníci ocení průvodce, kterým jim pomůže s počátečním nastavením vypalovaného projektu. Nejsem si jist, zda to platí i v tomto případě. Něco jako průvodce Express Burn nabízí, jde však o několik přepínačů s volbou výsledného typu média, což můžete udělat také klepnutím na některé z tlačítek v nástrojové liště.

Klepněte pro větší obrázek
Průvodce nastavením média

Jako většina jiných vypalovacích programů obsahuje prostor, do kterého přetáhnete nebo odpovídajícími funkcemi přidáte soubory, které hodláte vypalovat. Zobrazení struktury budoucího disku je snad až příliš jednoduché. Chybí mi jakékoli podrobnější informace o souborech, než jen jejich název. Stromová struktura je sice pěkná věc, ale neumožňuje řadit soubory podle jejich atributů. Kontextová nabídka taky není nejlépe zpracována. Umožní přejmenovat nebo odstranit soubory a složky z projektu, nedovede však přejmenovat jmenovku disku. Naštěstí funguje klávesa F2 a funkce v liště.

Pozor na automatické mazání média

Ve spodní části okna programu je ukazatel zaplnění disku. Mění se v závislosti na tom, jaké cílové médium si zvolíte pomocí tlačítek v nástrojové liště. Kromě grafického ukazatele vás Express Burn o velikosti přidávaných dat informuje číselnými údaji. Avšak místo informace o počtu již vypálených dat na médiu a velikosti dat v projektu bych ocenil údaj o zbývajícím volném místě. Málokomu se chce přemýšlet a odečítat.

Klepněte pro větší obrázek
Snad až příliš strohé rozhraní programu

Na druhou stranu vás Express Burn přemýšlet o tom, zda se na přepisovatelné médium ještě nějaká data vejdou, nenutí. Bez jakéhokoli dotazu totiž při vypalování smaže původní obsah. Je to sice uživatelsky pohodlné, že vás nezdržuje obtěžujícími hlášeními, na druhou stranu toto „vylepšení“ může spíše uškodit.

Klepněte pro větší obrázek
Vypalovací dialog si prohlížejte pozorně

Pokud jste však pozorní a výše zmíněná funkce se vám nelíbí, pak si všimnete, že v dialogu, který se zobrazí před spuštěním vypalovacího procesu je možnost automatické mazání média vypnout. Express Burn nabízí automatickou kontrolu vypáleného média. Kromě toho lze ve vypalovacím dialogu dále nastavit počet kopií, rychlost vypalování a možnost tzv. overburningu, přepalování. Zajímavá je možnost vyřadit vestavěný vypalovací stroj a místo něj použít k vypálení disku Windows Media Player. Tato funkce je samozřejmě dostupná od Windows XP a novějších.

Jak na zvuková CD?

Kromě vypalování na skutečná média lze z připravených souborů vytvořit obrazy disků. Express Burn podporuje formáty ISO a IMG. Ty lze také kdykoli později načíst a vypálit. V nabídce je funkce určená pro kopírování vložených disků.

Jakmile začnete s přípravou hudebních CD, nabídne vám Express Burn další funkce. Normalizaci hlasitosti oceníte v případě, že vypalujete CD z různých zvukových souborů pořízených při různých příležitostech. Program pak sám nastaví jejich hlasitost na stejnou hodnotu a vy nebudete muset při každém začátku nové skladby nastavovat hlasitost reproduktorů. Při přípravě Audio CD se také projeví provázanost Express Burn s dalšími zvukovými programy výrobce. Zvukové soubory lze snadno upravovat ve zvukovém editoru, využít můžete převod audio CD do počítače, nahrávání z mikrofonu a konverzi souborů mezi různými zvukovými formáty.

Klepněte pro větší obrázek
Příprava audio CD

V audio režimu jsou připravené soubory zobrazeny v tabulce s barevně odlišenými řádky. Pořadí zvukových souborů, jak budou vypáleny na CD, změníte jednoduše přetažením myší. Každý soubor si můžete poslechnout díky vestavěnému přehrávači.

Při přípravě Video DVD nastavujete výsledný formát obrazu. Přepínáte se mezi naším klasickým 4:3 nebo širokoúhlým 16:9. V nastavení MPEG encodéru volíte mezi formáty PAL a NTSC. K dispozici jsou dále tři stupně kvality obrazu, přičemž tou třetí je vaše vlastní nastavení datového toku.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení MPEG encodéru

Celkově lze říci, že Express Burn je snad až příliš jednoduchý vypalovací program. Poradí si se všemi v současnosti používanými typy médií. Na druhou stranu nabízí velmi málo funkcí a voleb pro zkušenější uživatele, což je škoda. Freewarovou verzi lze používat k vypalování CD. Pro tvorbu DVD a Blu-ray disků byste si měli zakoupit placenou podobu Express Burn Plus. Avšak i ve freewarové verzi můžete vypalování DVD vyzkoušet.

Express Burn 4.05
Vypalovací program
zdarma
www.nch.com.au/burn
Klepněte pro větší obrázek

jednoduché používání
podpora Blu-ray a HD-DVD

Klepněte pro větší obrázek

chybí pokročilejší nastavení

Témata článku: Video, Windows, Express, Swift

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • panet 7. 11. 2007 9:52:38
    CEstinu v GUI nebo to neumi vypalit soubor s hackama a carkama? dik
  • VfB 7. 11. 2007 8:43:30
    tahle právě byla verze osekaná o normální Nero a byl tam jenom takový...
  • ja 7. 11. 2007 7:51:33
    škoda že to nemá češtinu, to je hlavní mínus. :-/
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C