reklama

Exotické domény lákají. Kterým se vyhnout?

Existuje několik domén, jež lákají podvodníky a útočníky. Důvody jsou rozličné, velkou roli může hrát i nepozornost běžných uživatelů. Na co si tedy dát pozor?

Společnost McAfee publikovala zajímavé statistiky na téma zdrojů největšího webového nebezpečí, tentokrát z pohledu jednotlivých národních domén. Snad každý se již smířil s tím, že do e-mailové schránky pravidelně padají zprávy s podvrženými adresami čísnkých či jim podobných serverů, jaká je aktuální hitparáda těchto zdrojů?

Dle zprávy Mapping the Mal Web předstihl africký Kamerun (.cm) v kategorii nejnebezpečnější národní domény Hongkong. Až 36,7 % webů v této doméně představuje pro návštěvníka bezpečnostní riziko. Loni se přitom tato doména na seznamu vůbec neobjevila. Příčinou nejnovějšího trendu je to, že .cm je obvyklým překlepem namísto .com. Mnoho internetových podvodníků proto záměrně vytváří adresy založené na tzv. typo-squattingu (překlepovém squattingu) a přesměrovávají neopatrné uživatele na weby, kde jim hrozí stažení malwaru, spywaru, adwaru a dalších potenciálně nechtěných programů.

Na opačném konci žebříčku se nachází Japonsko (.jp), letos země s vůbec nejbezpečnější národní doménou. Japonsko patří mezi pět nejbezpečnějších domén již druhým rokem. Nejnavštěvovanější webová doména na světě, komerční (.com), se v pořadí nebezpečnosti posunula z devátého na druhé místo, naopak nejbezpečnější nestátní doménou je vládní (.gov). Mezi pěti nejnebezpečnějšími národními doménami zůstává v posledních dvou letech Čína (.cn) a Samoa (.ws).

Klepněte pro větší obrázek
Čínské domény jsou vděčným zdrojem provozu ve spamu. Textu porozumí jen málokdo, na odkaz (ať už podvržený, nebo korektní) však zvládne klepnout každý

Překlepy a nepozornost uživatelů

V globálním měřítku, kterého se právě citované statistiky týkají, tak Čína drží neslavně proslulé přední příčky, v dlouhodobém monitorování jde v tomto ohledu o neodmyslitelnou stálici. Jedním z důvodů může být horší vystopovatelnost směrem zpět, navíc zde hraje roli exotičnost domén a méně známé zdroje provozu. Zlatá medaile, kterou obdržela kamerunská doména .cm, ukazuje, že internetoví útočníci a podvodníci myslí na neopatrnost uživatelů v každém detailu, překlepy při zadávání adres nevyjímaje.

Z pohledu českého uživatele sice nemusí jít o tak atraktivní cíl, přeci jen podíl zadávaných adres .com, resp. s překlepem variant .cm, u nás není tak velký, jako je tomu u zahraničních (avšak nejen amerických) uživatelů. Mezi výhody zneužití typo-squattingu navíc patří fakt, že nejsou vyžadovány speciální technické dovednosti. Registraci vhodné a samozřejmě do té doby volné domény zvládne každý, neopatrný uživatel pak již zadáním špatné adresy sám pozve jakýkoliv závadný obsah přímo do svého počítače.

Statistiky zprávy zneužití domén však zacházejí detailně i do českých a slovenských internetových vod. V doméně .cz bylo rizikových asi 0,6 % webů: z celkem testovaných 85 649 webů jich pro návštěvníka představovalo riziko 949. Oproti datům za rok 2007 a 2008 podíl rizikových webů nicméně poklesl. V doméně .sk je rizikových 0,8 % webů. ČR a SR se v rámci regionu EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika) drží z hlediska podílu nebezpečných webů drží okolo průměru. Slovensko se v loňském roce ocitlo mezi dvacítkou nejnebezpečnějších domén z hlediska podílu webů, které nekorektně zacházejí s e-mailovými adresami registrovaných uživatelů, tj. umožňují zasílat na tyto adresy relativně velký objem e-mailů – podíl těchto webů v doméně .sk byl loni 4,5 %.

Jak moc nebezpečně surfujete?

Výsledných 0,6 % rizikových českých webů obecně nemusí představovat velkou hrozbu pro uživatele, kteří pravidelně zabrousí na některé vybrané stránky a web jinak příliš neobjevují. Běžné využití ve stylu „Co nového ve zprávách, nepřišel mi nový e-mail, co má kolega na Facebooku?“ nevyžaduje návštěvu přehršle webových stránek, a tak je zde riziko mnohem nižší. Naopak ohroženější se mohou cítit uživatelé-průzkumníci, kteří provázanosti webových stránek využívají ve větší míře.

Samostatnou kategorii pak samozřejmě představují lovci cracků, sériových čísel, keygenů nebo porna zdarma, kteří ve své touze na požádání klidně rádi vypnou firewall nebo antivir, jen aby získali vytoužený obsah. Pokud je přeci jen touha silnější než zdravý rozum, lze doporučit například spouštění v chráněném režimu (prostředí sandboxu nebo virtuálního stroje), případně doplněk prohlížeče pro analýzu odkazů přímo během surfování.

Jak se během klasického webového surfování chráníte vy osobně? Používáte antivir, firewall, případně v kombinaci s některým speciálním rozšířením prohlížeče? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Bezpečnost, Statistiky, Doména, Antivir, Samoa, Afrika

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Roman Langer 8. 12. 2009 8:57:43
    ... ten žádnou ženu nemá... ;-D
  • AboutAll.cz 7. 12. 2009 23:40:44
    Takže takovej ten typ co je zabezpečen až na půdu, ale kdyby mu někdo v...
  • Bzuci 7. 12. 2009 22:51:34
    A podle Windows XP soudím, že používáte administrátorský účet. Co takhle...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 28

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama