Exkluzivně: přetaktování Asus HD 5870 s voltage tweak

Testujeme prodejní verzi Radeonu HD 5870. Konečně známe odpověď i na to, jakých maximálních frekvencí dosáhne, pokud jej v rozletu nebrzdí krátké posuvníky v CCC.

Po novinářském vzorku Radeonu HD 5870 přímo od AMD, jehož test jsme na Živě zveřejnili po skončení informačního embarga, se k nám dostala i produkční verze Radeonu HD 5870 od Asusu, který nám prostřednictvím PR zastoupení zapůjčil přímo Asus. Mělo by tedy jít o stejnou kartu, která se objevila i v obchodech.

V době, kdy se do prvních recenzí testovaly samply od AMD, nebyly dostupné utility, které by umožnily přetaktování karty za hranici toho, co dovolují samotné ovladače. Ty bývají zejména v případě maximální nastavitelné frekvence pamětí typu GDDR5 zbytečně konzervativní. A tak si většina webů nechala testy přetaktování na později. Na Živě jste mohli najít alespoň výsledky karty přetaktované na maximální frekvence, které dovolovaly ovladače, což bylo 900 MHz u jádra a 1 300 MHz (5 200 MHz efektivně) u pamětí.

Zrozena k přetaktování

Podobně jako většina dalších Radeonů od Asusu se karta na obalu pyšní nálepkou voltage tweak, spadá tedy do série modelů, které umožňují softwarově navýšit napájecí napětí jádra a tím při přetaktování dosáhnout vyšších taktovacích frekvencí.

S produkčním modelem napravíme i jeden z dalších nedostatků recenze související s testováním předprodukčních vzorků, totiž absenci popisu dodávaného příslušenství. V případě Asus HD 5870 vypadá na špičkovou kartu na pohled až příliš skromně. Schází totiž většina obvykle dodávaných redukcí či adaptérů pro výstupy grafické karty. Jenže u HD 5870 je to, co jindy obstarávají redukce, díky čtyřem výstupním konektorům, přímo na záslepce karty (tedy s výjimkou analogového TV-out, který se zatím na žádné HD 5870 neobjevil).

V příslušenství najdete jen rychlou instalační příručku, CD s ovladači a plným elektronickým manuálem, jednu napájecí redukci ze dvou 4pinových molexů na jeden přídavný 6pinový PCIe power, redukci z DVI-I na analogový VGA výstup, CrossFire můstek, a v případě testovaného modelu především velmi zajímavý kupón na jeden z prvních připravovaných DirectX 11 titulů – Dirt 2.

Klepněte pro větší obrázek

Karta má oproti samplu od AMD novější verzi BIOSu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Teď už k tomu, co vás asi zajímá nejvíc – přetaktování. Na rozdíl od karet, které si k testům půjčujeme přímo ze skladů v e-shopech, si netroufám s jistotou vyloučit, že by karty určené pro testy u výrobce prošly selekcí, proto výsledky přetaktování berte s rezervou. Ne každá karta či procesor se vydaří stejně, to je ostatně důvod, proč byste výsledky přetaktování a provozní vlastnosti měli brát s rezervou vždy. Mimochodem to ale také znamená, že můžete narazit na kus, který dopadne i lépe.

Pod 64bitovou verzí Windows Vista se nám podařilo kartu přetaktovat pomocí utility výrobce SmartDoctor v kombinaci s ovladači z dodávaného CD. SmartDoctor umožňuje kromě frekvencí jádra a pamětí a otáček ventilátoru nastavit i zmíněné napětí jádra. Posuvníky bylo možno nastavovat v rozsahu 0,972-1,5 V u napětí, 500-1 200 MHz u jádra a 4 000-5 600 MHz u pamětí.

Pro lepší výsledky to chce pořádný průvan

Absolutní maximum, na kterém ještě prošel GPU benchmark z Crysis (i když s artefakty) bylo při maximálním napětí, které dovoluje nastavit SmartDoctor (1,5 V), 964 MHz na jádře a 5 559 MHz efektivně u pamětí . Rozhodně ale nejde o ideální pracovní podmínky, v tomto režimu automatická regulace chladič přespříliš přeceňuje a k tomu, aby karta testem prošla, jsme museli ventilátor pustit na plných 4 800 otáček. Poté teplota jádra při zátěži poklesla z devadesáti na maximálních 75 stupňů a karta test ustála. V praxi vypadá výsledek takto:

Klepněte pro větší obrázek

Stabilní frekvence (při níž karta ustála asi čtvrt hodiny ve Furmarku a při testování jsme nenarazili ani na artefakty) byla zejména u jádra podstatně nižší – 929 MHz. Paměti byly bezproblémové nejvýše na 1 362 MHz (5 448 MHz efektivně). Pořád jde ale o kartu s napájecím napětím nastaveným na maximálních 1,5 V a ventilátorem běžícím naplno. Celkový zisk z přetaktování oproti referenčním taktům je v tomto případě 79 MHz u jádra a výborných 162 MHz (648 MHz efektivně) u pamětí. Překvapením jsou zejména maximální takty pamětí s ohledem na to, že jsou oproti první generaci karet s GDDR5 už v základu podstatně vyšší. V dalších grafech jsou výsledky referenční HD 5870 na základních taktech, přetaktované na 700/5 200 MHz (max. hodnota v CCC) a do třetice výsledky HD 5870 od Asusu na maximálních stabilních frekvencích. 

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Bez zvýšení napájecího napětí a s automatickou regulací otáček ventilátoru byla karta stabilní nanejvýš na 911 MHz u jádra a 5 444 MHz efektivně u pamětí – oproti referenční kartě a maximálním taktům dovoleným v Catalyst Control Center (900/5 200 MHz) je tedy maximální dosažená frekvence jádra jen nepatrně vyšší a o poznání lepší je to jen u pamětí, které se daly přetaktovat o 61 MHz (244 MHz efektivně) výše.

Ideální kompromis s nepříliš zvýšeným napájecím napětím a automatickou regulací by se tedy nejspíše nacházel někde v rozmezí 911-929 MHz u jádra a 1 361-1 372 MHz u pamětí. Změna frekvence v podobném rozsahu už se ale v důsledku projeví jen minimálním rozdílem ve výkonu.

Teploty jádra i spotřeba jsou obdobné, jako u referenční karty – u sestavy jsme naměřili v klidu 184 W a při zátěži 351 W. Teploty byly o malinko horší, dosahovaly 45 °C bez zátěže, 85 °C při zátěži v Bioshocku a 90 °C ve Furmarku.

Témata článku: Hardware, Asus, Přetaktování, Clear, Test paměti, Coda, Ccc, Dirt, Dirt 3, Embargo

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • karel743 25. 9. 2009 16:27:29
    chtělo by to asi vodníka na to taktování...
  • Jan Tomášek 25. 9. 2009 11:43:04
    Vypadá, že maxima byla v CCC zvolena celkem dobře. :-) Škoda, že ani...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5