reklama

Exkluzivně: Otestovali jsme české Windows Vista – 40 obrázků!

Nepřeberné množství uživatelů zkoumá funkce nadcházejících Windows Vista podle dostupných beta verzí – ať už jen hltají řádky popisujících článků, nebo si Visty hýčkají přímo na svém disku. Exkluzivně vám nyní přinášíme reportáž a fotodokumentaci z české verze tohoto operačního systému!
Kapitoly článku

Základní inovace Windows Vista v češtině

O novinkách chystaného systému Windows Vista jsme vás průběžně informovali v pravidelně vydávaných článcích – například Stahujte Windows Vista beta 2 nebo také Nejzásadnější novinky Windows Vista. Následující řádky vám naprosto exkluzivně přinesou náhled do první lokalizované verze, jež nese pracovní označení Mini-Beta a k níž má přístup jen několik málo testerů.

První zastávku věnujeme nabídce Start a Hlavnímu panelu, kde především prvně jmenovaná součást doznala na první pohled výrazných změn.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nabídka Start prošla jasnou kosmetickou úpravou

Díky textovému poli Zahájit hledání mohou uživatelé nově (oproti dřívějším verzím Windows) vyhledávat data v průběžně budovaném indexu, pro podobnou funkcionalitu tedy nemusí být nutné instalovat doplňkové aplikace. Jak je vidět z následujícího snímku obrazovky, také jednotlivé položky standardní programové skupiny Příslušenství doznaly změny v podobě obohacení o některé nové prvky:

Klepněte pro větší obrázek

Položky nabízené programovou skupinou Příslušenství

Jednou z novinek, které jsou již přeloženy do naší mateřštiny, je například šikovná pomůcka s názvem Kalendář. Uživatel díky němu může plánovat vlastní události, schůzky, připojit čas, dobu trvání apod. Kalendář tak najde své místo především na počítačích lidí, kteří potřebují organizovat svůj čas. Pokud k tomu navíc touží po utřídění vlastních kontaktů, poslouží jim k tomu Windows Contacts.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno utility Kalendář

 

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti online zveřejnění uživatelova kalendáře

Jak již bylo nastíněno výše, změny potkaly také dříve dosti kritizovanou funkci vyhledávání a novinkou je Boční panel. Vyhledávání, tak jak je můžete vidět na níže umístěném screenshotu, nyní probíhá výhradně formou indexovaných dat, takže zdlouhavému čekání na výsledek je konec. Tlačítková nabídka E-maily, Dokumenty, Obrázky, Hudba dovoluje během okamžiku změnit výsledky prohledávaných oblastí, tedy těch, ve kterých jsou implicitně ukládány odpovídající dokumenty. Boční panel zase zpřístupní důležité funkce v kterémkoliv okamžiku, námi pořízený screenshot ukazuje základní možnosti nastavení v češtině.

Klepněte pro větší obrázek

Vyhledávání pomocí indexu je velkým přínosem oproti dřívějším verzím Windows

 

Klepněte pro větší obrázek

Základní možnosti nastavení Bočního panelu


Zajímavé úpravy (a to nejen kosmetické) podstoupil také starý známý Průzkumník, jehož hlavní okno v nové grafické podobě nyní působí na pohled přitažlivěji. Praktickým vylepšením, které Windows Vista provází na mnoha krocích, je rozdělení adresy, resp. aktuálního umístění na jednotlivé části – při rychlé navigaci pak stačí klepnout tlačítkem myši na odpovídající sekci. Hlavní okno pomyslné brány do světa obsahu pevných disků a vyměnitelných médií zachycuje následující screenshot (druhý ukazuje možnosti nastavení zobrazení):

Klepněte pro větší obrázek

Starý Průzkumník se nyní může pochlubit novým vzhledem a vylepšenou funkčností

 

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti zobrazení

Pokud se uživateli nedostává operační paměti, může vsadit na odkládání dat na dostatečně rychlé médium – přesně tuto možnost zpřístupňuje zcela nová funkce ReadyBoost. Ideální jsou USB flash paměti, které mají dostatečně nízkou přístupovou dobu a navíc již dosahují poměrně slušných kapacit. Možnosti nastavení ReadyBoost v češtině zachycuje následující obrázek:

Klepněte pro větší obrázek

ReadyBoost dokáže zajistit dostatečně rychlé odkládání dat

Novinkou pro úpravu fotografií je aplikace Windows Photo Gallery, která tedy funguje nejen jako prostý tvůrce náhledů a katalogizér, nýbrž nabízí také základní možnosti editace dostupných obrázků. Níže zachycený screenshot ukazuje právě možnosti úprav načteného obrázku, přičemž jednotlivé nástroje se nacházejí v pravé části okna. Jejich české názvy dávají na první pohled tušit, které funkce se pod nimi ukrývají. Užitečnou pomůckou pro koncové uživatele se určitě stane rychlá oprava červených očí, případně oříznutí obrázku u nepříliš povedených fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Úpravy načteného obrázku ve Windows Photo Gallery

Základní doplňky české verze systému Windows Vista tedy napovídají, že se tvůrci snažili vsadit na obsáhlejší základní výbavu, která prostřednictvím modernějšího grafického rozhraní nabídne zajímavé možnosti již po instalaci operačního systému. Následující kapitola se zaměří na prozkoumání českých novinek v Ovládacích panelech.

Témata článku: Windows, Internet, Internet Explorer, Windows Vista, Explorer, Vista, Screenshot

370 komentářů

Nejnovější komentáře

  • skot 21. 5. 2007 20:41:08
    ten člověk má úplnou pravdu !!!!
  • Ilfirin 6. 3. 2007 15:57:42
    Má, bohužel. Majoritní podíl trhu.
  • Ilfirin 6. 3. 2007 15:47:50
    ICQ na různých operačních systémech? A na mobilu s...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 100

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 34

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

** Novinka od Asusu míří přímo proti MacBooku od Applu ** Nabídne daleko více výkonu za stejné peníze

2.  12.  2016 | David Polesný | 144

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 73


reklama