Exkluzivně: Otestovali jsme české Windows Vista – 40 obrázků!

Nepřeberné množství uživatelů zkoumá funkce nadcházejících Windows Vista podle dostupných beta verzí – ať už jen hltají řádky popisujících článků, nebo si Visty hýčkají přímo na svém disku. Exkluzivně vám nyní přinášíme reportáž a fotodokumentaci z české verze tohoto operačního systému!
Kapitoly článku

Základní inovace Windows Vista v češtině

O novinkách chystaného systému Windows Vista jsme vás průběžně informovali v pravidelně vydávaných článcích – například Stahujte Windows Vista beta 2 nebo také Nejzásadnější novinky Windows Vista. Následující řádky vám naprosto exkluzivně přinesou náhled do první lokalizované verze, jež nese pracovní označení Mini-Beta a k níž má přístup jen několik málo testerů.

První zastávku věnujeme nabídce Start a Hlavnímu panelu, kde především prvně jmenovaná součást doznala na první pohled výrazných změn.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nabídka Start prošla jasnou kosmetickou úpravou

Díky textovému poli Zahájit hledání mohou uživatelé nově (oproti dřívějším verzím Windows) vyhledávat data v průběžně budovaném indexu, pro podobnou funkcionalitu tedy nemusí být nutné instalovat doplňkové aplikace. Jak je vidět z následujícího snímku obrazovky, také jednotlivé položky standardní programové skupiny Příslušenství doznaly změny v podobě obohacení o některé nové prvky:

Klepněte pro větší obrázek

Položky nabízené programovou skupinou Příslušenství

Jednou z novinek, které jsou již přeloženy do naší mateřštiny, je například šikovná pomůcka s názvem Kalendář. Uživatel díky němu může plánovat vlastní události, schůzky, připojit čas, dobu trvání apod. Kalendář tak najde své místo především na počítačích lidí, kteří potřebují organizovat svůj čas. Pokud k tomu navíc touží po utřídění vlastních kontaktů, poslouží jim k tomu Windows Contacts.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno utility Kalendář

 

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti online zveřejnění uživatelova kalendáře

Jak již bylo nastíněno výše, změny potkaly také dříve dosti kritizovanou funkci vyhledávání a novinkou je Boční panel. Vyhledávání, tak jak je můžete vidět na níže umístěném screenshotu, nyní probíhá výhradně formou indexovaných dat, takže zdlouhavému čekání na výsledek je konec. Tlačítková nabídka E-maily, Dokumenty, Obrázky, Hudba dovoluje během okamžiku změnit výsledky prohledávaných oblastí, tedy těch, ve kterých jsou implicitně ukládány odpovídající dokumenty. Boční panel zase zpřístupní důležité funkce v kterémkoliv okamžiku, námi pořízený screenshot ukazuje základní možnosti nastavení v češtině.

Klepněte pro větší obrázek

Vyhledávání pomocí indexu je velkým přínosem oproti dřívějším verzím Windows

 

Klepněte pro větší obrázek

Základní možnosti nastavení Bočního panelu


Zajímavé úpravy (a to nejen kosmetické) podstoupil také starý známý Průzkumník, jehož hlavní okno v nové grafické podobě nyní působí na pohled přitažlivěji. Praktickým vylepšením, které Windows Vista provází na mnoha krocích, je rozdělení adresy, resp. aktuálního umístění na jednotlivé části – při rychlé navigaci pak stačí klepnout tlačítkem myši na odpovídající sekci. Hlavní okno pomyslné brány do světa obsahu pevných disků a vyměnitelných médií zachycuje následující screenshot (druhý ukazuje možnosti nastavení zobrazení):

Klepněte pro větší obrázek

Starý Průzkumník se nyní může pochlubit novým vzhledem a vylepšenou funkčností

 

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti zobrazení

Pokud se uživateli nedostává operační paměti, může vsadit na odkládání dat na dostatečně rychlé médium – přesně tuto možnost zpřístupňuje zcela nová funkce ReadyBoost. Ideální jsou USB flash paměti, které mají dostatečně nízkou přístupovou dobu a navíc již dosahují poměrně slušných kapacit. Možnosti nastavení ReadyBoost v češtině zachycuje následující obrázek:

Klepněte pro větší obrázek

ReadyBoost dokáže zajistit dostatečně rychlé odkládání dat

Novinkou pro úpravu fotografií je aplikace Windows Photo Gallery, která tedy funguje nejen jako prostý tvůrce náhledů a katalogizér, nýbrž nabízí také základní možnosti editace dostupných obrázků. Níže zachycený screenshot ukazuje právě možnosti úprav načteného obrázku, přičemž jednotlivé nástroje se nacházejí v pravé části okna. Jejich české názvy dávají na první pohled tušit, které funkce se pod nimi ukrývají. Užitečnou pomůckou pro koncové uživatele se určitě stane rychlá oprava červených očí, případně oříznutí obrázku u nepříliš povedených fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Úpravy načteného obrázku ve Windows Photo Gallery

Základní doplňky české verze systému Windows Vista tedy napovídají, že se tvůrci snažili vsadit na obsáhlejší základní výbavu, která prostřednictvím modernějšího grafického rozhraní nabídne zajímavé možnosti již po instalaci operačního systému. Následující kapitola se zaměří na prozkoumání českých novinek v Ovládacích panelech.

Témata článku: Windows, Internet, Internet Explorer, Windows Vista, Explorer, Panel, Vista, Internet Explorer 10, Internet Explorer 9, Screenshot, Tiskárny v akci

370 komentářů

Nejnovější komentáře

  • skot 21. 5. 2007 20:41:08
    ten člověk má úplnou pravdu !!!!
  • Ilfirin 6. 3. 2007 15:57:42
    Má, bohužel. Majoritní podíl trhu.
  • Ilfirin 6. 3. 2007 15:47:50
    ICQ na různých operačních systémech? A na mobilu s...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 111

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?