reklama

Exchange Server 2013 – díl 2: změny pro klienty

Exchange 2013 přináší hromadu novinek jak na straně serverové služby, tak na straně servisu pro klienty. V dnešním článku se podíváme na změny v OWA, tedy Outlook Web Access.

Po úvodu do problematiky Exchange 2013 v prvním dílu, kdy jsme se seznámili se základním popisem ve změnách na úrovni architektury a správy celého prostředí, se dnes zevrubně podíváme na další novinky, které tato nová verze přinese koncovým uživatelům. Tyto změny se v podstatě dají rozdělit na tzv. viditelné, kterých si uživatelé všimnou na první pohled a většinou se týkají uživatelského rozhraní a potom také ty, které jsou běžnému uživateli naopak skryty a mění fungování kdesi uvnitř. Tyto změny jsou naopak velmi podstatné pro nás, správce. Pojďme se podívat na příklady z obou kategorií.

Outlook Web App

Změny, které jsou ihned viditelné, se mohou odehrát pouze v rozhraní, kterým uživatel komunikuje se svojí poštovní schránkou. Protože účelem tohoto článku není vás seznámit se změnami v primárním klientovi, kterým je stále plný Outlook 2013 z balíku Microsoft Office a protože nemůžeme řešit, jak vypadá prostředí jednotlivých mobilních klientů ActiveSync (každý výrobce si jej tvoří sám a ActiveSync je pouze synchronizačním protokolem na pozadí), tak jediným klientem, který zbývá je Outlook Web App, zkráceně tedy OWA.

OWA je jediným klientem, za který je plně zodpovědný Exchange tým a vlastně také jediným, za který tento tým nese plnou zodpovědnost. A hned na začátku je potřeba zmínit, že toto prostředí doznalo zásadních změn. První, o čem je potřeba mluvit je změna, jak máme tohoto klienta vnímat. Už to není jen nouzové prostředí, určené pro krátkodobou práci např. na dovolené v internetové kavárně, ale naopak plnohodnotný klient, který snese mnohem tvrdší kritéria a pro mnohé uživatele či společnosti, se tak může stát alternativou k plnému Outlooku. Zdali vás přesvědčím o tom, že by OWA opravdu mohla doznat takové změny a práce v ní by mohla být primárním prostředím pro vaše uživatele, o tom se pravděpodobně rozhodnete až po osobním „osahání“, nicméně ty nejdůležitější změny, které mluví ve prospěch výše uvedeného, jsou následující.

Klepněte pro větší obrázek
Nový vzhled OWA na Exchange Server 2013

OWA Offline

Jedním ze základních argumentů pro použití plného Outlook klienta byla vždy možnost použití „Režimu s mezipamětí“, kdy obsah schránky na serveru je synchronizován s lokálním OST souborem. Bez ohledu na to, zdali klient disponuje připojením k Exchange nebo ne, stále má k dispozici všechna svá data, libovolně s nimi pracuje a v okamžiku, kdy dojde ke znovuobnovení spojení se serverem, proreplikují se změny, ke kterým mezitím na obou stranách došlo (poznámka: v Outlook 2013 je možnost si nově pomocí posuvníku nastavit, jak dlouho do minulosti má Outlook schránku do OST synchronizovat – je zde možnost volby od 14 dnů až po celou schránku). Nově je zde velmi podobná volba i v rámci internetového prohlížeče.

Po zapnutí Offline režimu dojde k synchronizaci dat ze strany Exchange do lokální databáze spravované prohlížečem a obsah schránky je uživateli dále dostupný i bez připojení k internetu. Jakmile je spojení obnoveno, dojde k přenesení změn podobně, jako v Outlooku. Do offline kopie se ale nesynchronizují veškerá data z vaší schránky, ale jen zprávy staré maximálně 3 dny a o celkovém počtu 150ti položek, navíc jen v některých složkách. Dále je k dispozici aktuální a následující měsíc v případě kalendáře, naopak kontakty jsou offline dostupné všechny. Více se o Offline přístupu k OWA dozvíte na této stránce.

OWA přizpůsobená všem klientům

Druhou zajímavou změnou v rámci uživatelského rozhraní je schopnost OWA se adaptovat na různé platformy, na kterých ji budete spouštět. A to samozřejmě tak, aby se prostředí přizpůsobilo velikosti zařízení (např. telefon vs. tablet), nebo způsobu, jak s ním budete pravděpodobně pracovat (např. myš vs. ovládání prsty na dotykové obrazovce).

OWA aplikace

Správce má nyní možnost do prostředí OWA nově instalovat i celou řadu doplňků, jakýchsi miniaplikací, které mohou prostředí OWA doplňovat o další funkcionalitu a vy tak můžete uzpůsobit toto prostředí konkrétně pro vaše uživatele a jejich potřeby. Několik aplikací je k dispozici ihned po instalaci, další jsou dostupné z Office Store - některé zdarma, jiné naopak za poplatek. Případně si samozřejmě můžete aplikaci vyvinout sami a do Exchange ji nainstalovat z lokálního zdroje. Jako správce serveru máte možnost pomocí oprávnění řídit, kdo bude moci doplněk používat a pro koho bude naopak skryt. Aktuálně je k dispozici několik desítek aplikací, jejich nabídka je široká – od možnosti práce s adresou/mapou přímo v OWA, až po propojení na sociální sítě, např. LinkedIn.

Klepněte pro větší obrázek
OWA aplikace v Exchange Server 2013

Obě výše popsané novinky jsou pěkně popsány v tomto článku.

Outlook a jeho spojení s Exchange Server 2013

Pokud je vaším hlavním klientem Outlook, je potřeba upozornit na jednu zásadní novinku, kterou sebou Exchange 2013 přináší. Touto změnou, která vychází z architektonických změn popsaných v minulém díle, je sjednocení komunikace tohoto klienta se serverem do jednotného kanálu, kterým odteď bude Outlook Anywhere (tedy RPC over HTTP). Jen připomenu, že doteď jsme toto připojení používali jen při připojení Outlook klientů k Exchange serveru z internetu, na LAN síti nám klienti komunikovali pomocí tzv. MAPI (tedy RPC) protokolu.

Díky této změně by se měla celá konfigurace klientského přístupu zásadním způsobem zjednodušit – odpadají totiž dvojí požadavky na různá jména a typy autentizace, navíc se díky tomu také výrazně zjednodušuje práce s certifikáty na straně serveru. Z tohoto pohledu je to jistě pozitivní změna, nicméně pozor na další aplikace (např. BlackBerry a další), které mohou pro přístup k serveru používat protokol, který už není ze strany serveru podporován a proto je potřeba zajistit aktualizovanou verzi takové aplikace, která už bude umět komunikovat požadovaným způsobem.

Klepněte pro větší obrázek
Architektura klientských protokolů v Exchange Server 2013

Při konfiguraci klienta dejte prosím také pozor na to, že v rámci nastavení profilu bude nyní téměř vždy nutné, aby byl profil nastaven automaticky, pomocí služby Autodiscover. Jistě se ptáte proč – celé HTTP spojení je totiž skrz CAS server předáváno dál do vnitřní sítě dál až na koncový Mailbox server kde je zakončeno, podobně jako kdyby CAS server plnil pouze roli reverzní proxy (poznámka: CAS servery se nechají velmi jednoduše pomocí load balancerů na L4 vrstvě provozovat ve vysoce dostupném scénáři, na rozdíl od předchozí verze, která vyžadovala L7 balancery).

V rámci nastavení klienta se ale nemůže objevit jméno konkrétního serveru, protože bychom tím byli na tomto serveru a jeho jménu závislí. Což by v případě nasazení v rámci vysoké dostupnosti znamenalo, že bychom museli řešit celou řadu dalších problémů, které ale vždy nakonec vedly k různým omezením v rámci návrhu celého prostředí (dosud nebylo možné v rámci rozsáhlých prostředí publikovat Exchange do internetu pod jednotným jménem), případně tyto situace vedly k ovlivňování klienta („Správce provedl změny na straně serveru, které vyžadují restartování Outlook“). Nyní je v rámci nastavení profilu Outlooku ve jménu Exchange serveru uveden místo konkrétního jména GUID poštovní schránky, následován samotnou doménou. I když to na první pohled může vypadat zběsile, řeší to pro nás problémy, které jsem popsal výše.

Závěr

Dnes jsme se seznámili se změnami, které přinesl nový Exchange 2013 na straně uživatelů. A to jak se změnami viditelnými v rámci OWA rozhraní, tak se změnami skrytými, které ovlivňují, jak se klienti připojují k Exchange Serveru. Příště se podíváme na další novinky, které Exchange 2013 nabízí – tentokrát v oblasti propojení s cloudovou verzí Exchange Online, v rámci Office 365.

Autor: Martin Pavlis – KPCS CZ – pavlis@kpcs.cz

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Sociální sítě, Exchange, Offline

reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama