ewido anti-spyware 4.0: nenáročný ochránce

I když se na vývoji ewido anti-spyware podíleli tři mladíci, patří software ke špičce v oboru. ewido staví nejen na rozsáhlé databázi signatur, nadstandardních nástrojích a nízkých nárocích na operační paměť, ale především na jednoduchém rozhraní, které dostálo ve verzi 4.0 ještě mnoha dalších vylepšení.

Vše začalo před lety v Bavorsku, když se tři mladíci začali ve volném čase bavit programováním bezpečnostního software. Jejich produkt nazvaný ewido anti-malware se především díky jednoduchému rozhraní, s nímž si poradí i méně zkušení uživatelé, velmi brzo dostal do podvědomí uživatelů.

Další kapitola tohoto příběhu má jméno Grisoft. Česká společnost sázející veškeré své body na antivirový systém AVG. Směr, jakým se uživatelé v poslední době ubírají je jednoznačný – místo jednotlivých řešení sahají raději po „all-in-one“ produktech. Za výhodnější peníz svému počítači dopřávají maximální možný komfort a bezpečí. Zatímco někteří vývojáři těchto univerzálních systémů vydávají kompletní balíky, Grisoft jde cestou jinou – komponenty „doplňuje“. Před rokem zakomponoval do svého systému již hotový firewall, nyní sáhnul po dalším prvku – ochraně proti spywaru.

Zatím je ewido anti-spyware dostupný zvlášť jako samostatný produkt. Do budoucna jej však s největší pravděpodobností najdeme už jen jako součást komplexního bezpečnostního řešení společnosti Grisoft. O tom, že se s aplikací něco děje, napovídá mimo označení verze i drobná změna v samotném názvu. Z ewido anti-malware 3.5 je tak rázem ewido anti-spyware 4.0 s několika novinkami a vylepšeními.

Tip: ve funkčním srovnání vycházíme z předchozí verze 3.5. Pokud jste ewido anti-malware 3.5 ještě nezkoušeli, přečtěte si náš první pohled.

(Re)design podle mého gusta

Hned po spuštění vás do očí uhodí dvě změny největší – jednak je to kompletní redesign celé aplikace a také čeština, která v předchozích verzích uživatelům tolik chyběla. Bát se však netřeba, protože na přehlednosti aplikace ani redesign ani změna jazyka nikterak neubírá. Ba možná naopak. Hlavní okno je příjemně vzdušné, základní ovládání je pak řešeno pomocí ikonového menu v horní části okna a rozšiřujících záložek v jednotlivých sekcích. Kéž by se podobné rozhraní objevilo i u samotného AVG antiviru, jehož ovládání mi přijde poněkud nemoderní a těžkopádné.

 

Vzhled hlavního okna: verze 3.5 • verze 4.0

I přes jednoduchost zůstávají zachovány funkční možnosti všech komponent předchozí verze. Zásadní služby jsou přímo dostupné ze základní obrazovky, pro další nastavení už si musíte sáhnout hlouběji. Příliš podrobná nastavení ale nehledejte. Z mého dojmu je rozhraní koncipováno spíše pro středně pokročilé uživatele, kteří si sice s počítačem rozumí, ale nehledají zbytečně složitá řešení.

Zásadní moduly

Zásadní jsou pro uživatele první tři sekce. Pod ikonou Aktualizovat najdete systém update signatur ve sdílené databázi škodlivých objektů. Systém dokáže soubory ze sítě stahovat automaticky, o úspěšné aktualizaci vás informuje bublinou v systémové oblasti operačního systému. Máte-li raději všechno pod kontrolou, kliknutím na tlačítko Zahájit aktualizaci ji spustíte ručně kdykoliv. Signatury jsou aktualizovány poměrně často, někdy i několikrát denně. Kromě odhalování podle stažených signatur dokáže systém vyhledat další potenciální hrozby pomocí heuristické analýzy.

Správa aktualizací

Sekce Scanner je dělena do tří karet. První nabízí výběr oblasti, která bude na přítomnost havěti kontrolována. Od kompletní prohlídky celého systému jde program až k možnosti individuálního uživatelského nastavení kontrolovaných oblastí. Pomocí tzv. profilů si můžete vybrat jen ty oblasti, v nichž vám hrozí nebezpečí. O kartě Nastavení snad netřeba více hovořit, na uživatele verze Plus čeká ještě jedna novinka v podobě plánování automatické kontroly systému. I systém naplánovaných úkonů využívá výše zmiňované profily.

I když jsem hovořil o celkově přehledném rozhraní, práce s profily, jejich konfigurací a plánováním se především začátečníkům může zdát z počátku trochu složitá. Složitější profily kompenzuje sekce Rezidentního štítu. Zde mimo pěti základních položek nehledejte žádná další tlačítka. Rezidentní štíty jsou často terčem kritiky ze strany uživatelů kvůli nekompatibilitě s aplikacemi dalších stran. Abyste předešli problémům s kolizí bezpečnostních produktů, zkontrolujte si před instalací ewido anti-spyware seznam kompatibilního softwaru, zda je v něm obsažen i vámi používaný software.

 

Nastavení skeneru • práce s profily

Místy přehnaná strohost

Infekce je obdobou karantény známé z konkurenčních produktů. Karta Výjimky je opět částečnou novinkou. Za pomoci pravidel umožňuje podle části názvu nebo cesty ignorovat při kontrole předem daný obsah. Škoda jen, že není seznam výjimek dostupný přímo z hlavního nastavení skeneru a je třeba jej složitěji dohledávat.

 

Výsledky kontroly • karanténa

Už v pohledu na předchozí verzi si kolega Jurásek stěžoval na přílišnou strohost informací podávaných systémem při nalezení infekce. Při pohledu na položky v karanténě nebo obsah pod ikonou Reporty bohužel nemohu než souhlasit. Kromě času a výsledku skenování neuvádí zpráva nic, dokonce ani informaci o tom, zda byl test proveden kompletně nebo jen zčásti. Máte-li problém závažnějšího charakteru, můžete si zprávu o výsledku skenování uložit do textového souboru a následně s ní vyhledat odborníka.

Nejen skener

Velký potenciál aplikace skrývá modul Analýza. K běžným funkcím se zde přidává několik nadstandardních nástrojů, které ewido anti-spyware odlepují visačku pouhého skeneru. Analýza obsahuje následující záložky:

Procesy – nástroj nahrazující Správce úloh systému Windows. Nenajdete zde sice zátěž procesoru nebo možnost přiřazování priorit běžícím programům, přímo z okna ewido anti-spyware ale můžete snadněji vyhledat škodlivé služby a stiskem jednoho tlačítka je odstranit z paměti.

Seznam procesů

Spojení – spíše než v antispyware je obdoba této služby využívána ve firewallových řešeních. Zobrazuje seznam procesů využívajících internetové připojení. Zkušenějším uživatelům o možné hrozbě napoví i využívaný protokol příp. lokální nebo vzdálená adresa.

Automatické spuštění – je další nadstavbou běžné výbavy operačního systému Windows XP. Podle umístění a cesty, odkud jsou jednotlivé aplikace spouštěny, lze jednoduše vystopovat falešné nebo škodlivé služby. Ve srovnání s msconfigem napoví i ikona u jednotlivých položek.

Procesy spouštěné po startu Windows

Doplňky prohlížečů – a na řadu přicházejí dvě novinky. Ne příliš často kontrolují aplikace tzv. Browser Helper Objects (BHO). Mezi tyto doplňky patří nejrůznější prohlížečové toolbary nebo plug-iny (např. Google toolbar nebo doplněk Adobe pro jednodušší otevírání souborů PDF z okna prohlížeče). Protože instalace takových prvků je často nedostatečně zabezpečena, kontroluje ewido i tyto objekty.

Prohlížečové doplňky

Prohlížeč LSP – poslední záložka má spíše informativní charakter. O kterékoliv položce v seznamu si kliknutím zjistíte podrobnější informace. Tím ale možnosti ewida končí.

Tip: Nevíte, co znamená zkratka LSP? Podrobné informace o technologii naleznete na internetových stránkách Microsoftu.

Mějte přehled

Některé programy se dokáží automaticky připojit na internet a bez vašeho vědomí odesílat informace, byť jde třeba jen o zjišťování aktualizací. Naštěstí dnes už existuje několik způsobů, jak tomuto zamezit. Jedním z nich jsou nastavení na kartě Antispy. Najdete zde spoustu, především systémových, nastavení, v nichž lze změnit chování Windows a jeho komponent tak, aby se ven nedostalo nic bez vašeho vědomí.

Červeně jsou vyznačeny pokročilé volby

O tom, že i soubory odstraněné z Koše je ještě možné obnovit, určitě víte. Poslední pomůckou, o níž dnes padne zmínka, je Skartovač. Utilita pro bezpečné odstranění souborů tak, aby je už nikdy nebylo možné obnovit z diskových záznamů. Do okna Skartovače vyberete soubory, následně zvolíte úroveň skartace a stisknete tlačítko Start. Nic víc není třeba ke stoprocentní jistotě bezpečného zničení všech vybraných souborů.

Skartovač

Vzrůst nebo pád?

O rychlosti testování už bylo dosti napsáno v prvním pohledu. Zatímco rezidentní štít verze 3.5 si z celkové operačním paměti ukousnul asi 5 MB, rezident verze 4 si vystačí s 2 – 3 MB RAM při nečinnosti, což je opravdu minimum. Při práci se systémem, kdy skener kontroluje otevírané soubory, tato hranice kolísá. Zatížení při kompletním skenování je závislé na kontrolovaném obsahu. V průměru se pohybuje kolem 60 MB RAM.

Dříve bezkonkurenčnímu Ad-Aware se v poslední době objevuje čím dál více konkurentů. I když každému vyhovuje jiné řešení, s nízkými paměťovými nároky, rozsáhlou databází signatur a přídavnými nástroji do seznamu můžeme připsat položku další – ewido anti-spyware. Jen další měsíce a vývojové verze ukáží, zda se ve špičce udrží nebo bude vstup společnosti Grisoft znamenat pro tento software konec ambicí.

ewido anti-spyware 4.0
autor Grisoft, s.r.o.
domácí stránka http://www.ewido.net/
velikosti souboru 8 MB
licence shareware
download GigaMania.cz

Témata článku: Software, GigaMania, Spyware, Skartovače, Google Toolbar

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Kryštof 11. 7. 2006 17:00:08
    Naprosto stejná zkušenost - program nalezl 12 potvor tam, kde AD-WARE ani...
  • Tom 11. 7. 2006 9:57:41
    To každopádně...
  • rajo 11. 7. 2006 0:00:01
    Ano, trochu jsem to přehnal, pardon. Šlo mi spíš o ten falešný "pocit...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5