EU dosáhne svého: Miliardy Microsoftu asi nevrátí

Jen málokoho snad překvapilo, že Microsoft prohrál první kolo odvolání proti miliardové pokutě udělené Evropskou komisí.
Kapitoly článku

Rok 2010 se kvapem blíží

Do roku 2010 zřejmě spor o Windows Media Player nepotrvá. Microsoft se nijak netají svou únavou z celého dění, ale ani ochotou dále bojovat v případě, že to uzná za vhodné. Brad Smith, senior viceprezident společnosti, vydal tento týden tiskové prohlášení prezentující postoj Microsoftu. V jeho zkrácené podobě najdeme podrobné vysvětlení dobře ukazující postoj softwarového gigantu k antimonopolním sporům, který se s přibývajícími problémy od konce devadesátých let chtě - nechtě změnil, a jímž také uzavřeme tento článek:

Zatím jsme měli málo času na pročtení rozhodnutí, které soud dnes vynesl. Jedná se
o rozhodnutí, které k plnému pochopení vyžaduje dostatek času (200 stran; pozn. redakce). Nicméně je zřejmé, že soud souhlasil s Komisí v mnoha bodech. Rád bych tímto vyjádřil náš vděk tomuto soudu za dlouhou úvahu, kterou této kauze věnoval. Jsou to komplikovaná a důležitá témata, a my oceňujeme objektivní a důkladnou práci, ze které vzešlo dnešní rozhodnutí.

Oceňujeme rozhodnutí soudu ve sporném bodu týkajícím se dohledu zplnomocněnce (kurátora; pozn. redakce) a monitorovacího mechanismu, ve kterém s námi soud souhlasil. Byl bych ten první, kdo by přiznal, že si nemyslím, že by někdo mohl říci, že toto je nejdůležitější část tohoto případu nebo rozhodnutí.

Pro nás jako společnost je velice důležité, abychom dostáli požadavkům evropského práva. Rozhodnutí soudu důkladně prostudujeme, a pokud z něj pro nás vyplynou další kroky, které bude potřeba učinit, abychom mu dostáli, jsme připraveni je splnit. Bude však potřeba dostatečný čas, nejméně několik dalších hodin, k pečlivému prostudování rozhodnutí.

V uplynulých letech jsme tvrdě pracovali na sporných bodech. Výsledkem tohoto úsilí je, že verze Windows, kterou nyní nabízíme v Evropě, je v souladu s rozhodnutím komise z roku 2004. Jsem také potěšen, že jsme v minulém roce mohli vést konstruktivní diskuzi s Evropskou Komisí, což nám umožnilo přijít na trh s Windows Vista, jež jsou v souladu s rozhodnutím Komise z roku 2004. (...)

Je nutno říci, že od roku 1998, kdy tento spor začal, se hodně změnilo. Změnil se svět, celé průmyslové odvětví a změnila se také naše společnost. Snažili jsme se to reflektovat již před rokem, kdy jsme uveřejnili naše „Windows Principles“. Tedy principy, které mají za úkol zajistit, že všechny budoucí verze Windows, počínaje Windows Vista, budou ve shodě nejen s právními předpisy USA, ale také s evropským právem.

Snažili jsme se být otevření a transparentní, a zároveň jsme usilovali o posílení našich vazeb s ostatními firmami v celém odvětví. Stojí za zmínku, že jsme minulý týden oznámili novou dohodu se Sun Microsystems, a o týden dříve také dohodu s firmou Novell. Tedy se dvěma společnostmi, které před téměř devíti lety stály na opačném konci tohoto případu.

Mnoho se změnilo, ale zmíním, že jedna věc zůstala a zůstane neměnná. A to závazek Microsoftu vůči Evropě. Když tento případ začal, bylo na trhu 24 evropských jazykových verzí Windows. Dnes jich je 41, a toto číslo stále roste. Když začal tento případ, měli jsme v Evropě 3 900 zaměstnanců, dnes jich máme 13 000, a toto číslo stále poroste. V době začátku sporu investoval Microsoft do výzkumu a vývoje v Evropě každoročně 3 miliony USD, dnes investujeme téměř půl miliardy, a toto číslo dále roste. Dnes pracujeme s více než 200 000 obchodními partnery, kteří na evropském kontinentu zaměstnávají téměř 3 miliony lidí, a tato čísla rovněž dále porostou.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,