eTrust Internet Security Suite: počítač v bezpečí

O tom, že je nutné počítač s operačním systémem Windows vybavit antivirovou ochranou, už asi nikdo nepochybuje. Známí výrobci antivirů se již nějakou dobu snaží vytvářet ucelené balíky aplikací, které vás ochrání jak před viry, tak před útokem z internetu, nevyžádanou poštou, spywarem či reklamou. V článku si jedno takové řešení představíme.

Plusy / minusy
+ snadné ovládání
+ kvalitní firewall
+ rychlost vyhledávání spywaru
– česká lokalizace
– nastavení antiviru
– výchozí nastavení

Vše na jednom místě

Bezpečnostní řešení eTrust Internet Security Suite obsahuje antivirový program eTrust EZ Antivirus, ochranu v podobě eTrust Personal Firewallu, zabezpečení před spywarem a adwarem eTrust PestPatrol Anti-Spyware a pomocníka v boji s nevyžádanou poštou eTrust Anti-Spam. Instalace programu je snadná, navíc již během ní může dojít ke stažení nejnovějších aktualizací.

Všechny programy je možné ovládat z jednotného rozhraní, které zastřešuje aplikace obsažené v sadě. Střízlivé, ale moderní rozhraní působí jednoduše ve smyslu snadného ovládání. Bezpečnostní centrum, jak je nazváno, obsahuje pět částí. Ta první vlastně nabízí pouze odkazy k ovládání jednotlivých programů a informaci o tom, zda je vše v pořádku. Zbylé části se věnují jednotlivým částem zabezpečení.

Klepněte pro větší obrázek

Bezpečnostní centrum se snadným přístupem ke všem aplikacím

eTrust EZ Antivirus

V ovládacím panelu antivirové části produktu jste informováni o verzi programu a skenovacího stroje, provedených aktualizacích a počtu dnů zbývajících do vypršení licence. Indikátory ukazují, zda je spuštěna rezidentní ochrana, nastavena kontrola elektronické pošty a zda jsou virové definice aktuální. Další samostatný rámeček informuje o naposledy prováděné kontrole.

Bezpečnostní centrum nabízí tři (dva) způsoby spuštění antivirového programu. Můžete vyvolat program s okamžitou kontrolou všech souborů v počítači nebo jej pouze spustit. Třetí způsob startuje online aktualizaci. Antivirus klasicky umožňuje spuštění kontroly počítače a také naplánovat kontrolu na určitý den a hodinu, včetně možnosti opakování. K dispozici máte kontrolu pouze vybraných položek.

Dialog pro nastavení skenování nabízí úpravu nastavení ručně spuštěného skeneru, rezidentní ochrany a kontroly e-mailů. U prvních dvou jmenovaných můžete určit přípony souborů, které budou z kontroly vyjmuty. Jinak lze upravit pouze výchozí akce. Podrobnosti vztahující se k heuristické analýze, kontrole archivů a další vlastnosti známé z jiných antivirů zde nenajdete.

Aktualizační mechanismus je nastaven automaticky. Pokud se vám to nelíbí, můžete určit čas, kdy naplánované aktualizace proběhnou. Problémem by neměl být ani průchod přes proxy server. Jako všechny moderní antivirové programy, i tento obsahuje karanténu, ve které najdete izolované soubory s nákazou.

Budete-li chtít kontaktovat technickou podporu, tak využijete automatické sestavení informací o svém počítači. Výrobce nabízí na svých stránkách i vlastní podobu virové encyklopedie.

Klepněte pro větší obrázek

Antivirový program působí velice jednoduše a snadno se ovládá

eTrust Personal Firewall

Bezpečnostní centrum zobrazuje pouze základní informace o firewallu a umožňuje jeho spuštění. Hned na první pohled je jasné, že i když je v názvu eTrust, jde o stoprocentní firewall ZoneAlarm od společnosti ZoneLabs. Určitě by si vyžádal samostatnou recenzi, pokusím se ale být stručný.

Tento vynikající firewall hlídá příchozí i odcházející spojení s internetem a počítačovou sítí. Uživatel si může určit, která síťová rozhraní patří do internetu a která lze považovat za bezpečná a důvěryhodná. Příslušný dotaz se objeví automaticky, pokud bude zjištěno nové síťové rozhraní. Pro každou aplikaci a proces komunikující po síti se objeví dotaz, zda je možné jim povolit přístup.

Nastavení si firewall dokáže samozřejmě zapamatovat. Nevím, jestli je dobře, že se firewall ptá, zda povolit online aktualizace antivirovému programu. Vzhledem k tomu, že patří do jednoho balíku, nebylo by od věci nějaké výchozí nastavení.

Internetové i důvěryhodné sítě mohou být nastaveny na tři stupně ochrany. Zkušenější uživatelé mohou ručně upravit komunikační protokoly a porty, které budou přístupny. Pro takto nastavená pravidla můžete určit, v jakém čase budou aplikována. Najdete zde i příslušné nastavení, pokud na počítači nebo v síti využíváte sdílené připojení k internetu nebo překlad adres (ICS/NAT). Důvěryhodná spojení můžete nastavit i ručně zadáním jedné IP adresy, rozsahu adres nebo masky posítě.

Firewall kontroluje také přílohy zpráv elektronické pošty. Kromě upozornění na nebezpečné soubory vám může být užitečná informace o tom, zda jsou z počítače příliš často odesílány e-maily nebo zda zprávy mají více jak nastavený počet adresátů.

Dále firewall ovlivňuje zabezpečení souborů cookies, dovede blokovat reklamy na webových stránkách i vyskakovací okna a může zablokovat určitý typ obsahu webových stránek (typicky jde o zákaz JavaScriptu). Blokování reklamních bannerů funguje pouze do okamžiku, dokud není použita technologie Flash.

Nástroj ID Lock dovede ohlídat, aby z vašeho počítače neunikala osobní a jiná data. Stačí zadat jejich hodnoty a tento nástroj aktivovat. Jde tedy o určitou formu ochrany před stále zákeřnějším phishingem. Můžete si samozřejmě definovat důvěryhodné webové stránky, na kterých vám bude použití vybraných údajů dovoleno. Jako výchozí jsou připraveny weby eBay a PayPal.

Klepněte pro větší obrázek

Zámek ve vynikajícím firewallu zajistí okamžité přerušení síťové komunikace

eTrust PestPatrol Anti-Spyware

Hned na úvod musím napsat, že mě překvapilo, když jsem si všiml, že ochrana před spywarem není ve výchozím stavu aktivována. Nevím, jaký k tomu měl výrobce důvod. Vzhled příslušného modulu v Bezpečnostním centru se podobá antivirové části. Opět zde najdete informace o kontrolách, verzích a aktualizacích, program můžete spustit dvěma způsoby nebo vyvolat aktualizaci. K dispozici je také encyklopedie spywaru.

PestPatrol Anti-Spyware je na pohled velice jednoduchá aplikace. Na výběr máte ze dvou způsobů kontroly. Základní test prověří operační paměť, soubory cookies, známé klíče v registrech a soubory na disku. Druhý test, který si zvolíte, bude prohledávat také vámi zadané konkrétní složky v počítači. Kontrolu je možné naplánovat. V případě, že ji budete chtít spustit jako jiný uživatel, je k dispozici pole pro zadání uživatelského jména a hesla.

V nastavení protišpionážní ochrany ovlivníte její spouštění na pozadí, způsob online aktualizací (automaticky, s potvrzením, manuálně) a zvukové události. Chcete-li pomoci výrobci, můžete mu přes internet nechat zasílat výsledky testů ze svého počítače. Případná havěť je ukládána do karantény. Pokud máte nějaký důvod k tomu, aby byly některé nebezpečné soubory ignorovány, můžete je z testování vyloučit.

Rychlost standardní kontroly je opravdu vysoká. Na pokusném počítači byla provedena za méně jak deset vteřin, přičemž byly objeveny všechny nastražené pasti a pastičky v podobě spywaru a adwaru.

Klepněte pro větší obrázek

Protišpionážní ochrana v akci

eTrust Anti-Spam

Ochranu před nevyžádanou poštou asi nemá smysl dopodrobna popisovat. Podporované programy jsou pouze Outlook a Outlook Express. Jak je však známo, většina jiných hojně používaných poštovních klientů obsahuje vlastní mechanismy pro filtrování nevyžádaných zásilek.

Klepněte pro větší obrázek

Ochranu před spamem z Bezpečnostního centra neovlivníte

Shrnutí na závěr

Tato sada bezpečnostních nástrojů působí na první pohled moc pěkně. Začátečníci by neměli mít problém s ovládáním. Zkušenější uživatelé budou marně hledat funkce a nastavení, které jsou běžné u konkurenčních antivirových programů.

Firewall dodávaný společností ZoneLabs vysoce převyšuje antivirový program. Je to jeden z nejlepších a nejpropracovanějších produktů svého druhu. Výborná je rychlost vyhledávání spywaru, poněkud nelogické je pak opomenuté spuštění automatické ochrany.

Klepněte pro větší obrázek

Bezpečnostní centrum s antivirovým modulem

Je velká škoda, že program není přeložen do češtiny. Nejsem si jist, jak na českém trhu v porovnání s konkurencí, která nabízí plně lokalizované produkty, uspěje. To ale nic nemění na tom, že jde o povedenou sadu produktů, která je plně použitelná, přestože pár drobností by mohlo být doladěno.

eTrust Internet Security Suite 2
produkt sada bezpečnostních programů
výrobce Computer Associates
web www.ca.com
cena 69,99 USD
operační systém Windows 9x/2000/XP

Témata článku: Windows, Internet, Firewall, Spyware, Adware, Test antiviry jsou nejlepší

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • skunk 31. 3. 2006 8:25:50
    Není, je to pravý, neflšovaný, originákní ZoneAlarm
  • Petr 31. 3. 2006 8:23:42
    Osobně si myslím, že to náhoda není, že se jedná o "převlečený" ZoneAlarm....
  • tomtom 30. 3. 2006 23:13:42
    Jak je to s trvanim licence u tohohle baliku nevim, ale v roce 2003 jsem...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5