Endless OS: Vyzkoušeli jsme Linux pro všechny kouty světa

 • Endless vyvíjí levné počítače a speciálně upravený systém
 • V rozvojových zemích má pomoci především při zvyšování vzdělanosti
 • Systém je uvolněn pro bezplatné používání

V roce 2012 začal ve společnosti Endless Computers vývoj stejnojmenného počítače, jehož hlavní předností je velmi nízká cena a vlastní operační systém postavený na Linuxu. Tým, na který dohlíží mimo jiné držitel Nobelovy ceny míru Muhammad Júnus vydal svoje počítače letos v únoru. První z nich Endless Mini má tvar koule a stojí 79 dolarů (asi 1 900 Kč), druhý model nese název Endless One a vyjde na 189 dolarů (asi 4 500 Kč). Oba nabídnou čtyřjádrový procesor s taktem 1,5 GHz a liší se operační pamětí (1 GB/2 GB) a také interním úložištěm, které nabídne kapacitu 24 GB, resp. 32 GB.

Zaměření je jasné – jde o stroje, které mají sloužit v rozvojových zemích především pro výuku, a tomu také nasvědčuje operační systém, který vývojáři vytvořili právě pro tyto účely. My jsme Endless OS vyzkoušeli a stejně tak si může stáhnout systém kdokoliv jiný – stačí flashka s kapacitou alespoň 4 GB a rozhraním USB 3.0.

Endless OS je nabízen ve dvou verzích – základní (Base), která zabere asi 2 GB a plné o velikosti 15 GB. Druhá jmenovaná je připravena pro instalaci na počítače, které nebudou mít přístup k internetu. V systému je rovnou předinstalováno velké množství aplikací, které jsou běžně stahovány z internetu.

Mezi smartphonem a počítačem

Telefony a smartphony jsou v rozvojových zemích často jediným kusem elekroniky s přístupem na internet a tomu bylo přizpůsobeno také rozhraní desktopového systému. Aby se v něm dokázalo orientovat co nejvíce uživatelů, místo klasické plochy zde najdeme matici ikon, kterou známe třeba z tabletových systémů. Sem postupně přibývají ikony instalovaných aplikací, které je následně možné třídit do složek.

Klepněte pro větší obrázek
Základní plocha systému - podobná tomu, co známe z tabletů či smartphonů

Při prvním startu je navíc nabídnut velmi podrobný tutoriál, který uživatele kompletně provede systémem a naučí jej vše potřebné od procházení internetu, instalování aplikací nebo připojení k Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Při startu je k dispozici velmi přehledný tutoriál

Pro úplné začátečníky je potom připravena podrobná nápověda, která uživatele bude vzdělávat také v oblasti technologií. Obsahuje návody zaměřené přímo na Endless OS, kde například poradí, jak připojit tiskárnu, ale stejně tak se zde uživatelé dozví, co je to Bluetooth. Nechybí potom ani velká část o bezpečnosti a soukromí na internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z článků v systémové nápovědě - co je to Bleutooth, k čemu slouží a jak jej využívat

Aplikace jsou potom získávány stejným způsobem, jako v případě mobilních systémů – stačí otevřít integrované Centrum aplikací a vše potřebné jediným kliknutím stáhnout a doinstalovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Centrum aplikací odkud jsou instalovány aplikace, hry, učebnice i další výukové materiály

V základu Libre Office i encyklopedie

Po instalaci systému je počítač připraven ihned k základnímu použití především pro vzdělávací účely. Základ tvoří kancelářský balík LibreOffice, velká encyklopedie a upravený internetový prohlížeč. Ten je postaven na běžném Chromiu.

Klepněte pro větší obrázek
Upravené Chormium se speciální startovní stránkou

Encyklopedie je tvořena hesly z Wikipedie, kterých je přes 50 000 a jsou upraveny do velmi pohledných článků. Rozděleny jsou do několika kategorií, které je možné doinstalovat stejně jako v případě běžných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Článek z připravené encyklopedie

Další velmi důležitou součásti je tzv. Virtuální škola. Tu lze doinstalovat jako další aplikaci a obsahuje učebnice pro většinu běžných předmětů základního vzdělání. Ty jsou přitom zpracovány do přehledné aplikace, kterou je velmi jednoduché ovládat.

Ve stejném duchu se potom nesou další aplikace jako je například publikace Health, která nabízí nejen vzdělání z oboru Zdraví, ale také například také postupy při první pomoci.

Klepněte pro větší obrázek
Endless OS obsahuje také příručku první pomoci

Kromě jiného však najdeme mezi nabízenými aplikacemi také tu s názvem Coding Fun, která slouží pro velmi jednoduchou výuku programování.

Klepněte pro větší obrázek
Nechybí zábavná výuka programování

Multimédia i hry

Endless OS však není pouze systémem, který by byl zaměřen čistě na vzdělávání. Má sloužit i pro běžné činnosti. Vedle surfování to může být například editace videa či zvuku, pro které jsou rovněž připraveny nástroje. Zvuk lze upravit v tradičním Audacity, video potom v oblíbeném Pitivi.

Klepněte pro větší obrázek
Audacity pro úpravu zvuku

Nechybí zde ale ani pokročilejší nástroje jako je modelovací 3D CAD. To vše je možné velmi rychle instalovat z Centra aplikací. V tom samozřejmě nechybí ani jednoduché hry jako je klon Minecraftu s názvem Minetest.

Klepněte pro větší obrázek
Nechybí ani hry, například Minetest

Pod kapotou GNOME

Endless je systémem vystavěným na linoxvém jádru s upraveným rozhraním GNOME. Na rozdíl od běžných distribucí nepoužívá tradiční systémy balíků jako je rpm či apt. Souborový systém pracuje na úrovni rootu pouze jako read-only a o správu se stará OSTree.

Klepněte pro větší obrázek
Endless OS je postaven na Linuxu s prostředím GNOME

To vše proto, aby byl systém a jeho ovládání co možná nejvíc zjednodušeno. Na tradiční systémové nabídky nebo Terminál zde nenarazíte (ačkoliv doinstalovat jde). Cílová skupina, kterou mají být uživatelé z rozvojových zemí, by tradiční linuxový systém mohla využívat pro výuku poměrně složitě, proto došlo k transformaci rozhraní, které se blíží tomu z mobilních systémů.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení je jednou z mála nabídek, které neprošly velkou transformací

Endless OS jistě není první ani poslední pokus, jak do rozvojových zemí dostat levné počítače s upraveným systémem. Právě díky zázemí společnosti ze Sillicon Valley, úspěšné kampani na Kickstareru a podpoře známých osobností má velkou šanci se právě v těchto zemích prosadit a pomoci tam nejen při zvyšování úrovně vzdělanosti populace.

Témata článku: Počítače, Operační systémy, Linux, Open source, Návody, Endless, Audacity, Libre Office

25 komentářů

Nejnovější komentáře

 • mpolan 11. 8. 2016 7:17:21
  Tvůrci už zapomněli sdělit jedinou věc - kde na to lidé v rozvojových zemí...
 • Peter Fodrek 10. 8. 2016 22:07:52
  Andromium Superbook mi príde lepšou...
 • TAKTONE 10. 8. 2016 21:58:32
  hlavně aby měli možnost, pokaždé když něco chtějí udělat, možnost volby,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5