Elektromagnetická puška a další zbraně proti kvadroptérám

Na nebi jich neustále přibývá, regulace zatím spíše pokulhává, a tak vznikají všemožné bizarní zbraně proti dronům. Třeba puška DroneDefender, která nepotřebuje náboje.

Na americkém nebi roste počet amatérských dronů, a tamní úřad pro civilní letectví se tak bude muset vypořádat s ožehavou otázkou, jestli podobní poletující roboti nakonec nebudou muset obsahovat jakousi vzdálenou ruční brzdu, která je okamžitě pošle k zemi, pokud se ocitnou tam, kde nemají co dělat.

Rozmach laciných bezpilotních letounů totiž v plné síle ukázal, jak zase soukromý sektor elegantně předběhl dobu a regulátory. Zatímco plot a závora chodce zastaví, dron za pár set dolarů jej prostě ve výšce několika desítek metrů přelétne a díky stále lepší optice a záznamu videa i fotografií uchová vše, co chce operátor vidět.  

Než se letecký úřad FAA rozhoupe a konečně nastaví dlouho očekávaná pravidla hry, státní úředníky opět předběhne soukromý sektor, který už vyslyšel poptávku a flexibilně připravil celý zástup zařízení, jejichž účelem je dostat dron k zemi, jakmile se dostane nad soukromý pozemek.

Elektromagnetická puška na drony

Některá z nich jsou opravdu bizarní a připomínají spíše zbraně z laciných vědeckofantastických filmů. Krásným příkladem je třeba RF puška DroneDefender od společnosti Battelle.

Zatím čeká na schválení federálním telekomunikačním úřadem FTC, nicméně podle prezentačního videa se jedná o směrový rádiový vysílač namontovaný na pažbu pušky s přesným hledím. Stačí tedy zbraní namířit na objekt a zmáčknout spoušť.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
DroneDefender kombinuje ergonomii útočné pušky se směrovým RF vysílačem šumu

Puška poté v třicetistupňovém kuželu zahltí všechny typické komunikační kanály šumem a to včetně GPS. Drtivá většina současných dronů při ztrátě signálu bezpečně přistane, takže stačí držet dron v šachu a po přistání jej zabavit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zachycený Phanton od DJI dolétal a pokorně přistál, protože ztratil signál s operátorem i GPS

DroneDefender je tedy ve své podstatě běžná RF rušička – jammer, jejíž použití civilisty je v drtivé většině vyspělého světa ilegální. Battelle by ale mohlo obměkčit úředníky její směrovostí. Po aktivaci ruší jen úzkou výseč oblohy a nikoliv široké okolí.

Jammer na drony

Všesměrové multifrekvenční rušičky tradiční konstrukce nicméně zůstávají etalonem. Internetové diskuze se plní příspěvky, jestli lze použít jednodušší jammer s dosahem několika málo metrů i na drony, které se pohybují přeci jen ve vyšší vzdálenosti, a specializované e-shopy opět reagují a nabízejí silnější kalibry.

Klepněte pro větší obrázek
Detektory a rušičky na drony

Vedle samotných rušiček se objevují také detektory, které podle charakteru komunikace odhalí přítomnost běžné komerční kvadroptéry s kamerou. Loni se tak o investici na Kickstarteru pokoušel třeba tento projekt. Nakonec byl ale neúspěšný a publikum nezaujal.

Pak tu jsou i vysoce sofistikované obranné systémy, které už za pár set dolarů nepořídíte. Například takový Blighter AUDS Anti-UAV Defence System dokáže vojenské i malé komerční drony detekovat s pomocí radaru, sledovat jejich pohyb a nakonec i aktivně zahltit všechny kanály, na kterých komunikuje, aby je přinutil zmizet, nebo alespoň havarovat. Takový kalibr si ale na zahrádku asi nepořídíte.

Jiné systémy se zase pokoušejí proniknout přímo do komunikace mezi operátorem a letounem a v ideálním případě dron odposlouchávat nebo rovnou zcizit jeho ovládání.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chcete mít u bazénu na zahradě klid? Tady máte kanón na vrabce AUDS

Kill 1

Někteří výrobci dronů do firmwaru svých letounů zavádějí i zadní vrátka. V létě jsme psali třeba o populární laciné kvadroptéře Parrot. Stačí se připojit na její veřejnou Wi-Fi, otevřít telnetové spojení a zadat příkaz kill 1, který okamžitě vypne rotory a letoun se zřítí k zemi.

Problém samozřejmě spočívá v tom, že to může provést prakticky kdokoliv a nikoliv výhradně autorizovaná osoba – třeba policista, hasič, pracovník leteckého úřadu aj. Na stranu druhou, právě podobný bezpečnostní protokol by mohl jednou být určitou cestou, pokud by byl lépe zajištěný. Třeba takovým způsobem, jako dnes umí mnohé připojené automobily na dálku vypnout třeba pracovník pojišťovny.

Zóny No fly

Nejčistší cestou jsou pak vestavěné no fly zóny přímo ve firmwaru letounu. Pokud by se pak takový dron přiblížil třeba k letišti, kde nemá co dělat, firmware by podle databáze zakázaných souřadnic odmítl letět blíže.

Přesně takovou databázi dnes sestavuje třeba projekt NoFlyZone.org, do kterého se ale zatím připojilo jen několik málo výrobců. Zakázanou adresu zde ale může zaregistrovat každý majitel nemovitosti a kvadroptéry, které si databázi budou průběžně aktualizovat z internetu, to budou respektovat.

Klepněte pro větší obrázek
NoFlyZone.org je seznam soukromých nemovitostí, kde nemají drony co pohledávat

Sem drony nesmějí – mapa zakázaných míst v USA na Mapboxu

Velcí výrobci tuto komunitní databázi sice zpravidla ignorují, ale hromada z nich má vlastní interní seznamy zakázaných oblastí – třeba DJI, ve kterých kvadroptéra odmítne vzlétnout.

Ozývají se pochopitelně hlasy, které upozorňují na to, že s takovou budou brzy zablokovaná celá města (třeba Washington D.C.), právo na soukromí a bezpečnost letového provozu jsou ovšem v tomto případě zcela správně nadřazené individuální zálibě i komerčnímu byznysu.

Klepněte pro větší obrázek
Ve Washingtonu D.C. mají kvadroptéry stopku

V České republice zůstávají drony prozatím spíše doménou profesionálů, ty kvalitnější s větším dosahem a perfektním záznamem jsou totiž i nadále docela drahým koníčkem. Pokud však bude hype okolo kvadroptér pokračovat a jejich cena bude postupně klesat, za hezkého podzimního počasí bude bzučících pavouků na obloze i u nás možná více než dětských draků.  

Témata článku: Technologie, Bezpečnost, Roboti, UAV

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Josef Novák 8. 3. 2016 15:33:26
    Už jsem s dronem nad mým pozemkem měl tu čest a stačila dávka z airsoftové...
  • DDRatm 31. 10. 2015 13:43:52
    Je jen otázkou času kdy nějaký dron způsobí katastrofu dopravního letadla,...
  • Yarda 30. 10. 2015 19:43:10
    http://www.droncentrum.cz/muz-sestrelil-dron-letici-nad-svym-pozemkem/ htt...

Určitě si přečtěte


Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

** Adobe Premiere Pro ani Final Cut se pro běžné uživatele příliš nehodí ** Programy na domácí střih většinou stojí do dvou tisíc ** V desítce nejzajímavějších najdete i 3 videoeditory dostupné zdarma

19.  9.  2016 | Stanislav Janů | 37

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 18

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

** Online stopy i se svým jménem zanechá většina uživatelů internetu ** Jejich smazání nikdy nebude stoprocentní ** Poradíme, jak odstranit jejich větší část

20.  9.  2016 | Stanislav Janů | 21

Zoner Photo Studio X: Umí vrstvy, vyrobí fotoknihu a získáte jej za roční paušál

Zoner Photo Studio X: Umí vrstvy, vyrobí fotoknihu a získáte jej za roční paušál

** Je to největší aktualizace za poslední roky ** Konečně umí vrstvy, vyrobí fotoknihu i obraz ** Nově pouze jako předplatné s průběžnými upgrady

19.  9.  2016 | Jakub Čížek | 67

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

** V systému se mohou periodicky spouštět nechtěné aplikace ** Anebo si vyberou tu nejméně vhodnou chvíli ** Prozkoumejte Plánovač úloh na Windows

23.  9.  2016 | Jakub Čížek | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání výhodných 27" monitorů

Velký test levných rychlých routerů

Jak nastavit Android, aby vás nesledoval

45 podrobných testů a recenzí