reklama

EF Duplicate MP3 Finder: konec duplicitním písničkám

S vynálezem a rozšířením MP3 a dalších formátů pro ukládání komprimovaného zvuku do počítače, si mnoho uživatelů začalo budovat svou digitální hudební sbírku. Při stahování písniček z internetu nebo při častém převodu cédéček do počítače může v této sbírce vzniknout chaos. Zkuste si ji někdy zkontrolovat pomocí speciálního programu, který vyhledá duplicitní skladby.

 Plusy / minusy
 + jednoduché ovládání
 + export seznamu
 – rychlost

EF Duplicate MP3 Finder není obyčejným vyhledávačem duplicitních souborů. Ty zpravidla fungují tak, že na disku vyhledají soubory se stejným názvem, velikostí, případně datem úprav / vzniku. Setkat se můžete s vyhledávačem duplicitních obrázků, který dovede rozpoznat soubory obsahující stejný obrázek, klidně i v různém rozlišení. EF Duplicate MP3 Finder slouží k vyhledávání duplicitních zvukových souborů.

Nastavení vyhledávače

Jako první krok při práci s programem je nutné nastavit vyhledávací šablonu. V celkem přehledném dialogu nejprve zadáte složku, která bude prohledávána. Pro jednoduchost je možné zadat také název diskové jednotky. Standardně je nastaveno rekurzivní procházení složek v zadaném umístění. Kdo nebude chtít, aby program procházel podsložky, může příslušnou volbu vypnout.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení vyhledávače

Zajímavou možností je nastavení procenta shody u jména interpreta a názvu sklady. Abyste si tuto funkci mohli lépe představit, nabízí program jednoduchý porovnávač dvou výrazů, který určí, na kolik procent jsou si výrazy podobné. Je to vhodné pro případ, kdy máte pocit, že nějaké skladby máte na disku vícekrát, ale v některých může být interpret zadán s překlepem nebo mírně jiným tvarem jména.

Klepněte pro větší obrázek

Ověření procenta shody dvou výrazů

Další částí vyhledávací šablony je volitelné nastavení filtru názvu souboru. Můžete tedy použít masky typu disko-*.*, a*.mp? a podobně. Masku můžete zadat jak pro soubory, se kterými má program pracovat, tak pro soubory, které chcete při vyhledávání duplicit ignorovat. Komu by to nestačilo, má možnost v nastavení vyhledávání pokračovat zadáním data souboru nebo velikosti. U obou máte k dispozici interval od do. Pro ty nejnáročnější je připravena možnost zadat atributy, které by měly prohledávané soubory mít. Nastavenou šablonu můžete ukládat pod různými názvy.

Nalezené duplicity

Jakmile máte šablonu pro prohledávání nastavenu nebo načtenu z disku, můžete spustit prohledávání. Rychlost programu není zrovna nejvyšší, a tak můžete během prohledávání souborů v klidu pracovat na něčem jiném. Jelikož prohledávání probíhá jako samostatný proces, není program během této doby zablokován, takže můžete zkoušet některé jeho další funkce. Třeba instalaci na přenosný USB disk nebo již zmíněný test podobnosti dvou výrazů.

Po dokončení prohledávání se zobrazí seznam souborů s barevně odlišenými řádky. Pokud se pozorně do seznamu zadíváte, všimnete si, že barvy nejsou zvoleny jen tak náhodně, nebo pro snadné odlišení dvou sousedících řádků. Odlišují totiž nalezené duplicitní záznamy. V seznamu je zobrazeno několik sloupečků, které program naplní informacemi získanými z popisků u zvukových souborů. Je tedy důležité mít jich co nejvíce vyplněno. Při velkém množství nepopsaných souborů může dojít ke zmatení programu.

Klepněte pro větší obrázek

Nalezené duplicity

V seznamu si můžete všimnout různých ikonek u názvů souborů. Tyto ikonky reprezentují různé typy souborů. Program navzdory svému názvu nepracuje pouze se soubory MP3, ale také s Ogg Vorbis, WMA a FLAC.

Co s duplicitami?

Poté, co program nabídne seznam nalezených duplicit, můžete provést několik akcí. Jako první bych asi volil přehrání označeného souboru v externím přehrávači. Jistota je jistota a případné pozdější nechtěné smazání souboru by mohlo velice bolet. EF Duplicate MP3 Finder nabízí několik základních souborových operací: kopírování, přesouvání, přejmenování a smazání. V nabídce programu najdete i funkci sloužící ke zobrazení vlastností označeného souboru. Ta využívá funkce Průzkumníka, takže nic neobvyklého neočekávejte.

Klepněte pro větší obrázek

Funkce pro práci s položkami v seznamu

Zajímavější je export seznamu do souboru. Podporované formáty jsou TXT (textový soubor), CSV (je možné jej otevřít v Excelu nebo OpenOffice.org Calcu), nebo HTML. Pro rychlejší výběr duplicitních souborů v seznamu můžete použít nabízenou funkci v nabídce Edit. Jsou tu i funkce pro výběr všech položek, odznačení výběru a obrácení výběru (označené < – > neoznačené). Seznam je možno setřídit podle všech zobrazených položek v jednotlivých sloupečcích. Stačí klepnout do záhlaví konkrétního sloupečku.

Doplňkové funkce

Kdo bude chtít vyhledávat soubory na síťových discích, musí je připojit jako síťovou jednotku. Nemusí kvůli tomu spouštět souborový manažer, příslušný dialog lze vyvolat i z prostředí EF Duplicate MP3 Finderu. Obdobně lze přímo z programu zrušit mapování síťové jednotky.

Klepněte pro větší obrázek

Připojení síťové jednotky

Známá pravda říká důvěřuj, ale prověřuj. Uživatelé tohoto programu tedy jistě ocení funkci, která vyvolá souborového manažera (Průzkumníka) s náhledem do složky k vybranému souboru.

Program nemá příliš mnoho voleb k nastavování. Při instalaci i kdykoli během používání můžete změnit jazyk jeho rozhraní. Čeština však v testovací verzi nebyla k dispozici. Ostatní nastavení se týkají především způsobu výběru položek v seznamu, zobrazených sloupečků v seznamu a nastavení vyrovnávací paměti. Ta slouží k urychlení opakovaného vyhledávání duplicit. Pokud ji budete chtít z nějakého důvodu vypnout, máte možnost. Poslední část nastavení umožňuje změnit přípony podporovaných typů souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu

Program je jistě užitečný pro každého, kdo chce ve své hudební sbírce udržet pořádek. Podmínkou pro úspěšné vyhledávání duplicit je pečlivost uživatele, který by neměl zanedbávat vyplňování popisků u zvukových souborů. Počáteční prohledávání disku / složky, trvá celkem dlouho (asi 15 minut pro 21 GB souborů na samostatném disku), nicméně s použitím vyrovnávací paměti je opakované prohledávání stejného umístění otázkou několika sekund.

 EF Duplicate MP3 Finder 2.00
 Vyhledávač duplicitních zvukových souborů 
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Emil Fickel
 web  www.efsoftware.com
 cena  10 Euro
 operační systém  Windows 98/2000/XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Finder, USB Disk, Disko, Flac

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • usb 20. 5. 2006 22:39:43
    NoClone - spolehlivej, cela to podle obsahu navic nejen mp3 ale dle zadani...
  • Ge0rge.., Ge0rge.. 19. 5. 2006 11:56:12
    Jiste, ale nema smysl mit jednu sklatbu na disku fyzicky dvakrat. Da se to...
  • Jiří Kuchta 19. 5. 2006 0:19:06
    To virtuální uskupení je mnohdy dramaturgicky vymyšlené a má tedy...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 28

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama