Editor a prohlížeč od webového konsorcia

Někdy v roce 1996 začaly ve známém W3C, v konsorciu trojitého W, které má co dočinění s webovými standardy, práce na prohlížeči Amaya. Výsledkem měl být produkt demonstrující a podporující maximum dostupných webových technologií v jednotném uživatelském prostředí. Pojďme se podívat, jak program vypadá a co nabízí po necelých deseti letech vývoje.
Editor a prohlížeč od webového konsorcia

Plusy a minusy
+důraz na standardy
+editace a prohlížení v jednom
+podpora více systémů
+práce s CSS
+funkce pro HTML a XML
+vkládání vzorečků
–vzhled programu
–rychlost načítání stránek z webu
–zobrazování Flash
–nemá české rozhraní

Amaya původně pracovala pouze se stránkami vytvořenými v HTML a kaskádovými styly. Aby se zachoval smysl programu, tedy demonstrace standardů webových technologií, došlo k nutnému rozšíření. V současné verzi Amaya podporuje navíc XML, XHTML, SVG a pro mnohé asi méně známé MathML. Amaya však není jen webový prohlížeč, je to také zajímavý editor, který umožňuje okamžitou úpravu načtených stránek.

Tento zajímavý program je k dispozici pro různé platformy. Vedle Windows je tak podporován i Linux a MacOS X. Podpora Windows se jeví poněkud složitější. Až do konce minulého roku byla k dispozici jak verze pro starší Windows 98, tak pro Windows řady 2000/XP.

S přechodem na multiplatformní knihovny wxWidgets však přestala být verze pro Windows 98 podporována. Nejnovější verzi tak na tomto systému nespustíte. Na druhou stranu by použití zmíněných knihoven mělo usnadnit vývoj a umožnit rychlejší přidávání nových funkcí.

Uživatelské prostředí

Související odkazy

Slovník
Linux
open source
W3C

Pokud máte rádi aplikace, které vypadají v různých operačních systémech stejně nebo velice podobně, pak vás Amaya v tomto směru jistě potěší. Základ tvoří záložky se zobrazenými dokumenty, resp. webovými stránkami. Levá nástrojová lišta nabízí několik nástrojových panelů. Ty jsou rozděleny podle oblasti použití a jedním klepnutím je můžete proměnit v plovoucí okénko.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled programu není nejmodernější, ale snadno se ovládá

Nicméně vzhled této nástrojové lišty, způsob rozbalování panelů a vlastně vše ostatní v programu působí poněkud těžkopádným, neuhlazeným a jakoby zastaralým dojmem. V době, kdy jsou všem předkládány vyhlazené nabídky, uhlazená tlačítka a všemožné barvy kromě šedé, působí Amaya velice střídmě, téměř chudobně. Vzhled programu ale není v tuto chvíli to nejdůležitější.

Amaya jako prohlížeč

Amayu tedy můžete použít jako webový prohlížeč, který pracuje se záložkami, a nabízí tak jednoduché a přehledné prostředí. Navíc se způsobem ovládání, který je momentálně v kurzu. K dispozici je systém oblíbených položek a jedna zvláštnost, poznámky. Jakmile zabrousíte na pár stránek, zřejmě vás rozladí, že se jejich obsah v prohlížeči zobrazí buď rozházený, nebo se nezobrazí vůbec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázky různých stránek načtených v prohlížeči

Na vině není ani tak prohlížeč, jako spíše skutečnost, že řada stránek nedodržuje platné standardy. Na rozdíl od jiných se Amaya ani nesnaží nekorektní obsah přelouskat. Při prohlížení takové stránky vám nabídne zobrazení seznamu problémů. Na straně prohlížeče je však také nedostatek, a sice nedokončená podpora pro CSS2.

Pokud zavítáte na stránky obsahující animace ve formátu Flash, pak počítejte s tím, že se vám nejspíše nezobrazí. A ještě malá poznámka - určitě na to přijdete sami, ale ať se dlouho netrápíte. Pro přesun na odkazovanou stránku, musíte na odkaz na rozdíl od jiných prohlížečů dvakrát poklepat.

Tvorba a úprava stránek

Amaya je stavěna spíše jako prohlížeč, a tak přestože stránky dovede upravovat, neobsahuje žádné nástroje pro vedení projektu a snadné otevírání více souborů z jedné složky. Při úpravách vás zřejmě nejprve zmate neblikající ukazatel.

Dobrá zpráva pro méně zkušené uživatele zní, že Amaya je jako editor WYSIWYG. Webovou stránku tedy můžete upravovat podobně jako dopis v textovém editoru. V programové nabídce najdete množství nejrůznějších funkcí pro přidávání a úpravy XHTML elementů.

Potěšilo mě i množství funkcí pro manipulaci s HTML tabulkami. Při vkládání obrázků a odkazů vám Amaya nabídne dialog, ve kterém vyplníte základní údaje. Možná se pletu, ale ne všechny HTML editory disponují funkcí pro tvorbu obrazových map. Amaya nabízí vytvoření kódu pro vložení takové mapy a pro její kruhové, pravoúhlé a vícebodové oblasti.

Klepněte pro větší obrázek

Funkcí pro úpravu XHTML je opravdu dostatek

Navzdory výhradám ke vzhledu uživatelského prostředí jsem zjistil, že vkládání speciálních znaků, matematických symbolů i úprava stylů je v tomto programu velice rychlá a pohodlná. Amaya rovněž obsahuje množství funkcí pro vkládání elementů XML. Pracujete-li s těmito soubory, doporučuji vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek

Vzorečky snadno a rychle, i to je Amaya

Jestliže vám vizuální způsob úpravy nevyhovuje, pak je možné zobrazit si zdrojový kód stránky a provést úpravy v něm. Jako další způsob zobrazení Amaya nabízí strukturu dokumentu, seznam odkazů či obsah.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další možnosti náhledu na upravovanou stránku

Dobrý nápad, ale...

Amaya je jistě zajímavý program, který byl vytvořen s dobře míněným úmyslem. Nenapadá mě žádný jiný editor či prohlížeč umožňující úpravu stránek za chodu. Pokud vytváříte jednoduché HTML/XHTML stránky, můžete je v tomto programu upravovat a zároveň ihned vidět výsledek. Na rozdíl od jiných editorů nemusíte otevírat pokaždé nový soubor z projektu. Pokud na něj vede odkaz z upravované stránky, stačí využít schopnosti programu Amaya jako prohlížeče a na nový soubor prostě přejít.

Za zhruba deset let vývoje bych možná čekal přece jenom více, a to i od OpenSource editoru. Díky tomu, že Amaya se zaměřuje pouze na technologie od W3C, je v praxi velice málo použitelná.

Dnes již málokdo vystačí s HTML/XHTML bez nějakého skriptování či PHP nebo ASP. Přesto si díky svým propracovaným funkcím, které se točí okolo W3C standardů, získala mnoho uživatelů a pochvalných poznámek na webu. Viz článek od Daniela Glazmana, vývojáře editoru Nvu.

 Amaya 9.2.1
 produkt  prohlížeč a editor pro HTML/XHTML a XML 
 výrobce   INRIA a W3C
 licence  opensource produkt
 web  www.w3.org/Amaya
 cena  zdarma

Témata článku: Windows, Editor, HTML Editor

32 komentářů

Nejnovější komentáře

  • LubosD, LubosD 15. 9. 2005 16:17:19
    Tak zajisti, ať to bere application/xhtml+xml
  • JD 9. 9. 2005 13:58:18
    No a? Maxthon ma spoustu dobrych pluginu a ja jsem s nim naprosto...
  • Ge0rge.., Ge0rge.. 9. 9. 2005 9:01:33
    Maxthon? Tezko. To je jen priblbla nadstavba MSIE.
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 94

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5