Edison: Mikropočítač pro kutily, hračičky a inženýry

Chcete si postavit robota, vlastní chytrou lampu, dveře od garáže ovládané přes internet, nebo třeba autonomní dron? Můžete. Elektroniku máte zajištěnou.

Živě.cz ze San Franciska: „Co vyrobíš?“ ptá se nápis vyleptaný přímo na obalu čipu Intel Edison. A otázka je to trefná – Edison je totiž kompletní počítač zabudovaný do čipu jen o málo větším, než je paměťová karta rozměru SD. Je určen konstruktérům, kreativcům, inženýrům a kutilům, kteří chtějí vyrobit různorodé chytré věci, ale nemají možnosti a znalosti na výrobu elektronické části. Edison se právě začal prodávat a Intel na konferenci IDF ve velkém prezentoval jeho schopnosti. Má to být stavební kámen pro internet věcí.

Vlastně to není nic objevného, vždyť už tu máme Raspberry Pi a jemu podobné, nebo je tu také open-source platforma Arduino, pro kterou sám Intel od loňska nabízí své Galileo – desku standardu Arduino osazenou čipem Quark SoC X1000. Edison je ale trochu jiný – je komplexnější, univerzální, menší a prostě jednodušší pro implementaci do čehokoli…

Klepněte pro větší obrázek 
Takto se bude Intel Edison prodávat - v sadě s malou, nebo velklou deskou. Anebo také úplně samostatně.

Za padesát dolarů, do Vánoc u nás

Z hlediska hardwaru je Edison počítačem s dvoujádrovým procesorem Intel Atom s taktem 500 MHz v kombinaci s procesorem Quark na 100 MHz, dále vybavený 1 GB úsporné paměti LPDDR3 a 4GB úložištěm eMMC. V miniaturní destičce je rovněž zapracován modul pro bezdrátovou konektivitu prostřednictvím Bluetooth 4.0 LE nebo Wi-Fi a/b/g/n.

Takovýto čip pak můžete osadit do jedné ze dvou desek, které nabízí sám Intel, nebo do alternativních od jiných výrobců či si vyrobit vlastní. Ty od Intelu jsou rozumně rozděleny – větší je standardu Arduino a při požadavku menších rozměrů pak můžete zvolit druhou, která je miniaturní, avšak oproti desce Arduino ochuzena o některá rozhraní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Větší deska pro Arduino. Edison je zasazen vlevo dole, k dispozici jsou různorodá rozhraní
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Menší deska je jen o málo větší než samotný Edison

Software se vyvíjí stejně jako na Arduino v C/C++ nebo lze použít i Node.JS, Python či RTOS. Intel připravuje i tzv. vizuální programování, které by umožnilo počítač naprogramovat i úplným začátečníkům. K dispozici je podrobný návod „Jak začít“ a rovněž potřebný software a dokumentace.

Edison se právě začal prodávat v Americe. Vyjde na 50 dolarů. Menší deska stojí dalších 20, větší 45 dolarů. Intel rovnou rozjíždí i globální distribuci a v Česku by se měl Edison objevit v obchodech možná už v říjnu, nejpozději však do konce roku. Cenu můžeme čekat kolem 1 300 korun.

Intel Edison
Procesor Intel Atom (Silvermont), dvoujádrový, 500 MHz
+ Quark, 100 MHz
Paměť 1 GB LPDDR3
Konektivita Wi-Fi 802.11a/b/g/n, 2,4/5GHz + BT 4.0 LE
Úložiště 4 GB eMMC
I/O SD + UART + SPI + GPIO + USB 2.0 OTG
Rozměry 35,5 x 25 x 3,9 mm
OS Yocto Linux v1.6

Robůtci a jiné chytré věci

Co s takovou hračkou? Můžete se nechat inspirovat následující přehlídkou, která je jen zlomkem toho, co bylo k vidění na IDF:

Klepněte pro větší obrázek 
To není dýně, ale přilba. S detektory a Edisonem. Využití v praxi se nabízí hned několik, například pro záchranné složky. 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kvadroptéra, která umí kamerou sledovat zaměřený objekt (v tomto případě pingpongovou pálku). Umí sledovaný objekt následovat ze vzduchu a trvale jej sledovat. 
 
Klepněte pro větší obrázek 
„Pavoučci“, neboli roboti pohybující se po šesti končetinách. Bezvadně se hodí pro průzkum terénu.
Klepněte pro větší obrázek 
A jiní robůtci, tentokrát na kolečkách a doplněné o solární napájení. Samotný Edison je velmi úsporný, oproti pohonu bude jeho spotřeba zanedbatelná. 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tento šátek barevně zobrazuje nálady, které vyhodnocuje na základě stavu nositele „chytrého trička“. To předvádí sám tvůrce. Edison je schován v pravém rukávu a  má k dispozici něolik čidel (ECG, GSR, HR), ze kterých dokáže vyhodnotit náladu uživatele. Data hned putují do cloudu, odkud se mohou prohlížet třeba na tabletu, nebo je sleduje právě onen šátek nebo kravate formou světelných efektů.  
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Edison se vypravil také na hranici vesmíru. V ochranném pouzdře a prostřednictvím balónu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Open-source robot Jimmy má místo srdce Edisona a celé tělo vyrobeno na 3D tiskárně. 

Když si chcete vyrobit něco chytrého

Pochopitelně se najdou i bohulibější, avšak ne tak „fotogenické“ realizace. Miniaturní počítač může být základem různorodých monitorovacích čidel, která dokážou přímo na místě analyzovat data a posílat je do internetu. To je právě onen „internet věcí“. Ne jenom chytré hodinky a jiné nositelnosti, ale chytré všechno možné, co vás napadne. Jak jsme na IDF rovněž viděli, i taková pivní pípa může mít miniaturní počítač, který hlídá stav bečky, počítá zbývající piva a posílá data do cloudu k další analýze.

Klepněte pro větší obrázek 
Proč to dělat jednoduše, když to jde s počítačem a daty v cloudu...

Některé aplikace budou slepé cesty, jiné jen hrátkami kutilů, ale některé se mohou uchytit. Tvůrci se pak mohou obrátit na Intel, aby jim Edisona přizpůsobil finálnímu produktu, se kterým se chystají na trh. Anebo výrobek osadit Edisonem takovým, jaký je. Pro většinu realizací je dostatečně kompaktní.

Jak bude vývoj Edisonu pokračovat dál? To mi přesně nedokázal říct ani Ed Ross, který v Intelu vede jeho vývoj. Závisí především na zpětné vazbě uživatelů. Už teď je jasné, že příští verze přinese hardwarový videokodek, protože to je aktuálně silná nevýhoda Edisona. Měl být už ve stávající verzi, ale objevily se problémy při implementaci, tak zatím možnost rychlého převodu videa chybí. A možná se objeví další podobné požadavky na konkrétní prvky výbavy. Jinak vývoj bude směřovat k dalšímu zmenšování, při současném zvyšování výkonu a nižší spotřebě podle toho, co dovolí technologie. Cena by však nikdy neměla přesáhnout 50 dolarů.

Náklady spojené s dopravou redaktora na konferenci IDF hradila společnost Intel.

Témata článku: Hardware, Technologie, Intel, IDF 2014, Edison, Ross, Jimmy, Chytré hodinky s kamerou, Výrobky z 3d tiskárny, Pouzdro na paměťové karty, USB OTG

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavel Riedl 11. 9. 2014 20:07:35
    Dokážu si představit, že tímhle nahradím prozatímní plejádu...
  • -llu 11. 9. 2014 17:51:30
    Páni redaktoři, nevím jak jste na to přišli, ale nepřijde Vám použití...
  • hamik 11. 9. 2014 15:57:32
    Mno nevim, vlaky s nazvy Raspberry Pi a Arduino vyjely uz pred nejakym...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?