reklama

E-mail v klientu, v mobilu i na webu

Při dnešních cenách a možnostech by byl hřích nevyužít služeb, které v sobě kloubí ty nejlepší možnosti správy e-mailů a času.

Minulý týden jsme na Živě.cz psali o bezpečnosti současných freemailových schránek. Dnes na toto téma navážeme představením jedné šikovné alternativy – placené služby na bázi hostovaného Exchange serveru.

Mnoho uživatelů placené a profesionální služby nevyžaduje a případné nepříjemné následky spojené s provozem freemailových schránek akceptují. Pak je tu ale skupina těch, kteří vyžadují profesionální služby, za které jsou ochotni uvolnit i nějakou tu korunu. A těch korun není potřeba nijak moc, protože dnešní možnosti jsou vzhledem k nabízeným službám cenově přijatelné.

K poště přes web, klient i mobil

Princip Exchange serveru je v základu velmi jednoduchý. Na specializovaném serveru máte založený účet, který sdružuje vše potřebné: e-maily, kontakty, kalendář, úkoly a poznámky. K tomuto účtu pak můžete přistupovat z jakéhokoliv místa a prostředí s tím, že pokud provedete změnu na jednom z takových míst (například přes webové rozhraní), automaticky se projeví kdekoliv jinde.

Jako příklad si uveďme situaci, kdy v „terénu“ zadáte ve svém mobilním telefonu upomínku „koupit brambory“ a ta se během okamžiku synchronizuje s Exchange serverem. Pokud se pak doma, nebo kdekoliv jinde, přihlásíte na svém počítači pomocí Outlooku, poznámka v něm bude. Takto to funguje vzájemně mezi poštovním klientem, webovým rozhraním a mobilním telefonem nebo PDA. Vše tak máte pěkně na jednom místě, bez nutnosti neustále hlídat „manuální“ synchronizaci a hlavně je to neuvěřitelně pohodlné a návykové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exchange umožní přístup k poště, úkolům, kontaktům, kalendáři a poznámkám z webového rozhraní, Outlooku a mobilního zařízení. Veškeré provedené změny se provádí jedna ku jedné vůči ostatním

Pro některé však může být nevýhodou, že je ke komunikaci využíváno MAPI od Microsoftu. Kvůli tomu může být někdy problém provozovat tyto služby v aplikacích třetích stran (mluvíme tedy spíše o e-mailových klientech). Existují však řešení, která se s tím dokáží poprat. Webové rozhraní pak ve své plné verzi funguje pouze v Internet Exploreru. Firefox, Opera a další zobrazují „lite“ verzi.

eOutlook: pro jednotlivce a firmy

Zřejmě nejdostupnější službou tohoto typu pro běžné uživatele je eOutlook. Ten nabízí několik cenových variant, přičemž ani ty nejlevnější nejsou omezeny žádnou chybějící funkcí či podporou, ale nabízí pouze méně prostoru pro uložená data.

Nejlevnější model se cenově pohybuje okolo dvou set korun měsíčně. Mimo popisovaného přístupu pomocí webového rozhraní, Outlook klientu nebo mobilního zařízení, získáte možnost stahovat poštu i pomocí POP3 či IMAP (to se hodí například v mobilním telefonu, když nemáte datový tarif a nepřetržitá synchronizace je tak nereálná), volbu libovolné domény, ochranu proti spamům a virům, téměř nonstop technickou podporu, 100 MB volného prostoru a v neposlední řadě také licenční klíč a instalační soubory k Outlooku 2007 v češtině.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní je nanejvýše komfortní... Plně však funguje pouze v IE, ostatní prohlížeče zobrazují lite verzi

Možnosti eOutlooku jsou samozřejmě rozsáhlé a je možné si přesně upravit podmínky tak, jak vám vyhovují. Jednoduše jde například navyšovat úložný prostor, je možné si nechat převést svojí vlastní doménu (standardně se používá formát váš_alias@eoutlook.cz) či si přímo nechat nakonfigurovat klient nebo mobilní telefon.

Co u eOutlooku musím pochválit je podpora mobilních zařízení, která se neorientuje pouze na platformu Windows Mobile. Technologie RoadSync, kterou eOutlook využívá, umožňuje (samozřejmě někde méně či více omezeně) on-line synchronizovat položky i na telefonech se Symbianem, UIQ, Palmem či dokonce některých modelech s Javou.

Zřízení účtu je otázkou několika málo kroků. Prakticky stačí e-mailem zaslat některé své osobní údaje, zvolit interval platby (od tří měsíců až po jeden rok) a obratem obdržíte veškeré potřebné údaje: od přístupových hesel, návodů k nastavení až po FTP server ke stažení Outlooku 2007. Navíc je možné otestovat si službu zcela zdarma po dobu jednoho měsíce, v případě rozsáhlejšího nasazení (například u vás ve firmě) lze pak testovací dobu prodloužit i na dva měsíce. Technická podpora pak funguje bez menších zaváhání a i když je pracovní doba jasně vymezena, nestalo se mi, že bych nedostal odpověď i v sobotu o půlnoci. To samé platí o stabilitě a bezpečnosti celého systému. Výpadky nejsou vůbec žádné, servery jsou každý den zálohovány a vaše data jsou tak v bezpečí.

Klepněte pro větší obrázek
Přístup přes webové rozhraní je maximálně bezpečný, přistupuje se pomocí zabezpečeného protokolu https

ProfiEmail a O2: Spíše korporátní řešení

eOutlook samozřejmě není ve hře úplně sám, v orientaci na jedince však ale nabízí ideální řešení. Konkurenční řešení můžeme najít například u mobilních operátorů – Vodafone nabízí online synchronizaci e-mailové schránky se službou Business e-mail plus, O2 nově konkuruje se službou O2 Business e-mail. Dále se nabízí například ProfiEmail od AutoContu.

Službu O2 jsem zatím neměl možnost otestovat, je to čerstvá novinka. Každopádně O2 jasně hraje na dobrou cenovou politiku a zřejmě hodlá ovládnout masovější trh. Podobně je na tom Vodafone (více informací zde). U ProfiEmailu od AutoContu je hned na první pohled jasné, že se orientuje na rozsáhlejší nasazení. Poskytováno je samozřejmě i řešení pro jednotlivce, cenově se však nemůže s konkurencí rovnat. Ostatně službám ProfiEmailu nelze nic vytknout, pouze tu cenu.

Pro firemní klientelu jsou na trhu dostupná další řešení, která jsou však pochopitelně značně nákladná a jednotlivcům se ani nenabízí. 

Skvělé, ale ne pro každého

Výběr hostovaných Exchange služeb u nás není nijak široký, proto máte rozhodování dost ulehčeno. Kvalita, jistota a komfort veškerých služeb je to nejlepší, co si lze v současné době v této oblasti dopřát, avšak je jasné, že dvě stovky měsíčně nemusí být pro někoho tím pravým lákadlem. O tom, zda se vám investice vyplatí, si musíte rozhodnout sami.

Jen na závěr si dovolím upozornit na možnosti, které vám do jisté míry mohou Exchange řešení nahradit, a to dokonce zdarma. Microsoft, i když je tak defakto sám proti sobě, nabízí v rámci e-mailového účtu Live.com i bezplatné napojení na Outlook, mobilní telefon a webové rozhraní. V základu je však podporována pouze pošta a kontakty, pro synchronizaci ostatních položek si musíte stáhnout Outlook Connector.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Microsoft, Opera, Firefox, Licenční klíč, O2 mobilní telefony, Nejlevnější mobilní telefony

39 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kvytko 20. 2. 2008 17:04:25
    ano jako zalohu, pripadne abych s nim mohl dal pracovat.
  • stenly 20. 2. 2008 8:33:58
    otazka proc chces exportovat e.mail ??? já tu potrebu nemám uz pár let....
  • kvytko 18. 2. 2008 16:37:12
    no c lotusem delam nejakou dobu a jeste jsem neprisel na to, jak se da...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama