E-learningové kurzy Portálu veřejné správy na vlastní kůži

Na Portálu veřejné správy jsou k dispozici e-learningové kurzy pro získání základních počítačových znalostí v rozsahu ECDL. Co tyto kurzy nabízejí a jak se k nim dostat si ve stručnosti popíšeme.

Ministerstvo informatiky dává na Portálu veřejné správy k dispozici sadu e-learningových kurzů pro všechny zájemce. Přístup k nim je bezplatný, jsou to kurzy počítačové (prostřednictvím e-learningu se lze ale pochopitelně učit téměř cokoliv) a svým obsahem vycházejí z mezinárodního standardu ECDL (European Computer Driving Licence). Pokud jste snad zatoužili mít "evropský počítačový řidičák" a nebo vás k tomu dokonce nutí zaměstnavatel, máte možnost se v rámci těchto kurzů s danou problematikou seznámit a až do toho půjdete "naostro", nic vás již nepřekvapí.

Aby nedošlo k omylu hned na začátku, prostřednictvím kurzů na Portálu veřejné správy samozřejmě ECDL získat nemůžete. Můžete se však danou látku naučit a poté si zkoušku zaplatit u některé specializované akreditované firmy, která se těmito kurzy zabývá. A nebo se prostě jen naučit základy práce s počítačem a kancelářskými aplikacemi. Pojďme se tedy blíže podívat, jaké kurzy nám portál nabízí.

Seznámení se systémem

E-learningové kurzy jsou postaveny na řešení eDoceo od společnosti Trask solutions. Pro vstup do systému je nejprve nutná registrace na těchto stránkách. Povinné položky jsou pouze jméno, příjmení, zvolené přihlašovací jméno a pak také e-mailová adresa, kam vám bude odesláno přístupové heslo. Po registraci a obdržení hesla se pak můžete poprvé přihlásit, přičemž budete hned vyzváni ke změně tohoto původního hesla.

Některé kurzy obsahují ozvučené animace a pro běh těchto kurzů je nutné nainstalovat do systému plug-in Macromedia Shockwave Flash (pozor, není to totéž co "běžný flash", který zřejmě již v systému máte). Na potřebu tohoto zásuvného modulu budete upozorněni na úvodní stránce. Plug-in by se měl za ideálních podmínek nainstalovat automaticky, ale pokud se to z nějakého důvodu nepodaří, máte možnost si jej stáhnout a doinstalovat "ručně". Odkaz na stažení (EXE soubor, 3,8 MB, pro Windows) i jednoduchý postup instalace najdete rovněž na úvodní stránce.

Poté vás již přivítá základní okno rozhraní systému se seznamem kurzů. Zde můžete začít studovat jednotlivé kurzy, zároveň vidíte, které kurzy máte "rozpracované" a od kdy a také co daný kurz obsahuje (tedy zda obsahuje test, multimediální obsah a podobně).

Klepněte pro větší obrázek

Základní stránka se seznamem dostupných kurzů

Kromě této základní obrazovky se seznamem kurzů máte ještě možnost z hlavní nabídky zvolit položku Můj profil, kde naleznete základní informace o vaší osobě (tedy zejména registrační údaje, které jste uvedli) a také možnost změnit vaše přihlašovací heslo do systému.

Přes hlavní nabídku se můžete dostat i do Diskuse. V jednoduchém diskusním fóru mohou uživatelé řešit problémy se systémem a další související otázky. V nabídce Podpora pak naleznou zvědavci některé informace o systému jako takovém, FAQ a další podobné informace. A to je vlastně vše, nic dalšího už systém neobsahuje a jeho ovládání je opravdu snadné i pro začátečníky. Kdyby však měl nezkušený uživatel přesto problém s ovládáním systému, může si na úvod zkusit kurz pro ovládání systému eDoceo.

Dostupné kurzy

Jak jsme již řekli v úvodu, nabídka kurzů je zaměřena na ovládání počítače a vychází z ECDL. Najdete zde celkem 7 kurzů (a kurz pro ovládání systému). Od Základních pojmů se lze dostat k Práci s počítačem a správě souborů a poté již následuje sada kurzů, zaměřené na textový editor, prezentace, tabulkový procesor a databáze a celou sada pak doplňuje kurz Služby informačních sítí, což není nic jiného, než kurz pro ovládání Internet Exploreru a Outlooku.

Příznivce otevřených standardů a open-source zřejmě nepotěší fakt, že všechny kurzy jsou postaveny na aplikacích firmy Microsoft. Například při volbě kurzu Textový editor tak bude výuka i test postaven na Wordu (zde konkrétně verzi 2000). Vyloženě na nervy pak mohou jít odpůrcům Microsoftu i takové detaily, že při výkladu látky o Internet Exploreru je shodou okolností na obrázku okna Exploreru načtena stránka Microsoftu. Všechny kurzy pocházejí od společnosti Gopas.

Klepněte pro větší obrázek

Popis kurzu pro Textový editor

Samotné kurzy jsou pak díky využití názorných obrázků a mluveného slova poměrně názorné, ale jejich pedagogickou úroveň si netroufám hodnotit. Daný kurz je vždy rozdělen na množství jednotlivých kapitol. Ty se pak skládají z Výkladu a Cvičení. Výklad je obvykle (v závislosti na složitosti daného vysvětlovaného pojmu) složen z několika "slidů", kde vidíte na obrázku či animaci příslušnou problematiku. K tomu se otevře okno s textem, který daný pojem popisuje. Text je zároveň přečten. Pokud projdete všechny stránky, které se k danému pojmu vztahují, čeká vás na konci jednoduché cvičení, kde si krok za krokem můžete (už se skutečným programem, ne v rámci kurzu) znalosti vyzkoušet. Poté můžete přejít na další pojem či mezi nimi libovolně přeskakovat.

Klepněte pro větší obrázek

Tak to vidíte, co bylo posláním vývojového týmu Windows 2000...

Na závěr vás pak čeká zkouška ze znalostí celého kurzu, která je ve formě testu. Z dostupných odpovědí vybíráte tu správnou (při každém procházení testu jsou odpovědi náhodně rozmíchány).

Hodnocení?

Celý systém jako takový je poměrně jednoduchý a pro začínající uživatele zřejmě dostatečně přehledný. Co se samotných kurzů týče, jistě jim lze vytknout přílišnou orientaci na produkty Microsoftu. Na druhou stranu se právě s těmito aplikacemi setkají začínají uživatelé nejčastěji a pro ně jsou kurzy určeny. Určitě je také chvályhodné, že jsou tyto kurzy dostupné zdarma prostřednictvím Portálu veřejné správy.

Určitě by ale bylo také dobré kurzy poněkud aktualizovat (výklad je postaven na Office 2000 a Windows 2000), aby více reflektovaly aktuální stav a také alternativy, které zde kromě aplikací od Microsoftu existují. Celkově tedy lze zhodnotit tento počin Ministerstva informatiky pozitivně, ale bral bych to spíše jako první krok k daleko širší nabídce kurzů a jejich novým verzím.

Témata článku: Windows, Open source, Plug In, Shockwave

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Sýkora 31. 1. 2006 11:08:10
    Vážený pane, nesmírně rád bych si s vámi vyměnil názory na didaktickou...
  • ruda 27. 1. 2006 20:32:30
    Pred par dny me sef postavil pred ukol najit nejaky slusny LMS. eDoceo...
  • ruda 27. 1. 2006 20:25:11
    Mam licenci ECDL testera a taky je mi lito, ze je vsechno MS. I Internet...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5