Duel: Nexus D12SL-12 vs. Noctua NF-S12-800 - tichý a tišší

V přímém souboji se utkala legenda mezi tichými ventilátory - Nexus D12SL-12 a novinka od rakouské firmy Noctua, supertichý osmisetotáčkový ventilátor Noctua NF-S12-800. Oba ventilátory se vydařily, jejich srovnání je zajímavé pro každého, kdo se někdy pokoušel utišit stolní počítač.
Kapitoly článku

V dnešním testu porovnáme dva velké tiché 120mm ventilátory – Nexus D12SL-12 a rakouskou novinku – supertichý ventilátor Noctua NF-S12-800. Pro lepší orientaci přidám i parametry a některé výsledky další tiché stodvacítky – je jí Akasa Amber AK-183-L2B. Nutno ještě podotknout, že Akasa Amber ani Nexus nejsou na rozdíl od ventilátoru Noctua nové, nýbrž krátce používané, pocházejí totiž z mé soukromé sbírky.

Jenom stručně k ventilátoru Akasa Amber – zajímavý je kromě barevného provedení především dvojitým kuličkovým ložiskem, díky kterému má oproti ventilátorům s jednoduchým kuličkovým ložiskem rotor při otáčení nižší vibrace, tišší chod, spolehlivější provoz a delší životnost. Otáčí se rychlostí 1400 ot./min, takže je z těchto tří ventilátorů nejvýkonnější. Bohužel má také nejhlučnější motorek. Porovnával jsem několik stejných modelů tohoto ventilátoru najednou, a mohu s klidným svědomím říct, že to není záležitost jediného kusu. Přímo jsem jej ještě srovnával se 1600otáčkovým 120mm ventilátorem Thermaltake TT-1225, a v tomto srovnání obstál na výbornou, motorek Thermaltaku vrčel výrazně víc. Vynikající je i dílenské zpracování ventilátoru; vše je čisté bez nejmenších otřepů, snad jen lopatky rotoru jsou až příliš ostré, dokáží i rozseknout prst.

Klepněte pro větší obrázek

Nerozpakuji se tuto  Akasu zařadit mezi tiché ventilátory. To se potvrdí i pokud snížíte jeho otáčky, jeho zvukový projev je pak mnohem kultivovanější. Za výhodný jej lze označit i díky tomu, že je asi o sto korun levnější než Nexus, ve srovnání s Noctuou jej při troše štěstí seženete za polovic.

Při vyslovení značky Nexus se asi většině lidí vybaví velký jásavě oranžový tichý ventilátor s výborným poměrem výkon/cena. Nexus později začal vyrábět i jinou barevnou variantu – s černým rámečkem a bílým rotorem.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Nexus D12SL-12 je na trhu nějaký ten pátek, stále se však dá bez zaváhání zařadit mezi nejtišší ventilátory, které jsou u nás dostupné. Může za to především nízká rychlost otáčení – se svými 1000 ot./min bez jakékoliv redukce patří mezi nejpomalejší.

Ventilátor je určený pro napájecí napětí 12 V, a nelze doporučit napájet jej napětím výrazně nižším. Výrobce deklaruje, že je schopen fungovat při napětích 6,5-13,8V. Testovaný kus se sice dokáže roztočit i na 5 V, ale rotor se při tomto napětí může velmi snadno dostat do polohy, ze které se vlastními silami nerozběhne. Dokonce i při napájení 7,5 V, na kterém by již měl dle výrobce fungovat bez problémů, měl v jedné poloze problémy (i když pravděpodobnost, že zrovna v této pozici skončí, je velmi malá). Na 9 V už funguje vše tak jak má.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K ventilátoru se nedodává žádné příslušenství, někdo by tudíž mohl postrádat čtveřici šroubků. Na napájecím kabelu najdete všechny potřebné konektory – čtyřpinový napájecí konektor je průchozí, třípinovému neschází žádný z drátů, takže jej lze zapojit přímo na běžný ventilátorový konektor a monitorovat otáčky. Ještě jednu drobnost ke kabelu – výrobce jej neopatřil „flexem“, trojice drátků není z výroby dokonce ani smotána tak, jako je tomu na obrázku.

Ve specifikaci ventilátoru bohužel výrobce neuvádí typ použitých ložisek. Z označení D12SL se lze domnívat, že jde o ložiska kluzná (sleeve bearings). Pro kluzná ložiska hovoří i další dva argumenty – ventilátory s podobným označením D12SL-12C od výrobce Yate Loon, které jsou s výjimkou provozních otáček a nižší ceny prakticky identické, mají kluzná ložiska. A druhý – pokud by použitá ložiska stála za zmínku, „výrobce“ by se s nimi neváhal pochlubit.

Klepněte pro větší obrázek

Nexus a Yate Loon (zdroj: www.stillepc.dk)

Nutno říci, že použití kluzných ložisek není v případě velkého pomalootáčkového ventilátoru tak tragická věc, jako je tomu u větráčků, jejichž rychlost otáčení se pohybovuje kolem pěti tisíc otáček za minutu. Na ložiska nejsou kladeny takové nároky, a tak jsou při nízkých otáčkách spíše přínosem – Akasa Amber s dvojitými kuličkovými ložisky je na tom s hlučností při stejných otáčkách o málo hůř. S přibývajícím stářím ventilátorů se situace obrátí ve prospěch větráků s ložisky kuličkovými, v případě kvalitních kluzných ložisek je to ale spíš otázka let než měsíců.

Klepněte pro větší obrázek

Dílenské zpracování ventilátoru Nexus bych označil za mírně nadprůměrné. Okraje lopatek jsou ostré, s nepatrnými otřepy. Otřepy jsou vidět i v místě dělící roviny formy u středu rotoru. Růžky lopatek jsou zaoblené.

Použitý plast je evidentně těžší než u dvou ostatních ventilátorů, takže se rotor roztáčí těžkopádněji. Také je při otáčení o něco tužší než Akasa a výrazně tužší než Noctua.

Co se týče vyvážení rotoru a vibrací, je na tom tento Nexus ze všech třech ventilátorů nejhůře. Vyvážení rotoru je však individuální záležitost, a pokud si výrobce na tento aspekt neklade příliš velký důraz, záleží spíš na štěstí.

A hlučnost? Díky nízkým otáčkám a kluzným ložiskům je velmi tichý. Při 12 V je na tom výrazně lépe než Akasa, ale s Noctuou se měřit nemůže. Motorek trochu vrčí, ale jeho zvukový projev spolehlivě přehluší aerodynamický hluk proudu vzduchu.

Témata článku: Nexus, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Rotor, Amber, Magnet, Napájecí kabely, Flex, Twin, Ball

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 4. 4. 2008 3:04:29
    U pomalých ventilátorů dělají největší rambajz ložiska a motorky, nějaký...
  • mmffhh 3. 4. 2008 11:03:11
    srovnavat hlucnost ventilatoru bezicich na odlisnych otackach (nebo...
  • Richard Musil 28. 10. 2006 19:01:51
    Mám tenhle větrák na procesoru a jsem spokojen jak s hlučností tak s...
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 55

Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

** Aktualizace Creators Update pro Windows 10 ještě nebyla oficiálně uvolněna ** Už ale existuje způsob, jak jí ze serverů Microsoftu dostat ** Úspěšně jsme to vyzkoušeli

28.  3.  2017 | Jakub Čížek | 69

Facebook chce odříznout Google od hlavního zdroje příjmů

Facebook chce odříznout Google od hlavního zdroje příjmů

** Facebook otevřel vlastní reklamní síť dalším hráčům ** Snaží se prosadit efektivnější spojení mezi vydavatelem a inzerentem ** Weby mohou dosáhnout zvýšení příjmů z reklamy až o 30 %

27.  3.  2017 | Karel Javůrek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?