reklama

Driver Magician: ztráty ovladačů se už nemusíte bát

S různými zálohovacími programy se setkal každý uživatel, kterému záleží na datech uložených v počítači. Nabízím vám seznámení s programem, který neprovádí klasické zálohy souborů nebo celých diskových oddílů. Zálohuje totiž vybrané ovladače ze systému Windows a samozřejmě nabízí i obnovení z této zálohy.

 Plusy / minusy
 + zjišťování aktualizací ovladačů
 – nemožnost změnit rozměry okna 

Zálohovací programy většinou nabízí ukládání souborů či kompletního obsahu diskových oddílů do nějakého komprimovaného souboru. Z něj je možné data kdykoli obnovit. Samozřejmostí podobných programů jsou přírůstkové zálohy, prohledávání záloh, obnova jen určitých souborů atd. V naprostém kontrastu s těmito všestrannými zálohovacími programy je jednoduchý nástroj nazvaný Driver Magician.

Driver Magician slouží k zálohování velmi specifických částí systému, a sice ovladačů. Myslím, že většinu čtenářů Živě nikdy nenapadlo provádět zálohy vybraných ovladačů instalovaných v systému. Každý má většinou spolu s počítačem k dispozici instalační CD k základní desce, grafické kartě a jinému hardwaru v počítači, případně k jeho periferiím. A pokud CD s ovladači chybí, neměl by být problém najít je na internetu.

Ovšem ne vždy je možné chybějící ovladače jednoduše dohledat. Problémy se týkají zejména exotického hardwaru. Existuje mnoho výrobců, kteří příslušné ovladače na svůj web neumisťují, případně odstraňují ovladače určené pro starší výrobky. V takovém případě stačí, aby došlo k poškození média s ovladači a problém je na světě. Jedinou možností se tak stává jejich získání z instalovaného systému před tím, než se jej rozhodnete smazat a nainstalovat znovu. A právě zde nachází Driver Magician využití.

Vyberte si ovladač, který chcete zálohovat

Jednoduchý prográmek nenabízí zrovna nejpovedenější uživatelské rozhraní a ani podpora českých znaků v některých popiscích není bezchybná. Důležitá je však využitelnost programu. Ten v hlavní části svého okna nabízí seznam ovladačů, které máte momentálně ve svém systému nainstalovány.

Jelikož okno programu nejde roztáhnout nebo maximalizovat, musíte si informace ve zobrazených sloupečcích posunout pomocí táhla. U každého záznamu je uveden název či popis ovladače. Každý ovladač je zařazen do určité třídy zařízení, jako například procesory, sběrnice, síťové adaptéry, tiskárny atd. U ovladačů najdete také označení instalované verze, datum jejího vydání a název výrobce tohoto ovladače.

Klepněte pro větší obrázek

Ke každému ovladači jsou k dispozici stručné informace

Pod seznamem vám Driver Magician zobrazí doplňkové informace v podobě seznamu operačních systémů, pro které je vybraný ovladač určen. V informacích se dále dozvíte, zda je ovladač opatřen elektronickým podpisem od Microsoftu, kolik souborů je součástí ovladače a zda je ovladač součástí standardního instalačního CD operačního systému. To většinou není a Driver Magician doporučuje jeho zálohování.

Program při spuštění zobrazuje pouze ty ovladače, které nejsou přímo od Microsoftu. Pokud si ale chcete udělat přehled o úplně všech ovladačích v systému, včetně těch, které není potřeba zálohovat, stačí klepnout do rozbalovacího tlačítka v nástrojové liště programu a zvolit příslušnou funkci. Zobrazení seznamu ovladačů je velice rychlé, na notebooku HP nx6125 mi netrvalo déle než jednu sekundu. Ovladače, které nejsou součástí instalačního média Windows jsou v seznamu odlišeny červenou barvou.

Zálohované ovladače lze dále použít

Než spustíte zálohování, musíte vybrat ovladače, které budou zálohovány. Je jen na vás, zda zvolíte všechny nebo jen některé. Po stisku tlačítka startujícího zálohování se vás program dotáže na výběr složky pro umístění zálohy. Trošku mi vadí, že v dialogu chybí možnost vytvoření složky nové. Během zálohování jsou ve zvoleném umístění vytvářeny nové složky odpovídající názvu jednotlivých ovladačů. Proces zálohování není nejrychlejší, počítejte s několika minutami v závislosti na počtu a velikosti souborů v zálohovaných ovladačích.

V každé složce, do které jsou zálohované ovladače umístěny je samozřejmě soubor INF, který můžete použít při opětovné instalaci na jiný počítač. Driver Magician vytváří informační soubory s koncovkou .dpb, ve kterých je uvedeno datum zálohy a veškeré informace potřebné pro funkci, která dovede z této zálohy ovladače vrátit zpět do systému.

V nastavení programu, které není nijak složité, můžete upravit vytváření záloh. Standardně jsou ovladače vykopírovány do složek ve vámi zvoleném umístění. Preferujete-li však uložení do komprimovaného souboru ZIP, máte tu možnost, stejně jako použít samorozbalovací archiv. Pozor, program používá komprimaci ZIP, avšak soubory jsou vytvářeny s odlišnou koncovkou. Nic vám ale nebrání je přejmenovat.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení programu určete způsob ukládání záloh

Vyhledávání aktualizací ovladačů

Při obnovování ovladačů ze záloh vám Driver Magician nabídne umístění, do kterého jste zálohy naposledy ukládali. Obnovení probíhá podobně jako vytvoření zálohy. V seznamu si vyberete nalezené ovladače a stiskem jediného tlačítka je obnovíte.

Klepněte pro větší obrázek

Obnovení ovladačů je otázkou jednoho, dvou klepnutí myši

Jedním z dalších možných vyžití programu Driver Magician je příprava na aktualizaci stávajících ovladačů. Před aktualizací jednoduše provedete zálohu, a pokud zjistíte, že nový ovladač nepracuje správně, jednoduše vrátíte zpět ten starý. S využitím Driver Magicianu bez zdlouhavého instalování. Toto by se mohlo hodit především ladičům výkonu, kteří často experimentují s nejnovějšími betaverzemi nebo neoficiálně upravenými ovladači.

Jestliže souhlasíte, že je Driver Magician vhodný pro zálohování ovladačů před jejich aktualizací, pak rozhodně vyzkoušejte funkci Update. Díky ní totiž velice rychle zjistíte, zda se objevila aktualizace pro některý z ovladačů ve vašem systému. Program nabídne seznam s možnými aktualizacemi a tlačítko pro stažení vybraného ovladače. Zdlouhavému procházení webů výrobců hardwaru je tedy konec.

Klepněte pro větší obrázek

Driver Magician nabízí rychlé nalezení nových ovladačů

Aby byla zajištěna správná funkce zjišťování aktualizací ovladačů, musíte občas aktualizovat samotný program. Není však nutná instalace nové verze. Podobně jako u antivirových programů si přímo z prostředí Driver Magicianu stáhnete nové definice do jeho databáze. Trošku ukryty zůstávají funkce pro zobrazení seznamu nerozpoznaných ovladačů a zálohování dalších položek – složky s oblíbenými položkami v Internet Exploreru, registru, Dokumentů a Plochy.

Klepněte pro větší obrázek

I samotný program je dobré aktualizovat

Podle svého webu program příliš důvěry nebudí. Při jeho používání objevíte drobné nedostatky v ovládání, nicméně celkově hodnotím tuto pomůcku jako velmi zdařilou a užitečnou. Programů, které se specializují na zálohování ovladačů a vyhledávání jejich aktualizací mnoho není. Tento program doporučuji každému, kdo často mění a testuje ovladače v systému.

Driver Magician 3.1
Zálohování a aktualizace ovladačů ve Windows
stáhnout GigaMania.cz
výrobce GoldSolution Software, Inc.
web www.drivermagician.com
cena 29,95 USD
operační systém Windows 98, 2000, XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Aktualizace ovladače grafické karty

11 komentářů

Nejnovější komentáře

 • mnn 18. 10. 2006 16:43:49
  nebolo by od veci keby si sa vyspal z opice
 • McWild, McWild 18. 10. 2006 15:03:48
  Zdravim,
  tenhle programek taky uspesne pouzivam, ale uz se mi...
 • Wysky 18. 10. 2006 14:56:48
  Mohl by jste byt trosku konkretnejsi v cem to poruseni licence spociva?...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama