DOS: Jak je možné, že jsme jej dokázali používat?

Celá generace geeků strávila svůj život u blikajícího kurzoru, který čas od času na monitor vypsal nějakou informaci. Terminál byl vším a věřili mu i autoři sci-fi.

Před třiceti lety se na americkém trhu objevil Commodore 64, ZX Spectrum a další legendy, které byly na přelomu 80. a 90. let společně se slovenskými Didaktiky prvními masovějšími vlaštovkami domácího osobního počítače za železnou oponou.

Osmibitové konzole později vystřídal IBM PC Compatible, grafický Windows a na staré a černobílé období se záhy zapomnělo. Pojďme si jej trochu připomenout.

Legenda legend? 86-DOS

Dvanáctého srpna 1981 zamířil na pulty amerických obchodů první osobní počítač od IBM, jehož operační systém PC-DOS nesestavil pro amerického hegemona nikdo jiný než Microsoft. Později jej pak začal dodávat také pod vlastní značkou MS-DOS.

PC-DOS však nebyl původní produkt Microsoftu, ten si totiž pořídil licenci na ještě o něco starší systém 86-DOS, který pro své počítače vyvíjela firma Seattle Computer Products. Je s podivem, že tento systém, který stál u zrodu moderního DOSu, jenž posléze okupoval většinu počítačů až do konce 20. století (i v rámci starších verzí Windows), si můžete dodnes vyzkoušet na svém vlastním moderním stroji.

Klepněte pro větší obrázek
Dnes máme akcelerované grafické desktopy s vysokým rozlišením, tehdy lidem stačil blikající kurzor (86-DOS v simulátoru Altair 8800)

Je mu věnovaný dokonce celý web 86dos.org, který pečlivě střeží maličký balík o velikosti směšných 48 kB. Dnes by měl takovou velikost drobný JPEG obrázek, v tomto případě se však do něj vleze celý (sic zabalený) obraz operačního systému, který můžete spustit v emulátoru Altair 8800.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Osobní počítač Altair 8800 a upoutávka v časopisu Popular Electronics (Zdroj: Wikipedie, Popular Electronics)

Název vám možná něco říká, je to totiž vlastně simulátor stejnojmenného a opravdu stařičkého osmibitového počítače z poloviny 70. let minulého století. Právě tento počítač stál na počátku Microsoftu, Gates s Allenem pro něj totiž vyvinuli Altair BASIC a vydělali si tak první dolary, které jim později otevřely cestu až do IBM.

Pokud se chcete vžít do pocitů geeků tehdejší doby, stačí v simulovaném Altairu otevřít obraz některého z podporovaných operačních systémů – třeba právě 86-DOS. Program je k dispozici pro všechny velké systémy a obraz 86-DOSu stáhnete z této adresy. V případě Windows pak stačí napsat do příkazové řádky: altairz80.exe 86dos.

Jsem textová aplikace a všichni mě milují

Operační systém sám o sobě je však docela nudný. Podstatnější jsou aplikace. Dnes máme k dispozici mnohonásobně větší výkon, programy jsou tedy grafické, asynchronní a neskutečně hladové. Je s podivem, co tehdy dokázali programátoři udělat s několika málo kilobajty volné paměti, zatímco dnes zaberou v RAM desítky MB prostoru i naprosté banality.

Klepněte pro větší obrázek
Textový terminál přežíval i v tehdejších sci-fi snímcích. Vetřelec se odehrává ve vzdálené budoucnosti a kosmická loď s těmi ze 70. let nemá nic společného. Přesto ji řídí umělá inteligence, která s posádkou komunikuje skrze primitivní terminál. Tehdy ovšem nikoho nenapadlo, že by to mělo vypadat jinak...

Mnoho operací, které dnes zvládne samostatný program, se tehdy běžně programovalo přímo v příkazové řádce. Dobře si vzpomínám, jak jsme doma pomocí Basicu kreslili na Didaktiku M kružnice na starý černobílý Merkur – kdo by ale dnes proboha kreslil kružnice pomocí několika příkazů (pominu-li fanoušky TeXu)?

Když o tom začnete přemýšlet, možná vás napadne, že je vlastně úžasné, co při těchto softwarových možnostech tehdy vzniklo, že to vůbec fungovalo, a jak ve srovnání se současností museli operátoři počítače disponovat skutečně abstraktním myšlením a představivostí. Dnes do ruky vezmete stylus nebo myš a kružnici prostě nakreslíte…

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější Excel 2013 versus Lotus 1-2-3, díky kterému uspěla řada IBM PC v amerických kancelářích. Rozdíl je to dramatický, přesto to ale tehdy stačilo. 

Abstraktní ovšem nebylo pouze kreslení – tedy než se objevily první WYSIWYG editory v grafickém rozhraní, ale i prostá práce v kanceláři. Tak třeba takový tabulkový procesor Lotus 1-2-3. Když se v osmdesátých letech objevil na trhu, vzbudil poprask, byl totiž rychlý a vypadal dobře. Tedy alespoň optikou tehdejší doby, když jej totiž srovnáte s tabulkovými editory současnosti, nejednoho jistě napadne otázka, jak je možné, že při pohledu na tuto černobílou hrůzu tehdejší účetní hromadně neskákali z horních pater kancelářských budov.

Stal se pravý opak. Lotus je dodnes považován za jednu z aplikací, kvůli kterým IBM PC uspěl ve firmách. Kdyby ho nebylo, dnes možná počítače vypadají trošku jinak a na Wikipedii bychom četli muzejní články o jakémsi maličkém Microsoftu, který to kdysi před třiceti lety zkoušel s textovým operačním systémem, ale pro nedostatek kvalitních aplikací se prostě neujal. Docela možná byste to četli na počítači Macintosh 2012 Edition a v obývacím pokoji by namísto Xboxu stálo třeba Atari XVI. Generation.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Word 2013 a jeho předchůdce pro DOS z roku 1991, Word 5.5

Za tehdejšími populárními textovými programy ale nemusíme chodit moc daleko – každý, kdo měl v polovině 90. let počítač, si jistě vzpomene na tuzemský textový editor T602 a chybět samozřejmě nesmí ani tehdejší hry.

Možná se ale ptám špatně. Možná bych se neměl ptát, jak je možné, že jsme tehdy dokázali pracovat s takovým softwarem, ale jak to, že se toho vlastně až tak moc nezměnilo. Textové editory jsou barevné a jsou plné dříve nemyslitelných funkcí, sešity tabulkových procesorů bez problému zobrazí stovky tisíc vyplněných buněk, na ploše monitoru namísto poblikávajícího kurzoru svítí některá z kýčovitých tapet, ale svět se zase až tak nezměnil.

Nabízí se tedy otázka, jak by dnes vypadal, kdybychom zůstali v textovém prostředí a bojovali za každý takt CPU a bit paměti.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Bezplatná hra (ke všemu běžící uvnitř webového prohlížeče) z roku 2012 a její typická kolegyně z roku 1986

Internet tu byl už v době textové, už tehdy by mohl fungovat Facebook, mobilní telefony byly jen o něco větší a pochopitelně hloupější, přesto však inženýři dokázali i v těchto podmínkách navrhnout doposud nepřekonaný raketoplán, obří Boeingy a chemici bez složitých simulací na dříve nemyslitelném superpočítači zase objevili tu správnou molekulu pro klíčový lék.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webový prohlížeč Chrome a textový Lynx pro DOS

Dokonce i ten iPhone by tehdy mohl vzniknout. Jen by na něm namísto šachovnice ikon blikal kurzor, nebo velmi jednoduché jablečné GUI z počátku 80. let. Z dnešního pohledu je to pochopitelně bizarní představa, ale tehdy to bylo normální.

Klepněte pro větší obrázek
Kdyby iPhone existoval na přelomu 70. a 80. let, možná by vypadal právě takto... A všem by to připadalo normální a skvělé.

Kdo ví, jak na současnou podobu operačních systémů budou zírat další generace – je více než jisté, že budou stejně zděšené jako já při pohledu na Lotus 1-2-3, 86-DOS, Multiplan, T602 a další legendy.

 

Jak si vyzkoušet staré programy

86-DOS je prehistorie. Pokud si chcete vyzkoušet některé zapomenuté programy pro DOS, raději si stáhněte emulátor DOSBox. A samotné programy? Inspirací nechť je třeba seznam na webu 4DOS a také zde, kde najdete stále hromadu funkčních odkazů ke stažení.

Témata článku: Technologie, Historie, Operační systémy, Lotus, Word, DOSBox, Boeing 767, Boeing 777, ZX Spectrum

208 komentářů

Nejnovější komentáře

  • xxar3s 6. 8. 2012 13:13:19
    za mojich cias som uz mal Windows 3.1 ale ovela viac casu som travil v...
  • vsudebyldvakrat 5. 8. 2012 13:28:04
    to by mě zajímalo proč se Kuba dívá na prales v láhvi :-DB-]
  • kbn-001 5. 8. 2012 10:31:51
    Marně přemýšlím jak vůbec dokázali rodiče autora zplodit něco takového
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 57

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 95

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky