Dopplerův jev, Aikenův počítač a Microsoft na burze

Také tento týden je možné si zavzpomínat na významné osobnosti vědecké historie. Aktuální kalendárium proto přinese informace například o rakouském fyzikovi Dopplerovi, pozornost ale zaslouží také Američan Howard Aiken a jeho počítač Mark I. Z událostí se pak ke dnům tohoto týdne váže především vstup společnosti Microsoft na burzu.

Christian Doppler a jeho jev

Během dnů tohoto týdne si můžete zavzpomínat na slavného rakouského fyzika Christiana Dopplera, který se narodil dne 29. listopadu v roce 1803. Na tyto řádky se tak logicky dostává vzhledem k datu svého úmrtí, které jej zastihlo 17. března roku 1853. Kromě světa fyziky se zabýval také astronomií a matematikou.

Klepněte pro větší obrázek

Christian Doppler (zdroj: NNDB.com)

Doppler již v mládí prokazoval své vědecké nadání a také akademickou přímkou nabývání nových znalostí prošel bez jakýchkoliv problémů. Po úspěšném zakončení vysokoškolských studií na vídeňské univerzitě se začal naplno věnovat zkoumání optiky, světelných jevů a astronomie. V roce 1843 publikoval například práci O barevném světle dvojhvězd a určitých jiných hvězdách na nebesích (Über das farbige Licht der Doppelsterne und einiger anderer Gestirne des Himmels).

Právě jmenovaná práce prvně nastínila myšlenku takzvaného Dopplerova jevu, který měl sloužit pro měření vesmírných vzdáleností a odehrávajících se pohybů. Dopplerův jev obecně popisuje změnu vlnové délky v závislosti na vzájemném pohybu pozorovatele a zdroje vlnění. V počítačové oblasti se s aplikací upraveného Dopplerova jevu můžete setkat například v některých programech pro úpravu zvuku.

Další informace:
Dopplerova biografie na stránkách anglické Wikipedie.
A o něco podrobnější verze v rámci skotské univerzity v St. Andrews.

Aikenův Harvard Mark I

Již přímo na poli návrhů a konstrukce počítačů působil americký inženýr Howard Aiken. Také on se přitom do kalendária dostává datem své smrti, přesněji tedy 14. březnem roku 1973. Narodil se dne 9. března v roce 1900 v New Jersey a patří mezi nejznámější počítačové průkopníky.

Klepněte pro větší obrázek

ASCC alias Harvard Mark I (zdroj: IBM)

Pro svůj obor nezbytné znalosti Aiken získal při studiu fyziky na Harvardské univerzitě, kde dokončil doktorská studia roku 1939. Právě v tomto období se potýkal s ručním řešením netriviálních rovnic a různých dalších úloh, díky čemuž zatoužil po stroji, který by veškeré výpočty zautomatizoval a hlavně eliminoval nepřesnosti. Výsledkem byl elektromechanický kalkulátor ASCC (Automatic Sequence Controlled Calculator).

Pokud vám uvedený název nic neříká, možná jste se setkali s již přejmenovanou variantou – Harvard Mark I. Tento počítač se dočkal dokončení v roce 1944 a díky své vysoké spolehlivosti (i v porovnání s ostatními podobnými přístroji své doby) byl mnohými považován za otce a inspiraci všech dalších počítačů. Jeho sestrojení si vyžádalo více než 700 tisíc součástek a svými rozměry nakonec při váze 4,5 tuny zabíral plochu zhruba 17 x 0,6 m.

Další informace:
Anglický popis počítače Harvard Mark I na webových stránkách společnosti IBM.
České webové stránky věnované Howardu Aikenovi.

Microsoft na burze

Při pátrání po relevantních historických událostech nemusíme proti proudu času plavat zas tak daleko, postačí návrat o zhruba dvacet let. Dne 13. března v roce 1986 totiž společnost Microsoft poprvé vstoupila na burzu a své akcie tak poskytla zájemcům o podílnictví na již v té době narůstající hodnotě.

Hned během prvního dne se hodnota akcií vyšplhala z 21 amerických dolarů na 28 a díky dalšími vzrůstajícímu trendu si účastníci těchto prvopočátků Microsoftu postupně přišli na velice slušné jmění. Například v roce 1999 se po rapidním nárůstu cena akcií v té době dostala až na 199 dolarů. Další podrobnosti se můžete dočíst na níže odkazované stránce anglické verze encyklopedie Wikipedia.

Další informace:
Společnost Microsoft na stránkách anglické verze encyklopedie Wikipedia.
Česky psané
milníky v historii společnosti Microsoft přímo od zdroje.

Témata článku: Microsoft, Harvard, Mark, Howard, Jersey, Světelné zdroje, New Jersey

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • AraxoN 14. 3. 2007 14:16:00
    Tak tak. Volá sa to split, a MSFT to absolvoval už 7x v pomere 2:1 a 2x v...
  • snake 13. 3. 2007 2:54:00
    Ale kdepak... Vtip je v tom, že se akcie při nárůstu nad určitou mez...
  • cayman 12. 3. 2007 19:00:43
    Co bol potom ENIAC? Tych prvych pocitacov bolo nejako vela. Eniac,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?