Dohled infrastruktury z cloudu: SC Advisor 2012

V předchozích článcích jsme si představili jednotlivé produkty rodiny System Center 2012. Dnes uděláme první krok do „mraků“.

Začneme tím, že rozdělíme zákazníky na dvě skupiny. První skupina má rozvinuté IT oddělení, které je schopno samo nebo ve spolupráci se svým dodavatelem implementovat různá řešení. Také má lidské zdroje pro provoz a rozvoj těchto řešení. Druhá skupina může mít IT oddělení rozvinuté méně, méně finančních nebo lidských zdrojů. Díky těmto podmínkám si nemusí troufnout na nasazení dedikovaných management nástrojů. Jedno mají ale obě skupiny společné – mohou využít službu System Center Advisor 2012 pro zlepšení zdraví IT infrastruktury.

Klepněte pro větší obrázek

Existuje mnoho řešení pro dohled IT infrastruktury provozovaných v rámci lokální infrastruktury zákazníků. Mezi ně samozřejmě patří SC Operations Manager, který je schopen proaktivně sledovat dostupnost, konfigurace nebo výkon jednotlivých objektů IT služeb nebo infrastruktury a na základě definovaných pravidel případně spouštět reaktivní úlohy. Podmínkou pro jeho využití je implementace produktu do lokálního IT prostředí, která nemusí být pro každého zrovna jednoduchá. Nainstalovat aplikaci samotnou včetně prostředí SQL serveru je otázkou několika hodin. Tvorba, konfigurace a ladění dohledu jednotlivých technologií, infrastruktury i IT služeb je většinou otázka na plný úvazek.

SC Advisor 2012 – Infrastruktura

Na rozdíl od výše popsaného je SC Advisor 2012 služba hostovaná v cloudu, která je již předem nastavena a vy ji pouze využíváte pro své potřeby.

Služba, kterou vytvořil System Center tým ve spolupráci s inženýry MS Premier Support, analyzuje prostředí operačních systémů Windows Server 2008 a aplikačních SQL 2008 serverů. Podobně jako SC Operations Manager provádí SC Advisor agent sběr dat z těchto systémů. Tato data slouží také k poskytnutí informace o konfiguraci počítače ve vašem prostředí.

Data jsou následně odeslána do služby cloudu, kde jsou analyzována na základě porovnávání s Best Practice daných řešení. Komunikace mezi prostředím zákazníka a službou cloudu probíhá jednou za 24 hod. Na základě zjištěných stavů se vytváří alerty v aplikačním prostředí SC Advisor, které identifikují potenciální hrozby, problémy a nedostatky (např. chybějící KB, odchylky od doporučené konfigurace).

Na straně cloudu využívá SC Advisor technologie Windows Azure, SQL Azure a Silverlight. Aby to vše správně pracovalo, musíme na straně našeho IT prostředí zprovoznit klientskou část infrastruktury – SC Advisor Gateway a nainstalovat klienty na sledované servery.

 • SC Advisor Gateway slouží jako komunikační bod mezi prostředím zákazníka a cloudovou službou.
 • SC Advisor agent má na starost samotný sběr informací.

SC Advisor je schopen v současné době analyzovat prostředí:

 • Windows Server 2008 a 2008 R2 (včetně Active Directory)
 • Windows Server 2008 R2 Hyper-V
 • SQL Server 2008 a 2008 R2

SC Advisor agent zde sbírá data z následujících zdrojů:

 • Windows Registry
 • Windows WMI calls
 • SQL OleDB queries
 • Windows event log
 • SQL error logs
 • Agent error logs

Agent ukládá shromážděné informace v XML souborech na lokálním disku. Tyto soubory je možné otevřít a kontrolovat.

Klepněte pro větší obrázek

SC Advisor 2012 – Instalace

Instalace na straně zákazníka je velmi jednoduchá.

Po přihlášení pomocí LiveID účtu ze stránky http://systemcenteradvisor.com/ stáhneme instalátor a registrační certifikát. Stažené soubory si uložíme do adresáře na disku.

Klepněte pro větší obrázek

 1. Jako první krok nainstalujeme komponenty pro SC Advisor Gateway
  a. základní požadavek na straně SC Advisor Gateway je .NET Framework 3.5.1.
 2. Spustíme instalátor a zvolíme obě komponenty Gateway a Agent
 3. Instalátor nám zobrazí informaci o nutnosti otevřít TCP port 80
  Klepněte pro větší obrázek
 4. Po dokončení instalace se spustí okno s konfigurací SC Advisor
 5. V rámci konfigurace připojíme stažený certifikát, nastavíme proxy server pro přístup na internet, případně můžeme omezit seznam připojených agentů.
  Klepněte pro větší obrázek
   
 6. V dalším kroku nainstalujeme SC Advisor agenty na sledované servery

Zapomněli jste zadat správné číslo portu pro SC Advisor Gateway? Ve výchozím nastavení je použit port 80. Pokud ho chcete změnit, lze to pomocí příkazové řádky PowerShell.

SC Advisor 2012 – Provoz

Následná práce se SC Advisor je velmi intuitivní. Je zde pouze 6 obrazovek. Obrazovka OVERVIEW ukazuje celkový stav sledovaného prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazovka ALERTS ukazuje nalezené chybové nebo konfigurační události. Zde nalezneme veškeré informace potřebné pro nápravu.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazovka Configuration: CURRENT SNAPSHOT ukazuje stávající konfiguraci komponent počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazovka Configuration: CHANGE HISTORY ukazuje změny, které proběhly v čase.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazovka SERVERS ukazuje seznam sledovaných serverů a SC Advisor Gateway serverů. Je zde také informace o čase poslední synchronizace s cloudovou službou.

Klepněte pro větší obrázek

Na poslední obrazovce ACCOUNT lze spravovat přístupy ke službě SC Advisor (LiveID účty).

Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Pokud chcete pravidelně vědět, zda prostředí Vašich Windows serverů 2008 a SQL serverů 2008 je v pořádku, nastaveno dle Best Practice a nechcete řešit serverovou infrastrukturu nebo manuální kontroly, je SC Advisor 2012 ideální nástroj do Vaší společnosti. Navíc je možné tuto službu bezplatně vyzkoušet po dobu 60 dní.

Odkazy

SC Advisor 2012

Autor: Pavel ŘEPA, Microsoft

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Nejnovější komentáře

Můj názor

Určitě si přečtěte


Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

** Vyhledávače jsou natolik dobré, že si poradí i s frází v běžné češtině ** Pokud to ale nebude stačit, můžete vyzkoušet pokročilé funkce ** Vybrali jsme ty nejzajímavější

25.  9.  2016 | Jakub Čížek | 18

9 nejlepších programů na úpravu fotek. Placené i zdarma

9 nejlepších programů na úpravu fotek. Placené i zdarma

** Pro běžné úpravy fotek nemusíte pirátit Photoshop, vystačíte si s levnějšími programy ** Ceny pokročilých editorů se většinou vejdou do dvou tisíc korun ** Mnohdy stačí i bezplatné nástroje

26.  9.  2016 | Stanislav Janů | 40

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

** V systému se mohou periodicky spouštět nechtěné aplikace ** Anebo si vyberou tu nejméně vhodnou chvíli ** Prozkoumejte Plánovač úloh na Windows

23.  9.  2016 | Jakub Čížek | 128

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 19

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

** Největší inovace vždy vychází z radikálních kroků ** Apple není v situaci, kdy by jej ke změnám něco tlačilo ** Chybí-li na trhu konkurence, nemůžou existovat ani invoace

22.  9.  2016 | Stanislav Janů | 139

Týden Živě: Zvyknou si Češi platit paušál za software?

Týden Živě: Zvyknou si Češi platit paušál za software?

** Zoner vypustil do světa nové Photo Studio. Je za paušál. ** HP nechce neoficiální inkoust ** Koutek časopisu Computer

25.  9.  2016 | Časopis Computer | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání výhodných 27" monitorů

Velký test levných rychlých routerů

Jak nastavit Android, aby vás nesledoval

45 podrobných testů a recenzí