Dnes nastrčený torrent tracker, zítra...?

Obránci autorského práva přecházejí od zastrašování k podlým nástrahám. Byl MiiVi skutečně pouze omylem?

Z některých zpráv o protipirátských akcích v zemi svobody na druhé straně Atlantiku se průměrnému Evropanovi ježí vlasy. Co naplat, nahrávací lobby je mocná a tak se i po starém kontinentu rozmáhají snahy o zpřísnění ochrany autorského práva a jeho důslednějšího vymáhání.

V USA tak není legální autorsky chráněný materiál stahovat, sdílet či kopírovat, Francouzi například nesmí vyvíjet software, který by něco takového umožňoval (proto také skončil výborný DC klient Zion++). V Česku je situace relativně únosná. Ať chceme, nebo ne, platíme povinné odvody organizacím zastupujícím autory, jimiž kompenzujeme (a tedy legalizujeme) možnost vytváření kopií (stahování) autorsky chráněných děl.

České organizace vymáhající dodržování autorského práva se zatím také neukázaly v celé své kráse, v celé šíři svých schopností a zejména v celém obrazu kvalitního přístupu k představitelům státní moci (prosazení aktuálně platného autorského zákona v to nepočítaje). Za mořem je však situace mnohem horší.

Od přehmatů k nástrahám

Souzeny byly osoby neexistující či nevlastnící počítač. Organizace jako RIAA (Recording Industry Association of America, Americká asociace nahrávacího průmyslu), MPAA (Motion Picture Association of America, Americká asociace pohyblivých obrázků) a další disponují značnou mocí, úzce spolupracují s policií a navíc trpí utkvělou představou, že přísné americké zákony (jako Digital Millenium Copyright Act) jsou celosvětově platné. Proto také svou pozornost stále častěji obrací proti internetovým službám sídlícím mimo území USA.

Zrušených BitTorrent trackerů jsou možná desítky. Za příklad nejtvrdšího vzdoru může posloužit dosud nepodlehnuvší švédský Pirate Bay. Paradoxní je, že místní úřady často s americkými bojovníky za práva nahrávacího a filmového průmyslu spolupracují i v případech, kdy konkrétní jednání není dle lokálního práva protizákonné. O tom by mohl své vyprávět právě Pirate Bay či již uzavřený (a transformovaný) server AllofMP3. Podle některých informací se v posledních týdnech pozornost RIAA obrací od BitTorrentu zpět k DirectConnectu, který byl nějakou dobu relativně v poklidu. Štěstím je, že i jinak roztříštěná komunita kolem této sítě se spojuje a podniká společné kroky proti akcím RIAA.

Neštítí se ničeho

Ve čtvrtek minulého týdne jsme informovali o nastraženém serveru MiiVi.com, který provozovala společnost MediaDefender navázaná na MPAA. MediaDefender však udělal zásadní chybu, že doménu MiiVi.com registroval za použití svých reálných údajů včetně názvu a adresy sídla, čímž odhalení podvodu, v němž se angažoval na popud několika velkých BitTorrent trackerů server ZeroPaid.com, velmi usnadnil.

MiiVi.com nabízel diskuzní fórum, filtrování obsahu (rodinné filtry), ale především nejnovější filmy ke stažení prostřednictvím protokolu BitTorrent. Vedle toho všeho prezentoval lákavou nabídku pro stažení aplikace zvané rovněž Miivi, která měla umožnit rychlé a jednoduché stahování z jediného místa.

Skutečnost však byla jiná. MiiVi (dostupná ve verzích pro Windows i Mac OS) skenovala pevné disky uživatelů a odesílala MediaDefenderu informace o nalezených nelegálních filmech. ZeroPaid jednoduchým nahlédnutím do WHOIS databáze zjistili, komu doména MiiVi.com patří. Krátce po detailním odhalení (4. 7. 2007 kolem 5. hodiny ráno SELČ) byla WHOIS informace o vlastníkovi domény změněna na společnost Miivi, Inc., adresa vlastníka však stále zůstala shodná s adresou sídla MediaDefenderu. O několik hodin později byl již web odstaven.

Těžko soudit, kolik pirátů se tímto způsobem podařilo MPAA odhalit. Doména MiiVi.com byla registrována osmého února tohoto roku. Registrační poplatek má zaplacen na období tří let. Ostatně diskutabilní je i celá strategie akce. V první řadě je otázkou, jak aplikace MiiVi identifikovala pirátské kopie filmů. Nejlépe se nabízí odpověď, že nijak. MiiVi dle mého názoru vůbec neřešilo, zda je film ilegální či legální kopií. Jednoduše odeslalo informace o všech nalezených a v případě, že dojde k soudnímu procesu, bude úkolem obžalovaného (pěkný případ presumpce viny) doložit, že dané filmy získal legální cestou.

K zamyšlení však vybízí i samotný web MiiVi.com. Ten totiž lákal návštěvníky ke stahování filmů. Je diskutabilní, nakolik je stažení filmu poskytnutého k tomuto účelu reprezentantem (MediaDefender) držitele práv (společnosti sdružené v MPAA) stále nelegálním krokem.

Jediné, čeho mohl MediaDefender dosáhnout, je získání databáze IP adres, z nichž část je pravděpodobně využívána k ilegálnímu stahování filmů. Téhož lze ale docílit i pohodlnější cestou, například stažením jakéhokoli filmu v běžném BitTorrent klientu. Touto metodou se navíc získají i mnohem důvěryhodnější důkazy.

Nebo je to všechno jinak aneb spolkneme jim to i s udičkou?

Během českého prodlouženého víkendu se objevily další informace k případu MiiVi. Podle MediaDefenderu byl celý případ uměle nafouknout, aby posloužil zejména lidem okolo trackerů Pirate Bay a TorrentFreak k poškození dobrého jména MediaDefenderu a MPAA.

Podle Randyho Saafa zastupujícího MediaDefender prý firma skutečně provozovala MiiVi.com a držela tuto doménu, nicméně celá historka, jíž se v tomto článku věnujeme, je smyšlená: „MediaDefender pracoval na interním projektu, jehož součástí mělo být video. Neuvědomili jsme si, že veřejnost napadne tuto službu používat a tak jsme zapomněli nastavit ochranu přístupu heslem.“ Existuje snad ještě hloupější výmluva?

Randy Saaf ale pokračuje: „Z hlediska vyslovených podezření šlo pouze o drobný přehmat z naší strany. Stránka nebyla vábničkou na stahovače a ve skutečnosti jsme na ní nespolupracovali s MPAA. MPAA o ní dokonce vůbec nevěděla.“ Proč ale byl krátce po odhalení změněn DNS záznam? MediaDefender se údajně obával hackerských útoků či zasílání spamu. Ani tomu se nevěří snadno.

Odpovídající vyjádření přišlo i ze strany MPAA. Elizabeth Kaltman prohlásila, že „příběh o MediaDefenderu není pravdivý. MPAA nemá s MediaDefenderem žádné vztahy“.

Jsou skutečně MediaDefender a MPAA nevinnými oběťmi štvavé kampaně bittorrent-pozitivních bloggerů, jak mimo jiné prohlásil Saaf? Přestože je třeba odfiltrovat efekt silnějšího hlasu celého davu, nedá se než nahlížet na argumentaci reprezentantů internetového undergroundu jako na věrohodnější. Obhajoba MediaDefenderu budí spíše úsměv než důvěru v předložená tvrzení.

Co naplat. Pokud opravdu MediaDefender testoval nějakou novinku v boji proti pirátství, je to jedině signálem stupňující se intenzity boje proti tomuto fenoménu. Pokud na obrátkách nabere i kauza MiiVi, jistě se k ní vrátíme i zde na stránkách Živě.cz.

Zdroj: ArsTechnica

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Pirátství, Torrent, BitTorrent, Pirate, Pirates, Tracker, Pirate Bay, Whois, Elizabeth, Underground, Rand, Movies, Lobby

66 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Francek 15. 4. 2008 16:20:30
    Myslim ze celkem kvalitnim, ale hlavne i typickym americkym zaverecnym...
  • kerim 23. 11. 2007 20:46:48
    Dobry den, co je to shadow volume a jak jej pridam? A existuje nekde...
  • TM 17. 7. 2007 10:30:45
    Všemi prostředky? Co takhle preventivně všechny majitele počítačů...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?