reklama

Dnes nastrčený torrent tracker, zítra...?

Obránci autorského práva přecházejí od zastrašování k podlým nástrahám. Byl MiiVi skutečně pouze omylem?

Z některých zpráv o protipirátských akcích v zemi svobody na druhé straně Atlantiku se průměrnému Evropanovi ježí vlasy. Co naplat, nahrávací lobby je mocná a tak se i po starém kontinentu rozmáhají snahy o zpřísnění ochrany autorského práva a jeho důslednějšího vymáhání.

V USA tak není legální autorsky chráněný materiál stahovat, sdílet či kopírovat, Francouzi například nesmí vyvíjet software, který by něco takového umožňoval (proto také skončil výborný DC klient Zion++). V Česku je situace relativně únosná. Ať chceme, nebo ne, platíme povinné odvody organizacím zastupujícím autory, jimiž kompenzujeme (a tedy legalizujeme) možnost vytváření kopií (stahování) autorsky chráněných děl.

České organizace vymáhající dodržování autorského práva se zatím také neukázaly v celé své kráse, v celé šíři svých schopností a zejména v celém obrazu kvalitního přístupu k představitelům státní moci (prosazení aktuálně platného autorského zákona v to nepočítaje). Za mořem je však situace mnohem horší.

Od přehmatů k nástrahám

Souzeny byly osoby neexistující či nevlastnící počítač. Organizace jako RIAA (Recording Industry Association of America, Americká asociace nahrávacího průmyslu), MPAA (Motion Picture Association of America, Americká asociace pohyblivých obrázků) a další disponují značnou mocí, úzce spolupracují s policií a navíc trpí utkvělou představou, že přísné americké zákony (jako Digital Millenium Copyright Act) jsou celosvětově platné. Proto také svou pozornost stále častěji obrací proti internetovým službám sídlícím mimo území USA.

Zrušených BitTorrent trackerů jsou možná desítky. Za příklad nejtvrdšího vzdoru může posloužit dosud nepodlehnuvší švédský Pirate Bay. Paradoxní je, že místní úřady často s americkými bojovníky za práva nahrávacího a filmového průmyslu spolupracují i v případech, kdy konkrétní jednání není dle lokálního práva protizákonné. O tom by mohl své vyprávět právě Pirate Bay či již uzavřený (a transformovaný) server AllofMP3. Podle některých informací se v posledních týdnech pozornost RIAA obrací od BitTorrentu zpět k DirectConnectu, který byl nějakou dobu relativně v poklidu. Štěstím je, že i jinak roztříštěná komunita kolem této sítě se spojuje a podniká společné kroky proti akcím RIAA.

Neštítí se ničeho

Ve čtvrtek minulého týdne jsme informovali o nastraženém serveru MiiVi.com, který provozovala společnost MediaDefender navázaná na MPAA. MediaDefender však udělal zásadní chybu, že doménu MiiVi.com registroval za použití svých reálných údajů včetně názvu a adresy sídla, čímž odhalení podvodu, v němž se angažoval na popud několika velkých BitTorrent trackerů server ZeroPaid.com, velmi usnadnil.

MiiVi.com nabízel diskuzní fórum, filtrování obsahu (rodinné filtry), ale především nejnovější filmy ke stažení prostřednictvím protokolu BitTorrent. Vedle toho všeho prezentoval lákavou nabídku pro stažení aplikace zvané rovněž Miivi, která měla umožnit rychlé a jednoduché stahování z jediného místa.

Skutečnost však byla jiná. MiiVi (dostupná ve verzích pro Windows i Mac OS) skenovala pevné disky uživatelů a odesílala MediaDefenderu informace o nalezených nelegálních filmech. ZeroPaid jednoduchým nahlédnutím do WHOIS databáze zjistili, komu doména MiiVi.com patří. Krátce po detailním odhalení (4. 7. 2007 kolem 5. hodiny ráno SELČ) byla WHOIS informace o vlastníkovi domény změněna na společnost Miivi, Inc., adresa vlastníka však stále zůstala shodná s adresou sídla MediaDefenderu. O několik hodin později byl již web odstaven.

Těžko soudit, kolik pirátů se tímto způsobem podařilo MPAA odhalit. Doména MiiVi.com byla registrována osmého února tohoto roku. Registrační poplatek má zaplacen na období tří let. Ostatně diskutabilní je i celá strategie akce. V první řadě je otázkou, jak aplikace MiiVi identifikovala pirátské kopie filmů. Nejlépe se nabízí odpověď, že nijak. MiiVi dle mého názoru vůbec neřešilo, zda je film ilegální či legální kopií. Jednoduše odeslalo informace o všech nalezených a v případě, že dojde k soudnímu procesu, bude úkolem obžalovaného (pěkný případ presumpce viny) doložit, že dané filmy získal legální cestou.

K zamyšlení však vybízí i samotný web MiiVi.com. Ten totiž lákal návštěvníky ke stahování filmů. Je diskutabilní, nakolik je stažení filmu poskytnutého k tomuto účelu reprezentantem (MediaDefender) držitele práv (společnosti sdružené v MPAA) stále nelegálním krokem.

Jediné, čeho mohl MediaDefender dosáhnout, je získání databáze IP adres, z nichž část je pravděpodobně využívána k ilegálnímu stahování filmů. Téhož lze ale docílit i pohodlnější cestou, například stažením jakéhokoli filmu v běžném BitTorrent klientu. Touto metodou se navíc získají i mnohem důvěryhodnější důkazy.

Nebo je to všechno jinak aneb spolkneme jim to i s udičkou?

Během českého prodlouženého víkendu se objevily další informace k případu MiiVi. Podle MediaDefenderu byl celý případ uměle nafouknout, aby posloužil zejména lidem okolo trackerů Pirate Bay a TorrentFreak k poškození dobrého jména MediaDefenderu a MPAA.

Podle Randyho Saafa zastupujícího MediaDefender prý firma skutečně provozovala MiiVi.com a držela tuto doménu, nicméně celá historka, jíž se v tomto článku věnujeme, je smyšlená: „MediaDefender pracoval na interním projektu, jehož součástí mělo být video. Neuvědomili jsme si, že veřejnost napadne tuto službu používat a tak jsme zapomněli nastavit ochranu přístupu heslem.“ Existuje snad ještě hloupější výmluva?

Randy Saaf ale pokračuje: „Z hlediska vyslovených podezření šlo pouze o drobný přehmat z naší strany. Stránka nebyla vábničkou na stahovače a ve skutečnosti jsme na ní nespolupracovali s MPAA. MPAA o ní dokonce vůbec nevěděla.“ Proč ale byl krátce po odhalení změněn DNS záznam? MediaDefender se údajně obával hackerských útoků či zasílání spamu. Ani tomu se nevěří snadno.

Odpovídající vyjádření přišlo i ze strany MPAA. Elizabeth Kaltman prohlásila, že „příběh o MediaDefenderu není pravdivý. MPAA nemá s MediaDefenderem žádné vztahy“.

Jsou skutečně MediaDefender a MPAA nevinnými oběťmi štvavé kampaně bittorrent-pozitivních bloggerů, jak mimo jiné prohlásil Saaf? Přestože je třeba odfiltrovat efekt silnějšího hlasu celého davu, nedá se než nahlížet na argumentaci reprezentantů internetového undergroundu jako na věrohodnější. Obhajoba MediaDefenderu budí spíše úsměv než důvěru v předložená tvrzení.

Co naplat. Pokud opravdu MediaDefender testoval nějakou novinku v boji proti pirátství, je to jedině signálem stupňující se intenzity boje proti tomuto fenoménu. Pokud na obrátkách nabere i kauza MiiVi, jistě se k ní vrátíme i zde na stránkách Živě.cz.

Zdroj: ArsTechnica

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Torrent, Pirátství, BitTorrent, Pirate Bay, Pirate, Whois, Elizabeth, Movies, Lobby

66 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Francek 15. 4. 2008 16:20:30
    Myslim ze celkem kvalitnim, ale hlavne i typickym americkym zaverecnym...
  • kerim 23. 11. 2007 20:46:48
    Dobry den, co je to shadow volume a jak jej pridam? A existuje nekde...
  • TM 17. 7. 2007 10:30:45
    Všemi prostředky? Co takhle preventivně všechny majitele počítačů...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 407

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 20

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama