Displeje jako ze Star Treku

O dotykových displejích, které lze ovládat více prsty, už jste možná slyšeli. Zájem o tento způsob ovládání se zcela určitě zvýší po příchodu nového Apple iPhone. K čemu všemu se dá něco podobného využít?

Před necelým rokem vzbudilo velký ohlas video, na kterém předváděl Jefferson Han z newyorské univerzity velký dotykový displej, který dokázal rozlišit více vstupů (Multi-Touch displej). V něm čmáral po obrazovce a předváděl různé barevné kousky s tímto displejem.

still00.jpg still01.jpg still02.jpg still03.jpg

Další vlna zájmu o tento způsob ovládání se zvedla s představením iPhone, který dokáže na dotykovém displeji rozeznat dva prsty. Tuto technologii už Apple využilo u touchpadů pro skrolování.

U iPhone jde ale její využití ještě o něco dál. Na záznamech s tímto typem ovládání prezentující nejčastěji předvádí, jak snadno lze pomocí dvou prstů manipulovat s obrázky, nebo mapou. Také u iPhone se využívá dvou prstů především při prohlížení fotografií. Není se co divit, rychlé posouvání, otáčení a zvětšování fotografií vypadá úžasně.

still04.jpg still05.jpg still07.jpg

Server Gizmodo upozornil na další video z loňského roku z konference TED (Technology Entertainment Design), které je na YouTube velmi populární. Na něm autor předvádí další možnosti tohoto zařízení.

Dotykový displej Jeffersona Hana dokáže oproti iPhone rozeznat více vstupů. Dá se to využít třeba při prohlížení modelu terénu – autor předvádí upravený program NASA World Wind – obdoba známějšího Google Earth. Podobně jako je tomu u prohlížení fotografií, je práce s virtuální zemí pomocí dvou rukou velice rychlá.

still08.jpg still09.jpg

Po zapíchnutí dvou prstů do terénu lze druhou rukou otáčet 3D modelem terénu. Ostatně, podívejte se na video z konference, těžko něco takového popisovat slovy.

Zkoumají se i další možnosti, jak takové zařízení využít. Obrovskou interaktivitu ocení také animátoři. Velmi jednoduše lze načmárat libovolný tvar. Jeho uzavřením vznikne objekt, který lze díky síti bodů uvnitř snadno a intuitivně deformovat a přetahovat po obrazovce.

still06.jpg

Další možností, kde by se podobné zařízení mohlo uplatnit, je hudební průmysl. Virtuální mixážní pult může interaktivně reagovat na požadavky a počet ovládácích prvků tak lze významně zredukovat. Nebo člověk může jako DJ točit virtuálními gramofonovými deskami.

  still11.jpg still12.jpg still10.jpg

Automaticky vás asi napadne, jak by to šlo zužitkovat ve hrách. Ve videu s Jeffem je jen něco na způsob arkádového sestřelování ufonů nad městem či různé hříčky se spojováním písmen či přetahováním uzlů v síti. 

still13.jpg still14.jpg still15.jpg

Smysluplnější využití předvádí autoři jiného zařízení na Warcraftu III. Prototyp herního stolu z laboratoří Mitsubishi funguje na jiném principu. Nad bílým herním stolem visí projektor. Hráči sedí na židlích, které jsou pod proudem - pochopitelně nejde o obdobu elektrického křesla, ale o mnohem mírumilovnější zařízení, které poté, co se hráč dotkne prstem stolu, určí podle místa, ve kterém zaregistruje proud, polohu prstu. Vše je zkombinováno hlasovým ovládáním.

Myslím, že po zhlédnutí následujícího videa se taková promítačka stane snem mnoha milovníků real-time strategických her.

 
Ovládání pomocí více prstů může radikálně změnit způsob, jakým s elektronickými zařízeními komunikujeme. Ostatně, na vývoji podobných zařízení pracuje řada dalších laboratoří, například v Microsoftu vyvíjejí zařízení s názvem TouchLight. To pracuje s průhlednou tabulí, projektory a kamerami. Virtuální zrcadlo, které je na tomto videu, působí docela zvláštně. Mimo jiné proto, že v tom opravdovém je odezva obrazu o něco rychlejší.
 

 

Tato zařízení zcela určitě nenahradí všude myš či klávesnici. Na dotykovém displeji budeme asi sotva kdy psát rychlostí osm set úhozů za minutu podobně, jako to lze na klasické klávesnici. Také výrobní náklady budou oproti obyčejné myši vyšší. Ale je to po dlouhých letech konečně radikální změna, která vypadá docela slibně, a jak se zdá, velcí hráči nechtějí zůstat stranou.

Témata článku: Apple, Movie, Hana, Herní klávesnice a myš, Klávesnice herní, Virtuální klávesnice, Tabule, Warcraft, Warcraft 3, Wind, Mixážní pulty, Mitsubishi

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Honza 23. 1. 2007 15:54:18
    gorilla arm - The side-effect that destroyed touch-screens as a mainstream...
  • TheTOM.SK 23. 1. 2007 9:45:49
    Mas pravdu, jinak kdyz uz se bude dotykovy display pouzivat, tak se urcite...
  • zzz 23. 1. 2007 9:01:10
    http://www.youtube.com/watch?v=pjci3Ch70Z0
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 43

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

Včera | Pavel Tronner | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?