Detailní plány uvedení nových procesorů od Intelu

Intelu opět v předstihu unikly podrobné informace o chystaných změnách v oblasti procesorů pro desktop. Co se chystá a jaké modely skončí?

V rámci nové architektury Haswell představil Intel zatím pouze vybrané a většinou výkonné modely, nabídka se ale již brzy rozšíří o procesory pro všechny segmenty a koncem roku se objeví i BGA modely v rámci platformy Bay Trail-D.

Na internet se dostaly obrázky z oficiální prezentace Intelu, které by však měly být veřejnosti přístupné až příští měsíc. S předstihem se tak můžeme podívat, co Intel chystá. Novinek i vyřazených procesorů je opravdu hodně.

Ukončené modely a příchod levných verzí Haswell

Intel do konce třetího čtvrtletí ukončí výrobu (EOL – End of Life, PDN, PSN) velkého množství čipů v rámci řady Celeron, Pentium, Core i3, i5 a i7, které jsou založené na 32nm architektuře Sandy Bridge.

Klepněte pro větší obrázek
Končící desktopové modely od Intelu (Zdroj: Myce)

Dojde k nahrazení čipy s architekturou Ivy Bridge (Value – V1, V2), ale ve vyšším segmentu řady Pentium a Core i3 budou ve třetím čtvrtletí tohoto roku k dispozici již verze s architekturou Haswell.

Klepněte pro větší obrázek
Levné čipy s Haswellem pomalu nastoupí (Zdroj: Moce)

I u těchto levných řad se ale stále budou objevovat modely s architekturou Ivy Bridge, takže pokud chcete moderní čipy, budete muset blíže zkoumat, zda konkrétní model nemá ještě Ivy Bridge. Na začátku roku 2014 by již i nejlevnější čipy měly být založeny na Haswellu, přičemž ve druhém čtvrtletí roku 2014 se očekává trochu vylepšená architektura Haswellu.

Vylepšený Haswell za rok

Jak naznačují prezentační materiály, nová generace čipů Haswell, která bude jen mírným vylepšením a podle neoficiálních informací možná nedostane ani 14nm technologii výroby, se objeví ve druhém čtvrtletí příštího roku. Intel tak tentokrát pravděpodobně nedodrží svůj rytmus „Tick-Tock“ a 14nm čipy se objeví spíše až v roce 2015, kdy bude k dispozici i zcela přepracovaná architektura Skylake/Skymont.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na trhu se tento rok objeví nové výkonné modely řady Core i5 a Core i7, které by měly vydržet v prodeji až do druhé čtvrtletí příštího roku. Nejvýkonnější čipy Extreme přejdou ze staré architektury Sandy Bridge-E na Ivy Bridge-E. Pokud bude Intel dodržovat stejné tempo, za rok se dočkáme nejvýkonnější modelů s architekturou Haswell-E. Tyto čipy používají odlišný socket LGA 2011.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled modelů s otevřeným násobičem (Zdroj: Moce)

Pokud jde o fanoušky přetaktování, Intel si připravil spoustu modelů s otevřeným násobičem (v názvu písmeno K a X), díky čemuž lze procesory poměrně snadno a efektivně taktovat. S dobrým chladičem není problém i na vzduchu dostat frekvenci třeba o jeden gigahertz výše, než je základní frekvence z výroby.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled integrovaných grafických čipů (Zdroj: Moce)

Je nutné ale podotknout, že kvůli malým rozměrům samotného čipu a špatného přenosu tepla je těžší nové čipy Haswell uchladit. Větší chladič tak není řešením, protože i když má čip vysokou vnitřní teplotu, chladič je vlažný. Pro případné přetaktování je nutné použít základní desky s čipsety Z77, Z87 nebo X79.

SoC a Xeony

V posledním čtvrtletí tohoto roku se objeví nové čipy Soc Bay Trail-D, které budou k dispozici v rámci řady Intel Celeron a Pentium. Desktopové čipy budou označené písmenem J (například J175, J1850 nebo J2850). Klasické Atomy pro desktop (D2500) budou v prodeji do konce třetího čtvrtletí.

Klepněte pro větší obrázek

Intel spolupracuje i s jednotlivými výrobci počítačů, na obrázku tak můžete vidět výběr dostupných šasi pro sestavení počítačů v monitoru (All in One) od Loop, LG, ECS, Wibtek a dalších.

Klepněte pro větší obrázek
BGA čipy Bay Trail-D dorazí na konci roku (Zdroj: Moce)

Výhodou je, že šasi může obsahovat i integrovanou HD webkameru, dotykovou vrstvu a mikrofony, takže stačí vše správně připojit do případné základní desky a multimediální dotykový počítač je hotový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Intel krátce zveřejnil i přehled procesorů Xeon, stejně tak speciální chladič Intel Active Thermal Solution HTS1155LP, který je určen právě pro menší šasi a desky Mini-ITX. Rozměry chladiče jsou 7,7 (8) ´ 7,7 (8) ´ 2,6 (2,2) cm a hmotnost je 264 g. Ventilátor podporuje regulaci otáček od 1 180 až do 3 380 za minutu.

Tabulkový přehled

Pokud chcete prozkoumat kompletní nabídku čipů, můžete se podívat i na podrobný přehled v tabulkách. Jak lze vidět, nejvýkonnější grafické čipy Iris Pro 5200 jsou pouze u BGA verze čipů (TDP 65 W) s koncovým písmenem R.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Kromě frekvencí a podporovaných technologií je v samostatné tabulce k dispozici i přehled čipsetů a možností, které nabízí. Jednou z výhod je, že takřka všechny podporují připojení až tří monitorů s rozlišením 4K Ultra HD zároveň, je ale na konkrétním výrobci základních desek, jaké výstupy pro integrované grafické čipy nabídne.

Klepněte pro větší obrázek
Levné čipy jsou určené i pro nejmenší zařízení

Pokud tedy čekáte s nákupem nového počítače s přiměřenou cenou, určitě se vyplatí chvilku počkat, než se objeví levnější čipy Haswell. Na konci roku by již nabídka měla být opravdu velká.

 

Témata článku: Hardware, Počítače, Intel

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • František Scherbaum 13. 7. 2013 16:59:34
    vypadá že únik informací je už záměrný, intelu se to daří pravidelně :)
  • Michal Kolesa 12. 7. 2013 21:14:06
    a jak se vůbec dělají technické výkresy mikroprocesorů když to má několik...
  • sumdumguy 12. 7. 2013 15:26:02
    Muze mi nekdo vysvetlit, kde nabral Intel u "E"ckove rady tak obrovske...

Určitě si přečtěte


16 nejbizarnějších notebooků: nesmyslné konstrukce, design, velikosti i ceny

16 nejbizarnějších notebooků: nesmyslné konstrukce, design, velikosti i ceny

** Výrobci notebooků se občas pouští do bláznivých experimentů ** Podívejte se na 16 nejpodivnějších notebooků ** Některé jsou úplné novinky, jiné už historické kousky

20.  10.  2016 | David Polesný | 45

WebTorrent: Moderní náhrada BitTorrentu se hlásí o slovo a umí toho stále více

WebTorrent: Moderní náhrada BitTorrentu se hlásí o slovo a umí toho stále více

** Na jaře to byla jen knihovna pro vývojáře ** Dnes už máme desktopový klient i webovou službu ** Vyzkoušejte „BitTorrent“ uvnitř prohlížeče

18.  10.  2016 | Jakub Čížek | 13

Marný boj úřadů: Pár měsíců po likvidaci znovu ožila většina slavných pirátských doupat

Marný boj úřadů: Pár měsíců po likvidaci znovu ožila většina slavných pirátských doupat

** Před rokem padl populární YTS ** Letos v létě potkal stejný osud Kickass Torrents ** Už opět fungují, nebo mají zdařilé náhrady

20.  10.  2016 | Jakub Čížek | 64


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání 14 Bluetooth reproduktorů

Velký test 4K televizorů

Jak se zbavit otravných hovorů

Radíme s výběrem nového mobilu