Designéři navrhli alternativní Google. Měl by takto vypadat?

Skupina designérů si dala za úkol přepracovat nejnavštěvovanější webovou stránku na světě. Vzniklo několik zajímavých návrhů, ale jsou skutečně lepší než Google?

Letter Society je blog několika designerů, kteří už mají něco za sebou. Pracovali pro Leo Burnett, Procter & Gamble a další společnosti. Čas od času si zasoupeří, kdo lépe předvede svůj um podle společného zadání.  Posledním kláním byl pokus o co nejlepší proměnu nejnavštěvovanějšího webu na světě – titulní stránky Googlu.

Co se s ní dá vlastně provést? Vždyť už nyní je poměrně spartánská až strohá a úkolem klání rozhodně nebylo vytvořit naprosto nový a odlišný web. Pouze jej pokud možno vylepšit. Každý na to šel trošku jinak.

1. Google spartánský

První návrh spoléhá na co největší jednoduchost a z titulní stránky maže téměř vše. Chybí také tlačítko „Zkusit štěstí“ – ostatně kolikrát jste jej použili? Stránku vyplňuje pouze textové pole, tlačítko pro hlasový vstup a ikona přihlášeného uživatele v pravém horním rohu. Právě v ní jsou schované všechny původní odkazy na stránce.

Klepněte pro větší obrázek
Jednodušeji to už nejde

Web je samozřejmě responzivní, na mobilním telefonu a tabletu se tedy použije prakticky stejná podoba jako na desktopu, jen se adekvátně přeskupí. Současný Google naopak nabízí hromadu všemožných verzí po kdejaký prohlížeč a zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Responzivní web a stránka s výsledky

Na stránce s výsledky pak lze rozbalit menu s ostatními službami najetím na logo vyhledávače. Zde se designér inspiroval v Google+ a jeho rozbalovací panel přenesl do všech služeb, které mají jednotné rozhraní.

2. Google pásový

Další designér ze skupiny Letter Society se inspiroval šoupáním na dotykových zařízeních a dílčí služby Googlu postavil vedle sebe. Pomocí velkého navigačního pásu se tedy můžete přesouvat mezi Gmailem. vyhledávačem, mapovou službou a tak podobně. 

Klepněte pro větší obrázek 
Google v pásu

3. Google barevný a s roletkou

Třetí návrh chtěl zachovat jednoduchost Googlu, ale zbavil jej jeho fádní bílé. Pozadí okna je vyplněno čtyřmi barvami Googlu a při spodním okraji je roletka, kterou můžete vytáhnout (třeba) mapy. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Barevný Google s roletou pro přepínání služeb

4. Google s dokem

Čtvrtý návrh ruší dokonce i samotné textové pole pro hledání, uživatel totiž píše přímo na stránku jako na papír. Při psaní se do zbytku stránky vypisují návrhy z našeptávače. Spodní část vyplňuje výrazný dok ze zástupci na další aplikace, přičemž uživatel si jej může libovolně přeskládat.

Klepněte pro větší obrázek
Google s dokem

5. Google s dlaždicemi

Tento návrh si vypůjčil rozložení stránky z Google+ a Google Now. Titulní stranu vyhledávače tedy ve spodní části vyplňují dlaždice právě s údaji z asistenta Now. V horním barevném pruhu se pak střídají aktuální nejhledanější termíny v daném regionu podle statistiky Google Trends.

Klepněte pro větší obrázek 
Vypadá jako Google+, ale je to Google

6. Google upozorňující

Autoři webových prohlížečů se sice snaží standardizovat upozorňování na různé události, což dnes ovládá třeba Chrome, tento návrh ale stále počítá s tím, že notifikace zobrazuje především samotná stránka. V případě Googlu by to bylo upozornění na nový e-mail, událost v kalendáři a dalších službách Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Google notifikační

7. Google textový

Sedmý návrh dává největší přednost textu, většina stránky tedy slouží jako jedno velké textové pole pro zadání dotazu. Už při psaní se přitom doplňují možnosti z našeptávače podobně jako třeba na mobilním telefonu.

Klepněte pro větší obrázek
Text na prvním místě

Alternativní Play

Podobných alternativních návrhů známých webů najdete na internetu spousty. Dobrým zdrojem je třeba komunita designérů na stránkách Behance.net. Ti se podívali na zoubek i dalším službám Googlu. Takto by třeba mohla v alternativním vesmíru vypadat titulní stránka obchodu Google Play s mobilními aplikacemi. Autorem je turecký designér Enes Danış.

Klepněte pro větší obrázek 
Alternativní Google Play

Alternativní Gmail

Samir Timezguida z Maroka si naopak pohrál s Gmailem, který na několika snímcích překreslil do základů včetně přihlašovací obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přihlášení k účtu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Seznam zpráv a odpověď

Zaslouží si Google a jeho služby skutečně podobné překreslení, nebo to naopak dopadlo mnohem hůře než ve skutečnosti? Líbí se vám současný Google, nebo máte naopak připomínky? Pochlubte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Google, Web, Vyhledávače, Design, Google Play, Tagged

52 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vojtěch Rybák 9. 5. 2014 16:44:39
    První je jednoznačně nejlepší.
  • FaktorX 8. 5. 2014 17:47:44
    Ja mam ešte jednoduchší google a reaálne ho využívam :) Myslim že je lepši...
  • blaznivyslovak 8. 5. 2014 15:52:20
    Mne sa celkom paci ten 3. Je to stale jednoduche a nie je to uz len cista...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5