Deset významných HW novinek roku 2007

Loňský rok znamenal ve vyšší třídě malou hardwarovou revoluci. Letos se dočkali příznivci střední a nižší třídy.

V loňském roce objevila řada revolučních hardwarových novinek, které ze dne na den změnily situaci na trhu. Letošní rok byl oproti tomu spíše ve znamení evoluce a zavádění technologií, jejichž reálný dopad pocítíme na vlastní kůži spíše v letech příštích.

Oprostíme se od vynálezů, které mají z výzkumu a vývoje na naše stoly ještě příliš vzdálenou cestu, nebudeme zmiňovat ani novinky ze všech oblastí informačních technologií, ke kterým se většina z nás nikdy nedostane. Zkusíme si vzpomenout, které technologie a produkty z těch, které se letos objevily, něčím vyčnívají z řady, jsou z nějakého důvodu revoluční, které znamenají ve světě osobních počítačů posun kupředu a které se nejspíš po letech stanou tím, na co budeme s nostalgií vzpomínat.

Asus Eee PC

Největší poprask ve světě notebooků, a možná i v hardwaru vůbec, letos asi způsobily dvě novinky – malé Asus Eee PC a uvedení „stodolarového“ laptopu XO – který je výsledkem unikátního projektu OLPC – One Laptop Per Child. XO můžeme s ohledem na region, na který jsou tyto přístroje cílené – stále vnímat jako něco, co se nás příliš netýká, ať už to budeme brát z hlediska „sponzorů“ v podobě koncových zákazníků z vyspělých zemí či z hlediska těch, kterým mají přispět ke zvýšení počítačové gramotnosti.

Asus Eee PC je díky nízké ceně podobné lepšímu mobilu a vlastnostem srovnatelným s jen pár let starým notebookem střední třídy (tedy, pomineme-li menší displej) pro většinu lidí bez sklonů k filantropii mnohem přitažlivější. Velký význam mu přikládá i linuxová komunita – první modely totiž dostaly do výbavy upravenou verzi Xandrosu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

GeForce 8800 GT

Stejně, jako byly loni na předním místě žebříčku špičkové karty GeForce 8800 GTS a GTX, patří přední pozice ještě čerstvé novince Nvidie – GeForce 8800 GT. Ta znamená ve střední třídě podobný převrat, jaký způsobila loni Nvidia novou generací karet vyšší třídy. Paradoxní je fakt, že Nvidia tímto počinem deklasovala stávající špičku v podobě GeForce 8800 GTS, GTX, Ultra a Radeonů HD 2900 XT, a nejspíš je i důvodem k tomu, proč je cena následující novinky od ATI také tak příznivá. Co ale Nvidia nezvládla, je totální nedostatek těchto karet i dva měsíce po jejím oficiálním uvedení a stále ještě nejistá vyhlídka do budoucna. Snad se situace zlepší dřív, než přestanou být kvůli dalším novinkám ATI i Nvidie naplánovaným na první a druhé čtvrtletí 2008 zajímavé. U Nvidie se u těchto karet poprvé setkáváme s podporou PCI Express 2.0.

 

Klepněte pro větší obrázek

Radeon HD 3850 a 3870

Někteří je pro jejich sympatickou cenu přirovnávají ke stále oblíbeným Radeonům X1950. Jenže loni neměla Nvidia k Radeonu X1950 ve střední třídě alternativu s obdobným poměrem výkon/cena. Letos se jí to s uvedením GeForce 8800 GT podařilo – novinka AMD v podobě 256MB verze Radeonu HD 3850 je asi o čtvrtinu levnější, ale také o čtvrtinu pomalejší. Jde také o první karty s podporou vylepšené verze DirectX 10.1. Příznivci AMD mohou zamáčknout slzu při vzpomínce na další letošní novinku – Radeon HD 2900 XT, který se díky HD 3850 a HD 3870 odebere na předčasný a nepříliš zasloužený odpočinek. ATI pak musíme chválit za to, že se jí konečně povedlo i mezi nejvýkonnějšími kartami uvést současně s Nvidií téměř po všech stránkách konkurenceschopný produkt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čtyřjádro za sedm, Intel Core 2 a Xeon na 45 nm

Koncem července došlo u Intelu ke zlevňování čtyřjádrových procesorů. Nejlevnější model Q6600 se tak dostal do střední třídy, kde neměl více než půl roku prakticky žádnou konkurenci. I když je podobná cena procesoru pro spoustu lidí neakceptovatelná, jedinci, kteří vědí, jak výkon čtyř jader zužitkovat, už jej nejspíš mají.

Klepněte pro větší obrázek

V první polovině listopadu uvedl Intel šestnáct modelů procesorů vyráběných novým 45nm procesem. Bohužel pro nás je drtivá většina z nich určená pro servery (a s jejich dostupností to není nikterak růžové) a na stolní počítače zbyl jediný nerentabilní model – čtyřjádrový Core 2 Extreme QX9650, jehož cena se pohybuje na čtyřiadvaceti tisících s daní. Právě tento model jsme koncem října testovali. I další procesory naplánované na začátek příštího roku budou znamenat spíše evoluci než revoluci – podobná cena, o málo vyšší výkon, a o trochu lepší spotřeba a lepší výsledky při přetaktování asi nebude důvodem, který donutí majitele stávajících Core 2 Duo a Core 2 Quad houfně upgradovat, jsou ale dost dobrým důvodem k tomu sáhnout už zakrátko při nákupu nového počítače právě ke 45nm procesorům.

Témata článku: DDR3, DDR2, OLED, Levné televizory, Crossfire, Asus Eee, Nové televizory 2016, Cosmos, Nostalgie, Child, Asus Eee Pc, Levné monitory k pc, Levné monitory k počítači, Zalman, Led televizory

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 30. 12. 2007 16:19:49
    30" monitory s rozlišením 2560×1600 nejsou určitě absolutní novinka, a už...
  • hobby 30. 12. 2007 13:54:16
    Když se bavíme o absolutních novinkách, tak by bylo dobré se zmínit o 30"...
  • drobec 28. 12. 2007 20:08:50
    Zdravicko. Nasiel som jednu chybicku. Teda aspon podla mna by tam mal byt...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5