Deset výjimečných doplňků pro Chrome

Pomocí jednoho proměníte podobu celého webu, druhý umožní nastavit tapetu Windows, třetí naučí prohlížeč poslouchat váš mikrofon, čtvrtý provede analýzu historie.

Většinu současných webových prohlížečů můžete vybavit nějakým tím doplňkem, nebo alespoň bookmarkletem. Dnes jsme se podívali, jaké kousky používáme na redakčních počítačích a které se možná od těch typických tak trochu liší. Nejsou hodnocené jako nejlepší, možná je nenajdete mezi těmi nejstahovanějšími, práci s prohlížečem ale rozhodně usnadní.

Speak to Search

Desktopový Google umí už nějaký pátek vyhledávat i hlasem, nicméně v češtině tato možnost stále chybí. Tento doplněk integruje do vyhledávacího pole hlasový vstup i pro ostatní jazykové mutace včetně češtiny.

Tím to ale nekončí, symbol mikrofonu totiž objevíte u každého textového pole, hlasem tedy můžete vyplňovat i další formuláře.

Klepněte pro větší obrázek
S tímto doplňkem můžete hlasem ovládat jakýkoliv formulář

Stylebot

Stylebot je postranní panel pro Chrome, který umožní rychle a především v živém provozu upravit kaskádové styly prakticky libovolné stránky. Můžete si tedy třeba zvětšit velikost písma pro větší přehlednost jen u vybraných prvků, změnit nevýraznou barvu, případně klidně změnit nevyhovující písmo.

Klepněte pro větší obrázek
Pomocí panelu Stylebot jsem změnit barvu perexu článků na titulní stránce Živě.cz

Změna se uloží, takže při dalším návratu na stránku se vaše změny opět projeví – tedy dokud autor neprovede nějaké kritické změny v kódu. Vše se ovládá „kapátkem“, kterým nejprve označíte objekt, který chcete změnit.

Chromium Wheel Smooth Scroller

Každý majitel chytrého telefonu si velmi brzy zvykne na jemné posouvání webových stránek a stejnou věc očekává i od desktopového prohlížeče. Ale ouha, tady je posun stránky zpravidla krokový a trhaný. Doplňků, které zjemní posun stránky je mnoho, Chromium Wheel Smooth Scroller ale oproti konkurenci nabízí hromadu nastavení včetně dynamiky postupného zpomalování posunu a dalších drobností. Doplněk umí také efekt odrazu při posunutí stránky k okraji.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení jemného posouvání, zpomalování a odrazu na konci stránky

Set image as wallpaper

Je to tristní, ale Chrome v základní instalaci neumí nastavit otevřený obrázek jako tapetu operačního systému.Tento doplněk se ovládá z kontextové nabídky (otevřené nad obrázkem), přičemž nabídne základní rozložení nové tapety a docela pěkný design – vše se děje v lightboxu přímo nad stránkou. Bohužel, samotné nastavení tapety funguje jen na Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení obrázku jako tapety pro Windows

History Trends

Pokud každý den nemažete historii Chromu a zároveň máte rádi všemožné statistiky, určitě nainstalujte i tento doplněk. Dělá jediné – vygeneruje obsáhlý report vaší lokální historie surfování, napoví vám, kdy jste surfovali nejčastěji, jaké to byly weby a pak samozřejmě nesmí chybět ani obligátní statistiky surfování v průběhu dne atd.

Klepněte pro větší obrázek
Otočte si monitor o devadesát stupňů – doplněk vygeneruje ohromné množství grafů

Pokud chcete mít přehled nad globální historií ve všech vašich prohlížečích Chrome – v práci, ve škole i doma, pak si doinstalujte Updater for Google Web History.Web History je ryze soukromá služba, která zaznamenává to, co jste hledali na Googlu. Tento doplněk bude do této webové databáze ukládat i veškeré stránky, které jste navštívili.

Better History

Pokud o historii v cloudu nestojíte, můžete si alespoň vylepšit pohled na tu lokální. Přesně to dělá tento doplněk, který přepíše základní prohlížeč historie. Nechybí seskupování stránek v čase podle domén pro větší přehlednost a některé další drobnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Vylepšený přehled historie s podporou seksupování podle domény

Clickable Links

Podobný doplněk musím mít nainstalovaný ve všech prohlížečích, které se mi dostanou do ruky. Jak už totiž název rozšíření praví, jediné, co tato drobnost dělá, je to, že převádí textové adresy na skutečné odkazy – třeba v textových dokumentech, webových fórech a tam, kde to zapomněl sám autor stránky aj.

Web Cache

Pokud kýžená stránka už neexistuje, případně pokud se změnila, můžete se podívat na její historickou verzi, jak ji ve své vyrovnávací paměti drží vyhledávače (Google, Bing, Yahoo) a specializovaný Archive.org, který se specializuje na ukládání historických stránek.

Klepněte pro větší obrázek
Podívejte se rychle na historickou verzi aktuální stránky výběrem z lišty doplňků

Favourite Posts for Google+

Pokud chodíte na Google+ a zalíbí se vám nějaký konkrétní příspěvek, můžete si ho uložit mezi oblíbené jako běžnou stránku, případně sdílet do nějakého prázdného kruhu. Další možností je tento doplněk, který po instalaci u každého příspěvku zobrazí tlačítko v podobě hvězdičky a v seznamu streamů nový šuplík Favourites. V nastavení doplňku můžete povolit i synchronizaci, takže oblíbené příspěvky uvidíte na všech počítačích s nainstalovaným doplňkem.

 Klepněte pro větší obrázek
Oblíbené příspěvky na síti Google+

Pallete for Chrome

Tento doplněk se bude hodit všem designérům a návrhářům webových stránek. Dostanete se k němu z kontextové nabídky nad libovolným obrázkem a celé kouzlo spočívá v tom, že se vytvoří barevná paleta na základě barev, kterými obrázek disponuje. Ty pak můžete použít při návrhu třeba právě webové stránky, aby k sobě barvy ladily.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Designérům se bude generátor barev z obrázku určitě hodit

Pokud naopak hledáte klasické kapátko pro výběr konkrétní barvy a převod na HTML kód a RGB kanály, vyzkoušejte Color Pick.

Používáte Chrome? Jaké jsou vaše oblíbené exotičtější doplňky? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Google, Web, Prohlížeče, Chrome, Doplňky do prohlížeče, History, Smooth, Wallpaper

45 komentářů

Nejnovější komentáře

  • quangn 14. 2. 2014 0:22:06
    a nejdůležitější Ad.Bl.ock jste neřekli co
  • Hrdlodus 6. 3. 2012 22:25:12
    Konečně. Články typu "10 nej rozšíření" obsahují stále ty samé (speed...
  • rumcajs1968 6. 3. 2012 9:54:18
    Jelikož Chrome používám tak, že si naklikám milion odkazů do nových...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 107

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?