reklama

Deset věcí, které musíte vědět o Windows 8

Windows 8 si už může vyzkoušet kdokoliv z vás, bez problému jej totiž nainstalujete na průměrně výkonný notebook a počítač. Změn bude ale skutečně mnoho. Podívejte se.

Z webu Microsoftu můžete už od včerejšího dne stahovat zkušební verzi Windows 8 Developer Preview. Verze pro 32-bitový systém zabere necelé 3 GB, 64-bitová verze pak 3,6 GB. Pokud jste si zkušební verzi ještě nestáhli, ale uvažujete o tom, připravte se na několik výrazných novinek, které Windows 8 přináší. Přechod z tradiční podoby Windows je totiž v mnoha směrech docela výrazný a bude vyžadovat nové návyky.

1. K Windows 8 potřebujete účet Windows Live ID

K Windows 8 se budete přihlašovat pomocí svého Live ID účtu. To znamená, že při přihlášení vyžaduje testovací verze Windows aktivní připojení k internetu. V tomto směru se Osmičky podobají třeba Chrome OS. Ten „odemknete“ pouze v případě, že zadáte správné přihlašovací údaje k účtu Google. Spojení s webem má své opodstatnění, Windows 8 totiž umí hromadu nastavení synchronizovat mezi více zařízeními skrze váš účet Live ID.

Klepněte pro větší obrázek
Bez internetu a Live ID se nepřihlásíte, firmy budou mít jiná pravidla

2. Nové výchozí Metro

Ve Windows 95 se mu říkalo Redmond, ve Windows XP Luna, s Vistou přišlo Aero a Osmičky představí Metro. Majitelé telefonů s Windows Phone ho už velmi dobře znají, je totiž charakteristické svými dlaždicemi, které fungují jako odkazy a zároveň i jako interaktivní widgety. Aplikace běží v celoobrazovkovém režimu a „jsou prostě jiné“. Metro je optimalizované pro dotykový displej, bez problému jej ale můžete ovládat i myší a klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Metro na notebooku – v podstatě něco, co vypadá jako Windows Phone a funguje jako Media Center

3. Metro funguje podobně jako na mobilu

V desktopovém režimu můžete používat klasické aplikace, na platformě x86 je to totiž stále ten starý dobrý Windows. Pokud se ale přepnete do Metra a začnete pracovat s „metroidními“ aplikacemi, bude vám to celé připomínat mobilní operační systém. Aplikace jsou tedy maximalizované a neuplatňuje se zde klasický multitasking, aktivní je totiž vždy pouze ta viditelná aplikace a ty ostatní jádro systému uspí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Meteorologická aplikace ve Windows Metro a nový správce úloh – všimněte si aplikací se stavem „suspended“. Jedná se o uspané programy z Windows Metra, které se aktivizují až poté, co na ně přejdu. Identicky se chovají aplikace na Androidu, Windows Phone i iOS.

4. Starý Windows nezmizí, jen nabídka Start

Zatímco na mobilu je Metro jediným uživatelským rozhraním, v případě Windows 8 je naroubované a srostlé s klasickým desktopem Windows Aero. Po přihlášení se sice spustí Metro, klepnutím na dlaždici desktopu se ale přepnete do Aera. Ale nebude to už to obvyklé Aero, klasická ikona Start a také tradiční klávesa Windows vás totiž opět přesunou do Metra. Jak budete přistupovat k programům z nabídky Start, když zde žádná není? V Metru můžete začít psát a fulltextový vyhledávač okamžitě začne nacházet aplikace, dokumenty a tak dále. Případně zajeďte myší k levému dolnímu okraji a v nabídce zvolte vyhledávač, který se otevře v postranním panelu.

Klepněte pro větší obrázek
Po startu se sice systém přepne do prostředí Windows Metro, můžete se ale vrátit zpět do Windows Aero

Jak vrátit nabídku Start

Okamžitě s uvedením testovací verze se web zaplnil tipy, jak vratit nabídku Start zpět. Můžete například upravit systémový registr (regedit) změnou hodnoty RPEnabled na 0 na adrese Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer.

5. Dva systémy v jednom

Windows 8 má dva diametrálně odlišné desktopy a tedy dva diametrálně odlišné typy aplikací. Ve stylu Metro se tedy nezobrazí každá aplikace, ale pouze ty, které jsou pro něj napsané. V testovací verzi zároveň nefunguje vše ideálně a Metro rozhodně nenabízí absolutní alternativu. Pokud budete něco nastavovat, u pokročilých voleb se Metro přepne do Aera a spustí se tradiční Ovládací panely. V tomto směru to tedy celé připomíná třeba nadstavbu HTC Sense nad Windows 6.5 nebo multimediální nadstavbu Windows Media Center.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Je to spíš Windows Metro, nebo naopak Windows Aero? Těžko říci. Při pokročilém nastavování systému z Metra se nakonec přepnete do Aera, v Aeru se zase přepnete do Metra po klepnutí na ikonu Windows, při vyhledávání a tak dále. Je to trošku schizofrenní...

6. Rozšířená podpora hardwaru (ale také jiné požadavky)

Windows 8 sice poběží na hromadě zařízení počínaje armovým tabletem a konče supervýkonnou desktopovou mašinou, ale zvláště u testovací verze Developer Preview se připravte na absenci ovladačů grafické karty. Pokud se tak stane, zjistíte to velmi rychle, celé Metro včetně aplikací je totiž kompletně akcelerované a bez adekvátních ovladačů nespustíte ani jednu aplikaci – pouze základní pohled na dlaždice.

Klepněte pro větší obrázek
V práci jsme Windows 8 okamžitě nainstalovali na tablet, sic zatím jen s čipem Intel Atom. Figurka Android možná trošku závistivě kouká – co z toho asi nakonec bude?

7. Pro programy do obchodu

Hlavním zdrojem aplikací pro Windows Metro bude Windows Store. Ten je z části použitelný už dnes při nákupu her, tentokrát se ale stane i katalogem pro aplikace. Zatím si ho ale nevyzkoušíte, nakupování a stahování programů totiž není ve verzi Developer Preview k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace budou k dispozici na Windows Store, přinejmenším v případě desktopových programů pro Windows Aero je ale budete moci instalovat i tradiční cestou. Ve verzi Developer Preview zatím Store chybí.

8. Obnova a synchronizace nastavení

Díky přihlášení skrze Windows Live ID se budou některé části nastavení synchronizovat skrze internet. Počítač tedy může mít stejné nastavení jako tablet a tak dále. Toto už znáte z mobilního světa a znáte také hard reset. I ten Windows 8 zvládne a v případě potřeby uvede systém do výchozího továrního stavu bez potřeby zdlouhavé nové instalace. Vedle resetu bude po ruce i refresh. Ten v systému ponechá pouze uživatelská data, znovu nainstaluje aplikace ze Storu a zbytek kompletně smaže do výchozího stavu. Něco podobného nabízel Windows již v dobách „XPček“ (obnovení systémových knihoven z CD-ROM), moc dobře to ale nefungovalo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zapomeňte na přeinstalovávání celého Windows. Verze 8 pamatuje na rychlý hard reset a obnovu.

9. Windows se „nevypíná“

Rozhraní Windows 8 je optimalizované pro tablety i v případě vypínání. Klasické vypnutí a studený start je totiž trošku více schovaný v postranním panelu Metra, což ukazuje i obrázek níže. I při studenem startu se ale bude část Windows pouze obnovovat z hibernace. O hybridním studeném startu, který ušetří 30-70 % času jsme psali v samostatném článku.

Klepněte pro větší obrázek
Možnost vypnutí v nabídce Start chybí... Jelikož ve Windows 8 žádná nabídka Start není...

10. Ještě se může dost věcí změnit…

K dispozici je zatím pouze verze Developer Preview, se kterou se Microsoft u operačních systémů zatím nikdy nepochlubil. Windows 8, který je nyní zdarma k dispozici, tedy není ani ve stavu betaverze. Jedná se hlavně o ukázku pro vývojáře, kteří tak mohou začít testovat své nové aplikace pro prostředí Metro. Windows 8 DP může mást tím, že je to už v tomto stádiu docela použitelný operační systém, nedoporučujeme ale jeho nasazení v ostrém provozu. Může mít problémy s náročnějšími aplikacemi, hrami a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Další snímky z vývojové verze Windows 8

Vyzkoušeli jste Windows 8 Developer Preview? Jakpak se vám líbí? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem. A nakonec... Snad vás nepotká tato obrazovka aneb BSOD v roce 2011.

Klepněte pro větší obrázek
Chybová obrazovka „BSOD“ ve Windows 8 (Foto: David Kolečkář)

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 8, Regedit, Metro, Metro 2033, Aero, Start, Developer, Refresh, Windows Live, Reset, Windows Live ID

172 komentářů

Nejnovější komentáře

  • atomicka 8. 3. 2012 18:41:18
    Naisntalovano na acer aspire one, vse slape jak hodinky, o kombinaci s MS...
  • Pe321 17. 9. 2011 23:54:33
    MS ma jednu obrovskou vyhodu (oproti napr. Applu) je hodne otevreny...
  • mungo 17. 9. 2011 18:05:03
    Bylo by pro Windows 8 natolik obtížné rozeznat při startu dotykový displej...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 219

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama