Deset nejzajímavějších internetových statistik

Kolik lidí na webu používá Linux, kolik se každý den prodá počítačů, kolik čtenářů navštíví Živě.cz, kdy dojdou IPv4 adresy, kolik nás je na internetu a kolik na Facebooku. Nejlepší statistiky.

Web je plný čísel, kde je ale sehnat a můžete jim důvěřovat? Na stejném webu naštěstí najdete celou plejádu služeb, které přináší vcelku zajímavá data. Podívejte se na desítku těch nejzajímavějších – alespoň pokud vezmu v úvahu svět výpočetní techniky a internetu.

Takže kde surfujeme nejčastěji, kolik nás vlastně je a kde žijeme. Kolik napíšeme každý den blogových zápisků a kolik si koupíme počítačů. Kdy dojdou IPv4 adresy, kdy internetová komunita dosáhne velikosti dvou miliard a kdy budou na Facebooku tři miliony českých účtů?

NetMonitor

Pokud chcete znát návštěvnost webů, můžete samozřejmě kouknout na služby jako Toplist nebo Navrcholu. Pokud ale chcete znát detailní návštěvnost těch největších tuzemských webů včetně Seznamu, iDnes nebo rodiny Živě.cz, navštivte NetMonitor. Najdete tu real-time přehled návštěvnosti všech členů a každý měsíc pak rozsáhlou analýzu návštěvnosti českého internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Živé výstupy z NetMonitoru pro aktuální den

Google DoubleClick Ad Planner

Google pohltil svého soka, profesionála na webovou reklamu DoubleClick, v roce 2007. Akvizice se díky průtahům nakonec protáhla až do roku 2008. Podstatné je ale to, že jedním z výsledků spojení je nástroj Ad Planner pro zadavatele reklamy. V něm si mohou zobrazit profil prakticky každého webu s odhadem návštěvnosti. Nejedná se tedy o ostrá čísla, zase se ale tak neliší (u českých webů se hodí srovnání s přesným Netmonitorem).

Klepněte pro větší obrázek
Návštěvnost podle Googlu a DoubleClicku

Rankings.cz

Tolik tedy k jednotlivým webům, co když ale chcete zjistit, jaký je třeba nejpoužívanější operační sytém nebo prohlížeč? V případě České republiky bude mít nejlepší výstupy asi Rankings.cz, jedná se totiž o stejná data jako v případě NetMonitoru. A jelikož NetMonitor měří ty největší české weby, i výsledky Rankings.cz budou velmi reprezentativní.

Klepněte pro větší obrázek
Který systém a prohlížeč patří v České republice k nejpoužívanějším?

StatCounter

Rankings pracuje pouze s českým webem (k dispozici jsou i další národní verze), chybí ale mezinárodní srovnání. Těch už je pochopitelně více od Hitslinku až po StatCounter GlobalStats. Jeho výhoda spočívá ve velmi pěkných výstupech (Flash Player) a v možnosti exportu do CSV, takže si můžete zpracovat vlastní grafy třeba v Excelu.

Klepněte pro větší obrázek
StatCounter patří k nejzdařilejším globálním statistikám internetového trhu

Worldometers

Kolik se každý den prodá počítačů, mobilních telefonů, kolik přibude lidí připojených k internetu a kolik se nás vlastně narodí? Na tyto otázky odpoví působivá statistika v podobě dynamických počítadel napsaných v Javascriptu. Zdrojem dat je OSN, Eurostat a další statistické databanky.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik vzniklo během posledních deseti sekund zápisků na blozích?

Internet World Stats

Takže už víte, jaké weby patří k těm nejnavštěvovanějším, na jakém systému surfujeme a kolik počítačů se prodá každý den. Kolik nás je ale vlastně na internetu? Na tuto otázku se pro změnu pokusí odpovědět Internet World Stats a získáte i rozdělení podle kontinentů.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik nás vlastně surfuje na webu?

WorldWideWebSize.com

A nakonec asi to nejpodstatnější – jak je vlastně web velký? Vyhledávače ani zdaleka neindexují vše. I když tedy Google zná stovky milionů adres, ne všechny schraňuje na svých datových serverech. Kolik webových stránek dnes indexuje Google, Bing nebo Yahoo? Nějaká zaokrouhlená čísla vám řekne web WorldWideWebSize.com.

Klepněte pro větší obrázek
Jak je velký Google? Alespoň podle odhadů...

IPv4 Address Report

Současných IP adres ubývá. Záchranou by měl být rozšířený adresní prostor, který skýtá 128bitová verze IPv6. Kolik adres starého systému tedy ještě zbývá? A kdy nastane den „D“? Odpověď najdete na webu Potaroo.net. K dispozici je tu grafický odpočet a předvídané datum, kdy se tak stane.

Klepněte pro větší obrázek
Tak prý už za rok, nejpozoději za dva

Fejsbůček.cz a CheckFacebook

A nakonec Facebook. Největší sociální síť světa se nafoukla do takových rozměrů, že si zaslouží vlastní statistiky. Ty ostatně má a nabízí je při zakládání nové reklamní kampaně, běžný smrtelník si ale spíš najde cestu na některou ze statistik třetích stran. Čerpají data z oficiálního Facebooku, nejsou to tedy jen hrubé odhady. Fejsbůček nabídne základní přehled pro Českou republiku, CheckFacebook pak interaktivní mapu, kde se dozvíte, kolik je v každé zemi registrovaných účtů.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik je nás na Facebooku? Odpovědi pro české uživatele zná Fejsbůček.cz

A to je vše. Pokud znáte další zajímavé internetové statistiky, podělte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Internet, Statistiky, Statistika, Toplist

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • MS.press 13. 7. 2010 21:23:07
    Domainlogr.com - Interesting information about every domain on the...
  • Hrdlodus 13. 7. 2010 15:30:08
    Pouze zmínili statistiku nejnavštěvovanějšího webu světa. To jestli je...
  • Michal Maňák 13. 7. 2010 12:40:37
    no mě teda zaujal fejsbůček, kde si každej může najít ohledně fb ty...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5