Deset nejlepších aplikací, které používají otevřená data

 • Fond Otakara Motejla vybral nejlepší aplikace za rok 2015
 • Kraluje jim Supervizor Ministerstva financí
 • Uspěla také hromada specializovaných mapových webů
Deset nejlepších aplikací, které používají otevřená data

Státní instituce a samosprávy po celém světě pomalu otevírají svá data a ve strojově zpracovatelné podobě je nabízejí široké komunitě, která nad nimi může stavět všemožné aplikace. Někde to jde lépe, někdo to ještě skřípe a u nás se do propagace otevřených dat (open data) pustil třeba Fond Otakara Motejla, který každý rok vyhlašuje nejlepší aplikace v rámci soutěže Společně otevíráme data.

Nejinak tomu bylo i letos, a tak se pojďme podívat na to nejlepší za rok 2015.

Supervizor

Letošní nejlepší aplikací, která používá otevřená data, je Supervizor, za kterým stojí přímo jedna z nejvyšších státních institucí – Ministerstvo financí. Webová aplikace se pokouší jednoduchou formou zobrazit veškeré výdaje na provoz ministerstva v letošním roce.

642414511 379225417 997284140 707939461
Od několika tematických skupin po konkrétní fakturu

Namísto nepřehledné tabulky s fakturami jsou tedy nejprve výdaje tematicky rozdělné do několika úrovní od nejvyšších skupin jako doprava, provozní náklady nebo výdaje na zaměstnance po pohled na konkrétní fakturu.

Nelze než doufat, že se v příštích letech ze Supervizoru stane standardní pohled na výdaje přinejmenším všech ministerstev a ještě lépe všech institucí financovaných z veřejných zdrojů.

HejbejBrnem

Druhé místo tentokrát míří do Brna k nevládní organizaci Nesehnutí, která stojí za aplikací HejbejBrnem, která nad mapou z Googlu zobrazuje informace o pohybu vozidel MHD, informace o cyklisty (třeba polohu stojanů na kola) a také aktuální informace o kvalitě ovzduší z několika měřících stanic. V kombinaci s vytížením automobilové dopravy, kterou již mapa od Googlu obsahuje, tak obyvatel města získá kompletní přehled třeba o cestě domů.

860765682
Pokud jste z Brna a jezdíte především MHD (nebo na kole), toto je web přesně pro vás 

GeoSense pro Prahu 17

Bronz pro změnu putuje do Prahy – konkrétně na Prahu 17 a její mapový portál od GeoSense, který kombinuje hromadu mapových podkladů na jednom místě. Zobrazit můžete leteckou mapu, katastrální, čísla popisná, územní plánování, záplavové mapy, služebny městské policie a tak dále. Opět se jedná o praktickou inspiraci i pro ostatní městské části a obce.

498801692
Mapový portál, pomocí kterého můžete kombinovat hromadu vrstev

Znečišťovatelé.cz

V české republice je ohromné množství subjektů, které nakládají s toxickým materiálem. Další mapová aplikace Znečišťovatelé pod lupou, která používá data z Ministerstva životního prostředí, je zobrazí nad mapou ČR a můžete se tedy podívat, jestli se něco toxického nachází ve vašem nejbližším okolí, oč se jedná a kolik toho je. MŽP zpracovává databázi s ročním zpožděním, aktuální mapa tedy odpovídá situaci z 2014. Aplikace od Vojtěcha Staňka si zároveň odnesla cenu pro nejlepší studentskou práci.

61875299 557799365
Pokud jste si mysleli, že toxický odpad najdete jen ve velkých průmyslových městech, tato mapa vám trošku otevře oči

GovData

české instituce sice pomalu nabízejí otevřená data, často ale v podobě, která neodpovídá roku 2015. Chybí jednotný standard, aby mohli vývojáři informace snadno napojovat do svých aplikací, a když už nějaká instituce nabízí vlastní API, může být pomalé aj. Projekt GovData od Octagonu se snaží dílčí otevřená data zastřešit jednotícím API a SDK, vytváří tedy jakousi jednotnou bránu pro čerpání otevřených dat.  Projekt zatím zpřístupňuje obchodní a živnostenský rejstřík a také registr plátců DPH včetně údajů o jejich solventnosti.

NeverRun

Představte si mapu, která by zobrazovala aktuální polohu vozidel MHD. A to nejen v Brně, kde k tomu najdete hned několik aplikací, ale všude tam, kde jsou data k dispozici. Zatím to není úplně možné, protože dopravci informace veřejně neposkytují, NeverRun je ale prototypem, jak by to mohlo vypadat, a jednají s dopravními podniky. Snad se jim to podaří.

Hlídáme.je

Na českém webu existují různé weby, které monitorují aktivitu českých zákonodárců, jenže co vzdálení Evropský parlament a o Rada EU, na kterou by měli dojíždět tuzemští ministři, aby to skutečně nebylo o nás bez nás?

800891663 379830502
Tento přehled vám napoví, jestli se čeští europoslanci neflákají

Hlídáme.je je webová aplikace, která se na rozdíl od oficiálních webů EU snaží co možná nejpřehledněji zobrazit aktivitu jednotlivých aktérů od europoslance po ministra. Pokud tedy chcete vědět, jak je váš europoslanec skutečně aktivní, určitě se podívejte.

Zmapováno.cz

A opět mapa, která kombinuje podklad se statistickými údaji MFČR, ČSÚ, české pošty a dalších, takže stačí vybrat třeba svoji obec a dozvíte se, jakou má migraci, podíl dětí aj.

112857900
Vezměte všechny geografické databáze a propojte je do jedné mapy. Takový cíl má třeba projekt Zmapováno.cz.

IODA

Zatímco GovData se pokoušejí vytvořit jednotné API a SDK pro čerpání otevřených dat z různých zdrojů,  IODA se specializuje na dopravu a použít ji může každý, dopravní data z různých zdrojů totiž přímo vizualizuje v grafech, jejichž ovládání připomíná tak trošku Excel. Můžete tedy měnit jejich typ i filtrovat vstupní data. Chcete vědět, jak se vyvíjel třeba počet lokomotiv? Podívejte se.

824735076
Webový „excel“ pro fanoušky dopravních analýz

Využití rádiového spektra

A na závěr jedna docela povedená a vzdělávací utilita. Český telekomunikační úřad spustil betaverzi databáze a vyhledávače přidělených frekvencí, takže se můžete podívat, jaké kmitočty se u nás používají a k čemu. Nechybí bohatí filtrování podle typu použití anebo třeba posuvník, kde můžete vybrat konkrétní frekvenční rozsah, a zobrazí se všechny odpovídající služby.

198611986 690108120
Rádiové spektrum v Česku na talíři... Aneb co všechno vámi prochází při procházce městem.

Takto tedy vypadá vítězná desítka, přičemž další přihlášené a užitečné aplikace najdete na stránkách otevrenadata.cz. nelze než doufat, že české státní instituce a samospráva budou v otevírání svých dat pokračovat i nadále, protože všechny do jedné by tu měly být především z jednoho jediného důvodu – aby usnadňovaly život celé společnosti. Otevřená data pak mohou být zároveň výborným prostředkem kontroly, že tak skutečně činí.

Článek patří do rubrik: Web, Programování, Open source, Statistiky

7 komentářů

Diskuze

 • ANNO2077 , 6. 12. 2015 22:25:00
  další vjec přes kterou vás sleduje CIA nebo NASA
 • Vyorana_ondatra , 6. 12. 2015 14:35:12
  Přiznám se, že jsem moc nepochopil to druhé místo pro...
 • ehlo , 6. 12. 2015 8:05:48
  Přidávám se, díky za čtivé upozornění na zajímavé věci.

Určitě si přečtěte


Pokémon Go pro pokročilé: odhalte skutečný potenciál svých Pokémonů

Pokémon Go pro pokročilé: odhalte skutečný potenciál svých Pokémonů

** Ke hře Pokémon Go můžete přistoupit i více analyticky ** Za pomocí speciálního algoritmu můžete zjistit skutečný potenciál svých Pokémonů

22.  7.  2016 | Tomáš Holčík | 49

5 nástrojů, které pomohou vyhledat zapomenuté licenční klíče k softwaru

5 nástrojů, které pomohou vyhledat zapomenuté licenční klíče k softwaru

**Pokud ztratíte krabici od Windows nebo Office, lze vydolovat licenci ze systému ** Aplikace dokážou zjistit klíče až osmi tisíc programů ** Základem je schopnost uložit všechny klíče do souboru

23.  7.  2016 | Stanislav Janů | 13

RX 480 vs. GTX 1060: celý svět měří, která karta je lepší, výsledky jsou celkem jednoznačné

RX 480 vs. GTX 1060: celý svět měří, která karta je lepší, výsledky jsou celkem jednoznačné

** První střet nové generace grafik se odehrál ve střední třídě ** Nvidia nás přesvědčila, že umí vyrábět především efektivní grafiky ** RX 480 si lépe poradí s DX 12

20.  7.  2016 | Stanislav Janů | 104

Mozilla má plán: V příštích šesti měsících čekejte zcela předělaný Firefox

Mozilla má plán: V příštích šesti měsících čekejte zcela předělaný Firefox

** Po roce slibů přicházejí činy ** Firefox má novou road-mapu pro příští půlrok ** Změny začnou za pár dnů verzí 48

19.  7.  2016 | Jakub Čížek | 69